To idealny czas na zbieranie szyszek

0
137
Arboryści mają teraz ręce pełne roboty. Zdjęcie: Lasy Państwowe/Facebook

Sezon zimowy zwykle kojarzy się ze sportami zimowymi, świętami Bożego Narodzenia i zimnymi dniami. Sezon zimowy to jednak pracowity czas dla leśników. Nie tylko opiekują się dzikimi zwierzętami i lasami, ale także zbierają szyszki!

Szyszki sosny są zbierane w miesiącach zimowych. Są wtedy dojrzałe, dzięki niskiej temperaturze zamknięte i dlatego pełne nasion.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jednym ze sposobów jest zbieranie szyszek z drzew stojących, zwłaszcza wcześniej wyselekcjonowanych. Arboryści wybierają drzewa z należytą starannością. Po zbiorze szyszki trafiają do zakładu ekstrakcji nasion. Zebrane nasiona zostaną wysiane wiosną w szkółkach leśnych.

Czytaj: Kąpiel leśna może być kluczem do lepszego samopoczucia i zdrowia

Lasy Państwowe dostarczają nam również ciekawostek dotyczących szyszek sosnowych. Po pierwsze, z jednego drzewa zwykle zbiera się kilka kilogramów szyszek. Po drugie, ze 100 kg szyszek uzyskuje się około 1-2 kg nasion sosny, a ostatecznie z 30 dag nasion wysianych na powierzchni 1 ara, zwykle kiełkuje około 15-18 000 siewek. Co ciekawe, taka liczba sadzonek pozwoli na zalesianie lub ponowne zalesianie około 2 hektarów ziemi.

Czytaj: W Krakowie powstanie nowy park rzeczny