To dlatego zawsze masz najlepsze pomysły pod prysznicem

0
221
Dlaczego wpadamy na genialne pomysły pod prysznicem? Zdjęcie: pl.freepik.com

Najlepsze, odkrywcze pomysły, które wpadają Ci do głowy podczas kąpieli mają teraz naukowe wyjaśnienie.

Bycie pod prysznicem to klasyczny przykład. Twój umysł błądzi. A potem nagle, eureko! Następuje nowy wgląd lub twórczy przełom.

„Myśli pod prysznicem”: wyrażenie, które jest teraz synonimem dzikich, ale interesujących pomysłów, które pojawiają się tylko wtedy, gdy bierzesz prysznic (ponieważ na pewno nie jesteś tak kreatywny, gdy tak naprawdę próbujesz być). Umysł wydaje się wchodzić w inny, bardziej twórczy stan, gdy spokojnie bierze prysznic, co rodzi pytania, których nigdy wcześniej nawet nie rozważałeś – ale dlaczego zawsze dzieje się to pod prysznicem? Naukowcy z Uniwersytetu Wirginii uważają, że w końcu znają odpowiedź.

Zac Irving, adiunkt filozofii na Uniwersytecie Wirginii, wyjaśnia w nowych współautorskich badaniach, dlaczego błądzący umysł czasami wymyśla kreatywne rozwiązania problemu, gdy dana osoba jest zaangażowana w „bezmyślne” zadanie.

Sekret wydaje się polegać na tym, że zadanie nie jest tak naprawdę bezmyślne. Wymagany jest umiarkowany poziom zaangażowania.

Napisany wspólnie z profesorką psychologii Caitlin Mills z Uniwersytetu w Minnesocie i innymi naukowcami, artykuł „efekt prysznica” został opublikowany w czasopiśmie Psychology of Aesthetics, Creativity and the Arts.

Czytaj: Nowe centrum monitoringu w Poznaniu już rozpoczęło działalność

Zac Irving i współpracownicy w nowym badaniu zasugerowali, że sekret odblokowania tej zaawansowanej kreatywności jest umiarkowanie angażującym zadaniem – ani zbyt służebnym, by całkowicie odłączyć mózg, ani zbyt trudnym, by zajmować zbyt dużo miejsca na przetwarzanie. Kiedy wchodzisz pod prysznic, mózg jest nadal zaangażowany i umiarkowanie aktywny, ale wciąż pozwala na świeże myśli o innych problemach. Irving uważa, że to również wyjaśnia, dlaczego spacery również pomagają w tym względzie.

„Powiedz, że masz problem” – powiedział Irving w oświadczeniu. „Co robisz? Prawdopodobnie nie jest to coś tak otępiająco nudnego jak oglądanie wysychającej farby. Zamiast tego robisz coś dla siebie, na przykład idziesz na spacer, robisz coś w ogrodzie lub bierzesz prysznic. Wszystkie te działania są umiarkowanie wciągające”.

Badanie potwierdza ten niepotwierdzony dowód, podnosząc eksperymentalny model Irvinga pod kątem tego efektu.

Więc jaki jest dowód? Nie pozwól, aby Twój umysł błądził. To zajmuje trochę czasu.

Wędrówka w złym kierunku

Badania opublikowane dziesięć lat temu w czasopiśmie Psychological Science zdawały się potwierdzać to, co wielu ludzi podejrzewało. Kiedy wykonujemy „niewymagające” zadanie, nasze mózgi mają tendencję do błądzenia; a kiedy nasz mózg ma tendencję do błądzenia, kreatywność ma tendencję do płynięcia.

„Były takie badania w 2012 roku, „Inspired By Distraction” Benjamina Bairda i współpracowników, o których zrobiło się głośno, zarówno pod względem naukowym, medialnym, i które mówiły o wyobraźni i błąkających się myślach, które sprzyjają kreatywności” – powiedział Irving.

Badacze ci poprosili uczestników o wymyślenie twórczych alternatywnych zastosowań przedmiotów codziennego użytku – na przykład cegły – po „okresie inkubacji”, który obejmował zadania o różnym poziomie zapotrzebowania umysłowego. Badanie wykazało, że im mniejsze zapotrzebowanie, tym wyższy wynik uzyskali uczestnicy testu kreatywności.

„W porównaniu z angażowaniem się w wymagające zadanie, odpoczynek lub brak przerwy”, napisali autorzy badania, „zaangażowanie się w niewymagające zadanie w okresie inkubacji doprowadziło do znacznej poprawy wydajności w przypadku wcześniej napotkanych problemów”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jednak badania uzupełniające przyniosły niespójne wyniki. Niektóre badania wydawały się znajdować związek między wędrówką po umyśle a kreatywnością, w tym wśród fizyków i pisarzy. Jednak inne badania nie powtórzyły pierwotnego odkrycia, które spotkało się z tak dużym zainteresowaniem. Irving ma teorię, dlaczego.

„Tak naprawdę nie mierzyli błądzenia umysłu” – powiedział. „Mierzono rozproszenie uwagi uczestników”.

Irving powiedział, że innym problemem związanym z badaniem i innymi podobnymi jest różnorodność zadań przyjaznych dla laboratorium, o których wykonanie są proszeni uczestnicy. Mogą obciążać umysł, ale nie przekładają się dobrze na rzeczywisty świat.

„Typowe zadanie, którego używasz w badaniach nad wędrówkami umysłami, nazywa się testem przedłużonej reakcji uwagi” – powiedział. „I to, co obejmuje ten test, to na przykład obserwowanie ciągu cyfr od 1 do 9, a nie klikanie, gdy widzisz „3”. To typowe badanie błądzenia umysłu. Po prostu nie przypominają niczego w codziennym życiu ludzi”.

To ważne, ponieważ efekt prysznica prawdopodobnie zależy od kontekstu, w którym się znajdujesz.

„Wędrówka myśli może pomóc w niektórych kontekstach, takich jak spacer, ale nie w innych, jak nudne zadanie psychiczne” – powiedział Irving o swojej teorii.

Czytaj: Czy zimne prysznice są dobre dla Ciebie? Oto, co pokazują dowody

Burza mózgów w nowym projekcie

Aby przetestować tę teorię, Irving i Mills wraz ze swoimi współpracownikami poprosili uczestników badania z Uniwersytetu New Hampshire, aby wymyślili alternatywne zastosowania cegły lub spinacza do papieru. Następnie badacze podzielili uczestników na dwie grupy, aby obejrzeć różne trzyminutowe filmy, które posłużyłyby jako modele inkubacji dla nowych kreatywnych pomysłów uczestników.

Jedna grupa obejrzała „nudne” wideo: dwóch mężczyzn składających pranie.

Inna grupa obejrzała „umiarkowanie wciągające” wideo. Zobaczyli scenę z klasycznego filmu „Kiedy Harry poznał Sally” z 1989 roku, w której postać Meg Ryan pokazuje – siedząc w zatłoczonej restauracji – jak przekonująco udawać orgazm.

„To, co naprawdę chcieliśmy wiedzieć, to nie to, który film pomoże ci być bardziej kreatywnym” – powiedział Irving. „Pytanie brzmiało, jak myślenie ma się do kreatywności podczas nudnych i wciągających zadań?”

Dodał: „Powodem, dla którego użyliśmy wideo, jest to, że Caitlin jest bardzo zaangażowana w ten ruch w psychologii, aby używać naturalistycznych zadań” – co oznacza rzeczy, które ludzie mogą robić w prawdziwym życiu.

Po obejrzeniu wideo, uczestników poproszono o szybki powrót do procesu wymieniania alternatywnych zastosowań hipotetycznej cegły lub spinacza do papieru, opierając się na pomysłach powstałych podczas oglądania filmów.

Uczestnicy zgłaszali również, jak bardzo ich umysły wędrowały – to znaczy swobodnie przemieszczały się od tematu do tematu – podczas oglądania wideo.

Naukowcy odkryli, że błądzenie myślami pomaga, ale tylko czasami. W szczególności błądzenie myślami doprowadziło do większej liczby pomysłów, ale tylko wtedy, gdy uczestnicy oglądali „wciągające” wideo, a nie „nudne”.

Innymi słowy, podczas angażującego filmu wystąpiła pozytywna korelacja między ilością błądzenia umysłu a generowanymi kreatywnymi pomysłami. Wędrówka umysłowa sprawiła, że uczestnicy byli bardziej kreatywni.

Wyniki stanowią podstawę modelu, który można teraz wykorzystać w innych typach rzeczywistych zadań, aby zademonstrować, w jaki sposób mogą one zachęcać do większej twórczej inspiracji.

Chociaż naukowcy mogą nigdy nie badać prysznica jako takiego, z oczywistych powodów stwierdzili, że zamierzają nadal zwiększać skalę oglądania filmów. Na przykład jeden z ich przyszłych projektów będzie wykorzystywał wirtualną rzeczywistość do badania wędrówek umysłowych w realistycznych kontekstach, takich jak spacer ulicą miasta.

Dane do badania zostały zebrane przez uczennicę Mills, Catherine McGrath, na potrzeby jej pracy dyplomowej. Innymi autorami badania są Lauren Flynn i Aaron Glasser z laboratoriów odpowiednio Millsa i Irvinga.