To lotnisko w Polsce będzie mieć farmę fotowoltaiczną

0
175
Na lotnisku w Łodzi powstanie farma fotowoltaiczna. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Miasto Łódź ujawniło plany, że lotnisko w tym mieście stanie się pierwszym w Polsce lotniskiem wyposażonym w farmę fotowoltaiczną. Elektrownia fotowoltaiczna będzie zarówno zasilać lotnisko, jak i komercyjnie sprzedawać energię elektryczną.

„Teren lotniska jest wyjątkowy, ma bardzo dobre nasłonecznienie, co sprawi, że wydajność tej instalacji będzie wyjątkowa” – powiedział Gazecie Wyborczej wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik. „Takie inwestycje zwracają się bardzo szybko, gwarantują niezależność: od wahań podaży, po czynniki zewnętrzne.”

CZYTAJ: LOT nagrał safety video w Muzeum Narodowym w Warszawie. Film stał się hitem!

Farma fotowoltaiczna obejmie obszar do 13 hektarów i oczekuje się, że docelowo osiągnie moc 10 megawatów, a już 2 megawaty są w stanie w pełni obsłużyć łódzki terminal. Koszt inwestycji to około 30 milionów złotych i pokryje ją Volta Polska, polsko-francuska grupa zajmująca się energią odnawialną.

Tymczasem lotnisko udostępniło teren pod projekt. W ramach umowy z Volta Polska, elektrownia będzie dostarczać część swojej produkcji wyłącznie na lotnisko, a pozostała część będzie sprzedawana komercyjnie.

„Volta Polska i Łódź Airport utworzyły zespół projektowy, który ma opracować szczegółową koncepcję i kształt umowy o współpracy na okres około 30 lat” – poinformowało biuro prasowe lotniska.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Manchester United przygotowuje gigantyczną ofertę za skrzydłowego Realu Madryt

Harmonogram przewiduje podpisanie umowy w ciągu dwóch miesięcy. Następnie nastąpią prace projektowe, uzyskanie pozwoleń i prace budowlane, które zakończą się za 24 miesiące.”

Ratusz twierdzi, że dzięki inwestycji łódzkie lotnisko będzie pierwszym w Polsce, na którym pojawi się farma fotowoltaiczna. Adam Pustelnik zauważa jednak, że pójdzie w ślady innych europejskich lotnisk, m.in. w Düsseldorfie, Brugii i Rotterdamie.

W ostatnich latach produkcja energii słonecznej w Polsce szybko rośnie. W ubiegłym roku osiągnęło ono 8,7% krajowej produkcji energii, w porównaniu z zaledwie 1,3% w 2020 roku.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Liverpool złożył rekordową klubową ofertę za gwiazdę Realu Madryt