To najmniej zaludniona stolica świata

0
204
Belmopan. Zdjęcie: Twitter

Belmopan w Belize to najmniej zaludniona stolica świata. Jego obecną populację szacuje się na 13 381 osób.

Stolica Belize

Wiele osób błędnie uważa, że stolicą Belize jest Belize City. Właściwie stolicą Belize jest Belmopan, ale jest to zrozumiały błąd, ponieważ Belize City jest największym obszarem metropolitalnym w kraju i służyło jako stolica przez ponad 150 lat.

Z populacją zaledwie 13 381 mieszkańców Belmopan w Belize jest najmniejszą stolicą na całej zachodniej półkuli. Belmopan jest miastem planowanym, a budowa rozpoczęła się pod koniec 1960 roku, po tym, jak huragan Hattie spowodował rozległe zniszczenia w Belize City. W 1970 roku stolica kraju została oficjalnie przeniesiona do Belmopan, położonego daleko w głębi lądu w zachodniej dzielnicy Cayo w Belize. Chociaż Belmopan stał się stolicą Belize w 1970 roku, przeniesienie ambasad zajęło wielu krajom, w tym Stanom Zjednoczonym, kilkadziesiąt lat.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Tylko kilka osób planuje swoje wakacje w Belize wokół wycieczki do Belmopan, a szkoda, ponieważ miasto jest zupełnie inne niż wszystkie inne obszary w Belize. Belmopan ma duży, przestronny układ z kilkoma pięknymi parkami i terenami zielonymi. Belmopan posiada również obwodnicę, która ułatwia ruch uliczny. W centrum miasta znajduje się Budynek Zgromadzenia Narodowego, który elegancko łączy zachodnie i starożytne wpływy Majów. Rzeczywiście, wejście do budynku to seria szerokich stopni, które przypominają te ze starożytnej świątyni Majów.

Czytaj: Erbil: jedno z najstarszych miast na świecie

Wszystkie departamenty i agencje rządowe znajdują się w Belmopan wraz z dużą społecznością dyplomatyczną. Większość mieszkańców Belmopan to Majowie, których przyciągnął do miasta rozwijający się rynek pracy i szeroki wybór dostępnych nowoczesnych mieszkań.

Belmopan jest obsługiwany przez dwie drogi krajowe. Autostrada George Price (często znana jako Western Highway) łączy Belize City z Belmopan i granicę z Gwatemalą, podczas gdy autostrada Hummingbird Highway łączy Belmopan z nadmorskim miastem Dangriga na południowym wschodzie kraju.

Czytaj: Wrocławskie lotnisko czeka duża przebudowa za 350 mln zł

Belmopan jest dobrze zaprojektowany, aby wytrzymać sezonowe sztormy i znajduje się około 75 metrów nad poziomem morza. Belmopan znajduje się zaledwie kilka minut jazdy od rezerwatu Mountain Pine Forest, w którym znajdują się najwyższe wodospady Ameryki Środkowej. W Belmopan znajduje się także dom kultury, duża biblioteka oraz Centrum Pokoju i Rozwoju im. George’a Price’a, nazwane na cześć pierwszego premiera kraju.

Jeśli chcesz poznać Belmopan lub inne części kraju, koniecznie zatrzymaj się w Belize Boutique Resort and Spa. Ten ośrodek w Belize oferuje wspaniałe oferty pakietów wakacyjnych w Belize, w tym wycieczki, aby zobaczyć zabytki Belmopan. To nie tylko wakacje. To wspaniałe doświadczenie!