To była jedyna taka studniówka w Polsce. Uczniowie zatańczyli Poloneza Równości

0
915
Screen z Miłość Nie Wyklucza / YouTube

„Chcemy, aby ta chwila była piękna tak samo dla wszystkich. Tańczymy Poloneza Równości, bo kochamy i wspieramy naszych homoseksualnych przyjaciół, którzy codziennie są zmuszani do ukrywania się ze swoją miłością. Nie możemy się bać. Każdy ma prawo kochać kogo chce” – mówią uczniowie I SLO Bednarska, którzy wzięli udział w studniówce LGBT+ i zatańczyli Poloneza Równości.

To była pierwsza taka studniówka w Polsce. Maturzyści z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego „Bednarska” z Warszawie zatańczyli Poloneza Równości w parach jednopłciowych. Chcieli w ten sposób wesprzeć młodzież LGBT+, która na co dzień spotyka się z dyskryminacją.

– Od lat staramy się traktować uczniów podmiotowo, kształtować w nich postawy w kontrze do nienawiści i wykluczenia społecznego, a co najważniejsze – dać im poczucie bezpieczeństwa oraz poszanowania godności człowieka. Kiedy więc zdecydowali, że chcą wesprzeć osoby LGBT+, wiedzieliśmy, że powinniśmy w tym pomóc. Mamy nadzieję, że ten gest doda odwagi uczniom LGBT+, sprawi, że poczują się bezpieczni i akceptowani. Spowoduje także szersze zrozumienie dla dylematów, z którymi się borykają – powiedziała dyrektorka szkoły Wanda Łuczak dodając, że akcja miała charakter dobrowolny.

Wykluczenie ze społeczeństwa, szykanowanie

Gdy jesteś hetero, nikt nie skupia się na tym z kim przyjdziesz na studniówkę. Inaczej wygląda w przypadku osób homoseksualnych. Zatańczą wtedy poloneza z kolegą lub koleżanką? Nie pójdą na studniówkę, bo ich prawdziwi partnerzy będą wyśmiewani i poniżani?

Z myślą o homoseksualnych uczniach I SLO Bednarska zorganizowała imprezę, o której dziś mówi cała Polska. To była pierwsza taka studniówka. Pozwolono wszystkim, bez względu na orientację seksualną cieszyć się i przeżywać ten ważny dzień, jakim jest studniówka.

Piękni, ambitni, młodzi uczniowie, dumni rodzice i nauczyciele – wszyscy się świetnie bawili. O takiej „otwartej i przyjaznej” studniówce większość lesbijek i gejów w Polsce może tylko pomarzyć, jednak Polonez Równości na Bednarskiej może być początkiem zmian.

PRZECZYTAJ TAKŻE: „BAR U GRAŻYNY NA DEPTAKU” WYSZEDŁ ZE ŚWIETNĄ INICJATYWĄ. WSZYSTKO DZIĘKI PARAGONOM NA TABLICY – f7dobry.com

Myśli samobójcze i depresja dotyka aż 70% osób z LGBT+

„Kończąc liceum powinniśmy być dumni z tego, kim jesteśmy. Nie możemy się bać. Nie chcemy być cicho i nie będziemy cicho. Najgorsze w tym poczuciu bycia innym jest to, że myślisz, że jesteś w tym sam. Chciałabym, żeby równość była czymś, o co nie trzeba już walczyć” – mówią uczniowie na filmie dokumentującym studniówkę.

Filmik uświadamia nam, że młode osoby homoseksualne są narażone na nieszczęśliwe życie, brak akceptacji i samotność. Szacuje się, że z myślami samobójczymi i depresją zmaga się aż 70% z nich. Taka akcja jak Polonez Równości ma zwiększyć świadomość naszemu społeczeństwu, że lesbijki i geje są w każdym państwie, każdym środowisku, każdym wieku, każdym mieście – bez wyjątków.

– Poparcie dla związków jednopłciowych wśród ludzi, którzy nie znają takich osób to 29%, a wśród tych, którzy znają choć jedną – to aż 62%. Szkoła zaś jest miejscem, w którym najczęściej doznają przemocy. To tłumaczy dlaczego widoczność ludzi LGBT+, czyli na przykład możliwość tańca w parze jednopłciowej, jest tak mega ważna. W końcu wszyscy ludzie znają osoby LGBT+, ale nie wszyscy o tym wiedzą, bo mamy być niewidzialni i z założenia hetero, a tradycja poloneza to jedna z wielu małych rzeczy, które ten stan utrwalają – mówi Hubert Sobecki z Miłość Nie Wyklucza.

Zobaczcie film z przekazem młodych ludzi. Czy nowe pokolenie będzie bardziej otwarte?

„Rodzi się przyszłość naszego kraju”. Ks. Lemański zachwycony Polonezem Równości

„W głowach i sercach takich młodych ludzi rodzi się przyszłość naszego kraju. Brawo „Bednarska”. Brawo kadra i brawo uczniowie” – skomentował z kolei na Facebooku ks. Wojciech Lemański. „Tylko czy to jedna jaskółka, czy też znak nowego myślenia młodych ludzi?” – dodał duchowny.

PRZECZYTAJ TAKŻE: OTO NAJZDROWSZY OWOC NA ŚWIECIE, WITAMINOWA BOMBA, KTÓRA POSTAWI CIĘ NA NOGI! – f7dobry.com

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się  tutaj.