Najciężej pracującym mięśniem w Twoim ciele jest serce: pompuje ponad 7 570 litrów krwi dziennie i bije ponad 2,5 miliarda razy w ciągu 70 lat.
Normalne serce to silna, mięśniowa pompa, trochę większa niż pięść. Ciągle pompuje krew przez układ krążenia.
Każdego dnia przeciętne serce bije (rozszerza się i kurczy) 100 000 razy i pompuje około 7 570 litrów krwi przez ciało. W ciągu 70 lat życia przeciętne ludzkie serce bije ponad 2,5 miliarda razy.
Czytaj: Największe serce świata waży 200 kg
Serce ma cztery komory, dwie po prawej i dwie po lewej:
- Dwie górne komory to przedsionki (jedna to atrium).
- Dwie dolne komory nazywane są komorami.
Serce ma również cztery zastawki, które otwierają się i zamykają, aby umożliwić przepływ krwi tylko w jednym kierunku, gdy serce się kurczy (bicie). Cztery zastawki serca to:
- Zastawka trójdzielna znajdująca się między prawym przedsionkiem a prawą komorą.
- Zastawka płucna, między prawą komorą a tętnicą płucną.
- Zastawka mitralna, między lewym przedsionkiem a lewą komorą.
- Zastawka aortalna między lewą komorą a aortą.
Każda zastawka posiada zestaw klapek (zwanych również listkami lub guzkami). Zastawka mitralna ma dwie klapki; pozostałe mają trzy. Przepływ krwi występuje tylko wtedy, gdy w zastawkach występuje różnica ciśnienia, która powoduje ich otwarcie. W normalnych warunkach zastawki umożliwiają przepływ krwi tylko w jednym kierunku.
Serce pompuje krew do płuc i do wszystkich tkanek ciała poprzez sekwencję wysoce zorganizowanych skurczów czterech komór. Aby serce mogło prawidłowo funkcjonować, cztery komory muszą bić w zorganizowany sposób.
Czytaj: Z Gniezna do Wrocławia w niecałe 2 godziny. Jechali z sercem dla pacjenta!
Układ bodźcotwórczo-przewodzący serca
Bicie serca (skurcz) rozpoczyna się, gdy przechodzi przez niego impuls elektryczny z węzła zatokowo-przedsionkowego (zwanego również węzłem SA lub węzłem zatokowym). Węzeł SA jest czasami określany jako „naturalny rozrusznik serca”, ponieważ inicjuje impulsy dla bicia serca
Normalna sekwencja elektryczna zaczyna się w prawym przedsionku i rozprzestrzenia się przez przedsionki do węzła przedsionkowo-komorowego (AV). Z węzła AV impulsy elektryczne przemieszczają się w dół grupy wyspecjalizowanych włókien zwanych systemem His-Purkinjego do wszystkich części komór.
Aby serce mogło prawidłowo pompować, należy dokładnie podążać tą trasą. Dopóki impuls elektryczny jest przesyłany normalnie, serce pompuje i bije w regularnym tempie. U osoby dorosłej normalne serce bije od 60 do 100 razy na minutę.
Elektrokardiografia (EKG lub EKG) to bezbolesna, nieinwazyjna procedura, która rejestruje aktywność elektryczną serca i może pomóc w diagnozowaniu arytmii.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Nieprawidłowe rytmy serca (arytmie)
Termin „arytmia” odnosi się do jakiejkolwiek zmiany w stosunku do normalnej sekwencji impulsów elektrycznych. Impulsy elektryczne mogą pojawiać się zbyt szybko, zbyt wolno lub nieregularnie – powodując, że serce bije zbyt szybko, zbyt wolno lub nieregularnie. Kiedy serce nie bije prawidłowo, nie może skutecznie pompować krwi. Kiedy serce nie pompuje skutecznie krwi, płuca, mózg i wszystkie inne narządy nie mogą działać prawidłowo i mogą się wyłączyć lub ulec uszkodzeniu. Arytmie mogą być całkowicie nieszkodliwe lub zagrażać życiu.
Czytaj: Miesiąc przed zawałem serca Twoje ciało zacznie się ostrzegać tymi 8 sygnałami
Niektóre arytmie są tak krótkie (na przykład chwilowa pauza lub przedwczesne bicie), że nie ma to większego wpływu na ogólne tętno lub rytm. Ale jeśli arytmie trwają dłużej, mogą powodować zbyt wolne lub zbyt szybkie tętno lub nieregularny rytm serca – serce pompuje mniej efektywnie.
- Szybkie tętno (u dorosłych ponad 100 uderzeń na minutę) nazywa się tachykardią.
- Wolne tętno (mniej niż 60 uderzeń na minutę) określane jest jako bradykardia.
Arytmia występuje, gdy:
- Naturalny rozrusznik serca rozwija nieprawidłową częstość lub rytm.
- Normalna droga przewodzenia zostaje przerwana.
- Inna część serca przejmuje rolę rozrusznika.
Czytaj: Człowiekowi przeszczepiono świńskie serce. Pierwszy taki przeszczep na świecie!