Ten zadziwiający wiadukt jest uważany za najtrudniejszy do nawigacji na świecie

0
379
Oto najbardziej skomplikowany wiadukt na skrzyżowaniu Chongqing-Huangjuewan. Źródło: Twitter

Z 20 pasami przeplatającymi się na pięciu poziomach i łączącymi trzy główne drogi ekspresowe, wiadukt Huangjuewan w Chongqing jest uważany za najbardziej skomplikowany wiadukt na świecie.

Kiedy kilka lat temu pierwsze zdjęcia wiaduktu Huangjuewan po raz pierwszy trafiły do Internetu, wywołały mieszankę szoku, zdumienia i niepokoju, zwłaszcza wśród kierowców.

Wielu zastanawiało się, jak mniej doświadczeni kierowcy mają się odnaleźć, mając do wyboru tyle podjazdów i pasów. I nawet jeśli uważasz się za doświadczonego kierowcę, Huangjuewan wygląda trochę zniechęcająco, przynajmniej na pierwszy rzut oka.

Pomimo twierdzeń projektantów, że wygląda na znacznie bardziej skomplikowany, niż jest w rzeczywistości, Huangjuewan stał się znany jako najbardziej skomplikowany wiadukt na świecie.

„Jeśli wybierzesz niewłaściwy pas, będziesz musiał objechać całe miasto”, jeden z kierowców skomentował zdjęcie wiaduktu Huangjuewan jakiś czas temu, podczas gdy inni zastanawiali się, czy ich systemy GPS będą pomocne, biorąc pod uwagę pięć poziomów pionowych na których ustawione są pasy.

Czytaj: 21 dróg, którymi musisz się przejechać. Widoki są nieziemskie!

Źródło: Facebook

Ukończony w 2017 roku, po pięciu latach planowania i kolejnych siedmiu latach rzeczywistych prac budowlanych, wiadukt Huangjuewan jest uważany za cud architektury, a jego główny projektant twierdzi, że wszelkie obawy związane z poruszaniem się po wiadukcie są bezpodstawne.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Źródło: Facebook

Liu Bangjun powiedział People’s Daily, że 20 ramp wiaduktu Huangjuewan było niezbędnych, aby ułatwić nawigację. Ponieważ łączy on trzy drogi ekspresowe, a także inne drogi regionalne, projektanci wzięli pod uwagę błąd ludzki i dodali dodatkowe rampy, aby pomóc kierowcom szybciej zawracać. Według Liu, w przypadku wybrania złego pasa, kierowcy mają możliwość zjazdu w ciągu 10 minut, a znaki drogowe są bardzo widoczne, więc mimo że podjazdy z wiaduktu Huangjuewan idą w ośmiu różnych kierunkach, kierowcy nie powinni się zbytnio martwić.

Czytaj: Kręta droga z 600 zakrętami jest wyzwaniem dla kierowców

Chiny są znane z tworzenia szalonych wiaduktów. W 2018 roku stworzyli Qianchun Interchange, kolejny cud infrastruktury składający się z 11 różnych ramp, biegnących w ośmiu różnych kierunkach ułożonych na pięciu warstwach, z których najwyższa znajduje się 55 metrów nad ziemią.

Qianchun Interchange. Źródło: Twitter