To cecha numer 1, która sprawia, że jesteś bardziej atrakcyjny

0
188
Współczucie jest sposobem odnoszenia się do siebie i innych w sposób troskliwy. Zdjęcie: pl.freepik.com

To cecha numer 1, która sprawia, że jesteś „młodszy i bardziej atrakcyjny” – mówią psychologowie i nauczyciel medytacji.

Współczucie nie polega na współczuciu ludziom. Aby naprawdę wczuć się w kogoś innego, musisz rozwinąć głęboką więź — bez względu na to, kim jest i skąd pochodzi.

Pomyśl o tym jako o przejściu od osądu do troski, od izolacji do więzi, od obojętności lub niechęci do zrozumienia.

„Uczę medytacji od 30 lat i odkryłem, że najpotężniejszym narzędziem do uzdrawiania i prowadzenia szczęśliwszego życia jest współczucie” – powiedział nauczyciel medytacji.

Co więcej, sprawia, że jesteś młodszy i bardziej atrakcyjny dla innych, pokazują badania.

Czytaj: Współczucie dla samego siebie jest dobre dla zdrowia Twojego serca

Współczucie: cecha nr 1 do rozwinięcia

Zazwyczaj oczekuje się, że nasze telomery (lub markery starzenia DNA) będą skracać się przez całe nasze życie. Ich długość i tempo, w jakim ta długość się zmniejsza, daje naukowcom bardzo dokładne wskazanie, ile lat ma ktoś, a także jak szybko się starzeje.

W 2019 roku naukowcy i psycholodzy z Uniwersytetu Karoliny Północnej porównali długość telomerów u osób, które praktykowały „medytacje miłosierdzia i współczucia” z tymi, którzy tego nie robili.

Niewiarygodne, podczas gdy długość telomerów została skrócona dla osób niemedytujących, to wcale nie skróciła się w grupie medytacyjnej miłującej dobroć i współczucie.

Naukowcy odkryli również, że medytacje skoncentrowane na współczuciu mogą zwiększać optymizm i pozytywne nastawienie, zwiększać odporność na stres, zwiększać aktywację obszarów mózgu związanych z tworzeniem więzi i zmniejszać objawy zespółu stresu pourazowego (PTSD).

Kolejna miła korzyść: współczucie może zwiększyć poziom atrakcyjności. Badania wykazały, że ludzie oceniają innych jako bardziej pożądanych, jeśli w pewnym stopniu ucieleśniają cechy współczucia – życzliwość, bezinteresowność, uważność, empatię.

Czytaj: Październik miesiącem seniorek i seniorów w Poznaniu!

To ma sens, wyjaśnia Eva C. Klohnen, profesorka psychologii społecznej wykładająca na Uniwersytecie w Iowa: Jesteśmy biologicznie przygotowani do przyciągania ludzi, którzy są współczujący. Wszyscy chcemy być kochani i rozumiani, być wśród ludzi, którzy potrafią sprawić, że poczujemy się w ten sposób.

6-etapowy przewodnik medytacyjny do praktykowania współczucia

Dzięki duchowemu podejściu możesz wytrenować swój mózg, aby był bardziej uprzejmy i współczujący poprzez medytację.

Jak mówi Dalajlama w książce „Siła dobra”, współczucie jest wrodzone i można je wzmocnić jak mięsień.

„Uczę popularnej sześciostopniowej metody, aby pomóc ludziom zacząć. Zajmie to trochę praktyki i na początku może wydawać się dziwne lub głupie. Ale kiedy już to opanujesz, stanie się to Twoją drugą naturą” – mówi nauczyciel medytacji.

Krok 1: Przypomnij sobie ukochaną osobę.

Weź głęboki oddech, a podczas wydechu zobacz ukochaną osobę przed sobą w najbardziej żywych szczegółach. Jeśli nie jesteś osobą wizualną, po prostu wyczuj obecność tej osoby.

Uwewnętrzniaj uczucie współczucia, dostrajając się do miłości, którą w Tobie inspiruje. Wnieś świadomość do przestrzeni swojego serca i nadaj tym uczuciom miłości kolor.

Może być to kolor różowy, jasnoniebieski, zielony — cokolwiek przyjdzie do głowy. Pozwól swojemu sercu zamarynować się w tym kolorze.

Krok 2: Niech współczucie ogarnie Twoje ciało.

Pozwól sobie przejść od współczucia dla ukochanej osoby w swoim sercu do odczuwania wrażeń na całym ciele. Poczuj, jak tworzy wokół Ciebie kojącą bańkę. Postaraj się znaleźć dla siebie współczucie.

Krok 3: Rozwiń współczucie w pokoju, w którym się znajdujesz.

Weź kolejny głęboki wdech i podczas wydechu zobacz, jak rozszerza się bańka współczucia. Wyobraź sobie, że rośnie i pokrywa wszystko w pokoju, w tym ludzi, rośliny, zwierzęta domowe — bez żadnych granic.

Warto w tym czasie siedzieć na łóżku obok śpiącego partnera. Jest w tym coś naprawdę zdrowego.

Krok 4: Wyślij swoje współczucie na ulice.

Teraz, kiedy już wiesz, jak rozszerzać współczucie na małej przestrzeni, jesteś gotowy, aby przejść dalej, w swoje sąsiedztwo.

Wyobraź sobie, że Twoja bańka współczucia rozprzestrzenia się najpierw po całym Twoim domu, dotykając każdego, kto tam mieszka. Następnie wyobraź sobie, że rozszerza się, aby pochłonąć całą Twoją okolicę.

Krok 5: Pozwól, aby współczucie obejmowało Twoje miasto i kraj.

Zacznij od swojego miasta, a następnie rozszerz zasięg na cały kraj. W tej części warto widzieć w myślach mapę swojego miasta, która oddala się od mapy kraju.

Zobacz przestrzeń pod sobą tak, jakbyś leciał nad nią helikopterem lub oglądał jej ujęcie z drona.

Krok 6: Pozwól swojemu współczuciu ogarnąć Ziemię.

To tutaj robi się ciekawie. Weź głęboki oddech. Ze swojego kraju będziesz wysyłał to współczucie na swój kontynent na wydechu.

Następnie przejdź przez każdy kontynent dla każdego nowego wydechu. To ostatni etap praktyki, która łączy nas nie tylko z najbliższymi, ale z całym życiem na Ziemi.

Jeśli zgubisz się w dowolnym momencie, wróć do kroku pierwszego. Zobacz ponownie ukochaną osobę przed sobą, naładuj się miłością i ponownie rozłóż ją na zewnątrz.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Oto najważniejsze powody, dla których współczucie jest tak ważne:

  • Naukowcy zaobserwowali, że nasz organizm wytwarza hormony szczęścia po pomocy komuś innemu. W ten sposób bycie współczującym może zmniejszyć twój niepokój i poziom stresu, co ogólnie sprawi, że poczujesz się szczęśliwszy.
  • Współczucie generuje poczucie spełnienia – pomaga być w zgodzie ze sobą, ponieważ wiesz, że robisz wszystko, co możesz dla innych.
  • Współczucie pielęgnuje wokół Ciebie spokój. Kiedy okazujesz innym współczucie, zauważysz w sobie i swoim otoczeniu poczucie spokoju. Dzięki współczucie będziesz pielęgnować harmonijne i znaczące relacje z przyjaciółmi i rodziną.
  • Współczucie pomaga w poprawie ilorazu emocjonalnego (EQ), ponieważ skupiasz się na potrzebach innych, a nie na własnych i starasz się im pomóc, z całego serca.

Moc współczucia

W świecie, w którym jest tak wiele nienawiści spowodowanej różnicami kulturowymi, rasowymi i religijnymi, współczucie jest jedyną rzeczą, która może nas wszystkich zjednoczyć i zjednoczyć całą ludzkość.

Od wieków przywódcy tacy jak Mahatma Gandhi, Matka Teresa, Martin Luther King Jr., Nelson Mandela, Franciszek z Asyżu i inni próbowali szerzyć przesłanie pokoju i harmonii poprzez współczucie.

Jako ludzie często jesteśmy tak egocentryczni, że zapominamy o naszych zdolnościach do stania przy innych i pomagania im w potrzebie. Czujemy, że nie jesteśmy wystarczająco zdolni, aby podnieść kogoś z cierpienia lub wesprzeć kogoś w czasie bólu – ale to nieprawda. Kiedy zauważysz, że Twoje działania mają wpływ na czyjeś życie, poczujesz satysfakcję, której nie można wyrazić słowami. Potwierdzałoby to Twoją wiarę we własne ja i uświadamiałoby ci, że jesteś kimś więcej niż myślisz, że jesteś!