To może być najważniejsza rzecz, jaką robisz dla swojego zdrowia psychicznego

0
432
Zdjęcie: Shutterstock

Sen może być najważniejszym czynnikiem zdrowia psychicznego u młodych dorosłych, zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w Frontiers in Psychology.

Naukowcy z University of Otago w Dunedin w Nowej Zelandii przebadali ponad 1100 młodych dorosłych w wieku od 18 do 25 lat, aby zmierzyć i porównać ich sen, ćwiczenia i nawyki żywieniowe ze zdrowiem psychicznym. Uczestnicy badania zostali zapytani o ich dietę, aktywność fizyczną, nastrój i nawyki dotyczące snu.

Naukowcy odkryli, że chociaż dieta i ćwiczenia były ważne, to jakość i ilość snu miały największy wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie uczestników.

Osoby, które spały od 8 do 12 godzin w nocy i miały lepszą jakość snu, zgłaszały mniej objawów depresji, podczas gdy ci, którzy źle spali i mniej niż 8 godzin, zgłaszali więcej objawów depresji. Jednak osoby, które spały zbyt długo, zgłaszały również większe objawy depresji.

„Sugeruje to, że jakość snu powinna być promowana wraz z ilością snu jako narzędzia poprawy zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia młodych dorosłych” – powiedział Shay-Ruby Wickham, główny autor badania.

Czytaj: Zdrowe nawyki snu obniżają ryzyko niewydolności serca o 42%

Jak poprawić swój sen dla lepszego zdrowia psychicznego

Zdjęcie: pl.freepik.com

Chociaż dieta i ćwiczenia są nadal ważnymi czynnikami, które mogą wpływać na zdrowie psychiczne, trudno jest przebić dobry sen. Osobom borykającym się z zaburzeniami psychicznymi może być trudno zarówno zasnąć, jak i spać dobrze. Jeśli zmagasz się ze swoimi nawykami związanymi ze snem, być może nadszedł czas, aby wprowadzić zmiany w stylu życia.

Czytaj: Ćwiczenia dla kobiet powyżej 40 roku życia. Dzięki nim zapomnisz o wieku

Możesz wypracować lepsze nawyki związane ze snem, ustawiając sobie porę snu i trzymając się jej, nawet w weekendy. Pomoże to regulować cykl snu.

Możesz także wyeliminować czas spędzany na ekranie około godziny przed snem. W zależności od tego, jak bardzo jesteś kuszony, może być konieczne usunięcie wszystkich urządzeń elektronicznych z sypialni.

Innym rozwiązaniem jest unikanie picia kofeiny lub alkoholu lub spożywania dużych posiłków przed snem. Ćwiczenia w ciągu dnia mogą również ułatwić zasypianie w nocy. Te drobne zmiany w nawykach związanych ze snem mogą przynieść korzyści dla zdrowia psychicznego.

Czytaj: Daj swojej choince drugie życie! Dołącz do Akcji Choinka 2020/2021

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org