Ten straszny potwór morski to tak naprawdę setki malutkich ryb

0
890

Zdumiewającym przykładem obrony grupowej jest olbrzymia masa młodych pasiastych węgorzy, które poruszają się zgodnie, aby odeprzeć drapieżniki.

Film wideo autorstwa Marie-Laure Vergne, instruktorki w Abyss Dive Center Bali, pokazuje tych młodych węgorzy poruszających się po dnie oceanu. Ich faliste ruchy są hipnotyzujące.

W wieku dorosłym pasiasty węgorzowy sum jest bardzo jadowity i może powodować prawdziwy ból. Ale podczas gdy wciąż rosną, pełna moc ich jadu nie działa. „Młodzi mogą wyprodukować tylko łagodną wersję jadu, mrowiąc palce ludzi, którzy próbują się do nich zbliżyć („nie polecam tego!” – pisze Abyss Dive Center Bali.

Sensowne więc jest to, że gdy są jeszcze małe zbierają się w dużą grupę i wspólnie pływają. Jest to dla nich bezpieczne, nie walczą wtedy z drapieżnikami. Ruszają się jak jedno ciało i stają się potężnym przeciwnikiem.

Jeśli przyjrzysz się uważnie filmowi, zauważysz, że poszczególne ryby nie są statyczne. Zamiast tego poruszają się w górę i w dół, gdy masa porusza się do przodu – prawie jak wodospad z pasiastych węgorzy.

Młode węgorze mogą się zbierać nawet do 100 osobników. Gdy się starzeją, przechodzą do bardziej samotnego stylu życia. Ryby te zwykle pozostają same lub, co najwyżej, żyją w grupie do 20 osobników.

Dni spędzają chowając się pod półką skalną i przerzucając piasek, by znaleźć skorupiaki, mięczaki i robaki. Ale zanim do tego dojdzie, mogą cieszyć się razem ze swoimi rówieśnikami, pływając wspólnie i odpychając każdego, kto odważy się stanąć im na drodze.

Abyss Dive Center Bali: Strona internetowa | Facebook | Instagram

Czytaj: RYBAK WYŁOWIŁ TE PRZERAŻAJĄCE STWORZENIA MORSKIE Z GŁĘBIN MORSKICH.

Czytaj: Planeta czy Plastik? Szokująca seria zdjęć National Geographic