To najbardziej oddalony urząd pocztowy na świecie

0
420
Tengger to piaszczysta pustynia położona w północnych Chinach.

Ta drewniana chata na środku pustyni to najbardziej oddalony urząd pocztowy na świecie.

Pustynia Tengger w Mongolii Wewnętrznej, jak okiem sięgnąć, otoczona jest wydmami, i właśnie tam znajduje się najbardziej oddalony urząd pocztowy na świecie, zaskakująco tętniąca życiem placówka łącząca ludzi.

Mierząca zaledwie 15 metrów kwadratowych drewniana poczta na pustyni Tengger nie jest zbyt interesująca i nie przyciąga zbyt wielu odwiedzających. Poza tym po ponad 35 latach porzucenia nie wygląda źle. Dzięki wysiłkom kilku nieustraszonych osób, które przez pomyłkę dowiedziały się o istnieniu starej, opuszczonej, pustynnej poczcie, zyskała ona nowe życie, a dzięki magii Internetu stała się znowu popularna.

Pomimo rzadko odwiedzanych gości, ponad 20 000 listów i pocztówek zostało wysłanych z Pustynnego Urzędu Pocztowego w samym grudniu 2021 roku. A to wszystko dzięki staraniom pani Zhang, jednej z osób zaangażowanych w rewitalizację poczty. Po włożeniu serca i duszy w projekt, stanęła w obliczu rzeczywistości, w której jej praca została zignorowana ze względu na jej odległe położenie.

Czytaj: Huacachina – to nie fotomontaż, to najsłynniejsza oaza Ameryki Południowej!

Usytuowany około 10 kilometrów od najbliższej drogi Pustynny Urząd Pocztowy Mongolii wewnętrznej nie obsługuje na co dzień dużo ludzi. Ale w dobie Internetu nie jest to przeszkoda nie do pokonania. Pani Zhang i jej przyjaciel Luo Meng wpadli na pomysł stworzenia firmy ghostwriting dla ludzi, którzy chcieliby wysyłać listy i pocztówki z najbardziej oddalonego urzędu pocztowego na świecie, bez konieczności odwiedzania tego miejsca.

Pomysł Pani Zhang okazał się wielkim hitem, zwłaszcza podczas pandemii, kiedy ludzie nie mogli podróżować, aby zobaczyć swoich bliskich. Teraz ona i jej koledzy z urzędu pocztowego z trudem nadążają za internetowymi zapytaniami osób proszących o wysyłkę kart zarówno do Chin, jak i do krajów takich jak Singapur czy Australia.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Przywrócenie do życia tego odległego urzędu pocztowego było pewną przygodą. Najpierw pani Zhang i jej przyjaciel Luo Meng musieli przekonać kilka innych osób, aby pomogli im go odbudować. Początkowo planowali zbudować drewnianą konstrukcję i przetransportować ją na pustynię, ale okazało się to zbyt trudne do wykonania, więc ostatecznie przetransportowali tam materiały budowlane i zbudowali szałas na miejscu, co zajęło 20 dni.

Po zbudowaniu konstrukcji złożyli wniosek w China Post, a po przeglądzie drewniana chata stała się jednym z ponad 700 urzędów pocztowych w Chinach. Każdego dnia wysyłane są stąd listy i pocztówki, ozdobione specjalnym znaczkiem pocztowym o tematyce pustynnej, przewożone 10 km do najbliższej drogi, skąd są odbierane przez ciężarówkę pocztową, a następnie wysyłane na cały świat.

Na wypadek, gdybyś kiedyś włóczył się po ogromnej pustyni Tengger (43 000 metrów kwadratowych) i chciałbyś odwiedzić najbardziej odległy urząd pocztowy na świecie, możesz go znaleźć na 38,413° szerokości geograficznej północnej i 105,225° długości geograficznej wschodniej.

Czytaj: Co roku na pustynię Atakama trafia 40 tysięcy ton niesprzedanej odzieży