To mały nietoperz „panda”, rzadkie zwierzę żyjące w Afryce

0
627

Żyje w niektórych lasach w Afryce, gdzie żywi się głównie owocami. Na szczęście nie grozi mu wyginięcie.

Tego małego nietoperza po raz pierwszy widziano w Demokratycznej Republice Konga w 1939 roku. Kiedyś uważano, że to tylko genetyczna rzadkość, ale z czasem pojawiało się ich coraz więcej, aż musieli nadać nazwę temu gatunkowi. 

Tego nietoperza najłatwiej rozpoznać po ciele, a mianowicie dzięki czarno-białej kolorystyce, dzięki której zyskał przydomek panda.

Jego naukowa nazwa to Niumbaha superba, popularnie zwany „pandą”, należy do rodziny Vespertilionidae. Tego typu nietoperze zwykle pojawiają się w umiarkowanych rejonach świata, a ich wielkość waha się od 3 do 10 centymetrów. Są naprawdę bardzo małe.

Chociaż istnieją zapisy od kilku lat, w ostatnich latach przeprowadzono bardziej dogłębne badania nad tym gatunkiem.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Bucknell znalazł jeden z tych okazów w 2013 roku, gdzie go zidentyfikowali i zbadali, dochodząc do wniosku, że jego cechy nie pasują do żadnego innego gatunku. 

Pierwszą i najbardziej charakterystyczną cechą dla tego nietoperza jest futro bardzo podobne do futra pandy. 

Z wyjątkiem koloru ciało jest bardzo podobny do ciała tradycyjnego nietoperza. To na pierwszy rzut oka, ponieważ ten nietoperz ma istotne różnice, które oznaczają dystans od innych jego krewnych nietoperzy.

Czytaj: Białe nietoperze z Hondurasu sfotografowane w kostarykańskim lesie deszczowym

Prawda jest taka, że ​​ten typ zwierząt ma bardzo wyraźne piętno. Ludzie się ich boją, prześladują i eliminują, wierząc w popularne legendy, które łączą nietoperze ich z wampirami i śmiercią.

Wbrew temu, co myśli wielu ludzi, akurat to zwierzę zjada tylko owoce i nie jest tak niebezpieczne, jak inne żywe istoty.

Czytaj: Cyberbudka we Wrocławiu – podglądaj życie ptaków 24 godziny na dobę

johannesfloe.com – Art to remember