To chińskie zioło zabija komórki raka w 40 dni

0
800
Tryptolidem w raka? Źródło: davidwolfe.com

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Science Translational Medicine, starożytne chińskie zioło zawiera co najmniej jeden unikalny związek, który jest zdolny do zwalczenia guzów nowotworowych w ciągu 40 dni. Naukowcy twierdzą, że zioło, znane jako „lei gong teng”, może stać się alternatywą w leczeniu raka.

Odkrycia dokonał zespół badawczy z Masońskiego Centrum Onkologicznego Uniwersytetu Minnesota. Silny związek znajdujący się w lei gong teng nazywa się tryptolid.  

Zespół badawczy wyizolował związek i przekształcił go w formę rozpuszczalną w wodzie, a następnie wstrzyknął go myszom cierpiącym na guzy trzustki.

Zespół odkrył, że po podaniu wstrzykiwanego ekstraktu z tryptolidu myszy z guzami trzustki zostały całkowicie wyleczone w ciągu pięciu tygodni. Nawet po przerwaniu leczenia myszy zachowały zdrowie i były wolne od raka.

„To zioło ma niewiarygodną moc zabijania komórek nowotworowych. Widać, że każdego dnia, kiedy patrzyłeś na te myszy, guz zmniejszał się i zmniejszał, a potem po prostu zniknął” – powiedział Ashok Saluja, wiceprzewodniczący ds. badań w ośrodku.

W poprzednich badaniach naukowcy z Uniwersytetu Yale i Uniwersytetu Kolumbia odkryli, że tryptolid wyzwala apoptozę komórek rakowych lub zaprogramowaną śmierć komórki.

Naukowcy z Uniwersytetu Texas również zbadali potężne zioło. Napisali: „Tryptolid, składnik wyizolowany z Tripterygium wilfordii wykazał działanie przeciwnowotworowe w szerokim zakresie guzów litych”.

Czytaj: 8 pokarmów wzmacniających odporność u pacjentów z rakiem

Także naukowcy z Johns Hopkins School of Medicine odkryli, że tryptolid działa poprzez blokowanie mechanizmu kontroli genów w komórce. 

– Wyciągi z tej rośliny wykazywały działanie przeciwzapalne, immunosupresyjne, antykoncepcyjne i przeciwnowotworowe – mówił Jun O. Liu, profesor farmakologii. – Od 1972 roku wiemy, że tryptolid powstrzymuje wzrost komórek, ale dopiero teraz zorientowaliśmy się, jak to przebiega.

Próby na modelach zwierzęcych potwierdziły, że tryptolid może być skuteczny w walce z rakiem, zapaleniem stawów i przeciwdziałać odrzuceniu przeszczepu skóry. 

– W rzeczywistości wykazano, że już bardzo małe dawki tryptolidu hamują wzrost z 60 linii komórkowych, a niektóre z nich zabijają – mówi prof. Liu.

W wielu badaniach tryptolid został zidentyfikowany jako silny środek zwalczający nowotwory. Badania wykazały, że atakuje linie komórkowe raka białaczki, jednocześnie zwiększając skuteczność innych środków przeciwnowotworowych.

Czytaj: Gitarowy Rekord Guinnessa we Wrocławiu

johannesfloe.com – Art to remember