To 3200-letnie drzewo jest tak ogromne, że tylko raz sfotografowano je w całej okazałości

0
661

Matka Natura tworzy piękne krajobrazy. Na świecie jest wiele pięknych miejsc, które na długo pozostają w pamięci. Miło się do nich wraca fizycznie, jeśli jest taka możliwość oraz dzięki wspomnieniom. Kolorowe ptaki, piękne wyspy, cudne pola tulipanów czy ogromne drzewa.

Bez drzew nie wyobrażamy sobie życia. To drzewa zaopatrują nas w tlen, służą jako główny zasób żywności i lekarstw oraz dają cień, gdy słońce jest zbyt gorące, aby je znieść.

Czytaj: Stworzono drzewo, na którym rośnie 40 różnych rodzajów owoców

Chociaż istnieje około 100 000 różnych gatunków drzew, tylko jeden z nich to „Prezydent”. Podobnie jak inne drzewa, Drzewo „Prezydent” ma określone cechy. W jego przypadku cechy te są wybitne.

Drzewo „Prezydent” uważane jest za najstarsze drzewo sekwoi na świecie, szacuje się, że ma 3200 lat. Jest także tak wysokie, że fotografom wielokrotnie nie udało się uchwycić go na jednym zdjęciu.

Drzewo „Prezydent” to okaz mamutowca olbrzymiego, rosnącego na łagodnym zboczu nad skrzyżowaniem szlaków w Parku Narodowym Sekwoi, na wysokości około 2100 m n.p.m. w południowej części łańcucha górskiego Sierra Nevada w Stanach Zjednoczonych – podaje Wikipedia.

Drzewo ”Prezydent” to sekwoja olbrzymia, która mierzy 75 metrów wysokości. Ma ponad 1500 m³ masy drzewnej i szacuje się, że jego wiek wynosi ponad 3200 lat.

Drzewo to nie jest największym drzewem na świecie. Drzewo „Prezydent” jest na drugim miejscu. W porównaniu do swojego większego odpowiednika, drzewa Generała Shermana, „Prezydent” nadal zachowuje znacznie zdrowszą i pełniejszą koronę.

Średnica podstawy pnia mamutowca wynosi 8 metrów, a jego 534 potężne gałęzie przytrzymują 2 miliardy igieł. To jedyne drzewo, które może pochwalić się takim wynikiem.

Drzewo zostało nazwane na cześć prezydenta Warrena G. Hardinga w 1923 roku.

Od ponad 1000 lat 12-metrowy wierzchołek drzewa jest martwy. Uderzenie pioruna uszkodziło górne części.

Mimo że sekwoja już nie rośnie, to masa drzewna wciąż powiększa się o jeden metr sześcienny rocznie, co sprawia, że jest najszybciej rozwijającym się drzewem na świecie.

27 największa sekwoja na świecie, znana jako Chief Sequoyah, jest blisko „Prezydenta”. Długość życia sekwoi przekracza długość każdego innego drzewa na świecie. Jest tak, ponieważ drzewa sekwoi są wyjątkowo odporne i służą jako doskonałe środki do wyciągania węgla z atmosfery.

Oprócz Kalifornii, gdzie drzewa te są rodzime, obecnie można je zobaczyć w wielu innych miejscach, takich jak Wyspy Brytyjskie i Nowa Zelandia, ponieważ sadzonki zostały tam przewiezione przez kolekcjonerów egzotycznych gatunków roślin.

Drzewo „Prezydent” jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tego rodzaju. Wynika to nie tylko z wieku ponad trzech tysiącleci, ale również dlatego, że zyskuje około jednego metra sześciennego objętości każdego roku, dzięki czemu zachowuje status jednego z najszybciej rosnących drzew na naszej planecie.

Aby sfotografować to majestatyczne drzewo, zespół fotografów National Geographic użył kół pasowych, dźwigni i wyciągów. Po łącznie 32 dniach roboczych i zastosowaniu innowacyjnej techniki mozaikowej złożonej z 126 zdjęć, umożliwiły one światu w końcu zobaczyć ten cud natury w pełnej krasie, na jednym zdjęciu.

Drzewo „Prezydent” przetrwało burze, pożary, ostre zimy, trzęsienia ziemi, a nawet zmiany klimatu. Mimo to rośnie i ma się bardzo dobrze.

Czytaj: Najstarsze drzewo oliwne. Ma 3000 lat!