To najmniejszy nietoperz na świecie

0
723
Świnionos malutki jest najmniejszym ssakiem na świecie i najmniejszym nietoperzem na świecie.

Świnionos malutki, zwany także ryjkonos malutki ważący około 2 gramy, jest nie tylko najmniejszym nietoperzem na świecie, ale także najmniejszym ssakiem na świecie pod względem wielkości czaszki.

Ukoronowany jako najmniejszy ssak na świecie pod względem wielkości, świnionos malutki może wygodnie spoczywać na Twoim palcu. Oprócz podobieństwa do wielkości trzmieli, te małe nietoperze są mniej przerażające, niż można by się spodziewać.

Dowiedz się więcej o nich w tych faktach dotyczących świnionosa malutkiego, a może po prostu polubisz je trochę bardziej.

  1. Nietoperze te występują tylko w 2 krajach, Tajlandii i Birmie.
  2. Żyją w kryjówkach od 10 do 100 nietoperzy.
  3. Nietoperz ten waży około 2 gramów.
  4. Jego długość wynosi około 29 do 33 milimetrów.
  5. Mają rozpiętość skrzydeł około 170 milimetrów.
Źródło: Twitter

Nietoperz ten jest również znany jako nietoperz Kitti.

Zdecydowanie urocza nazwa najmniejszego ssaka na świecie. Dwumianowa nazwa nietoperza trzmiela to Craseonycteris thonglongyai. Gatunek ten nosi imię swojego odkrywcy, Kitti Thonglongya, tajskiego zoologa, który odkrył je w 1973 roku. To jego kolega, John E. Hill, nazwał gatunek na jego cześć po tym, jak Kitti Thonglongya zmarł na atak serca.

Czytaj: To mały nietoperz „panda”, rzadkie zwierzę żyjące w Afryce

Niewiele jest informacji na temat reprodukcji tych nietoperzy.

Samice rodzą tylko jedno potomstwo każdego roku w kwietniu w porze suchej. Nietoperze są niezwykle małe, gdy się rodzą. Te małe nietoperze cały czas przyczepiają się do swoich matek w jednym z jej dwóch sutków. Gdy nietoperz urośnie, matka zostawia go samego w jaskini, gdy będzie żerować.

Żywotność tych nietoperzy wynosi od 5 do 10 lat.

Naukowcy nie znają dokładnej długości życia. Jednak na podstawie badań innych podobnych gatunków nietoperzy szacuje się, że średnia długość życia wynosi od 5 do 10 lat.

Źródło: Twitter

Nietoperze żyją w wapiennych jaskiniach w pobliżu rzek.

Te nietoperze żyją w pobliżu szczytów jaskiń, aby uzyskać ciepło. Nietoperze te występują głównie w jaskiniach wapiennych w zachodniej Tajlandii. Dokładniej, są one objęte ochroną prawną w Parku Narodowym Sai Yok. Występują również w południowo-wschodniej części Birmy, w pobliżu wspólnych granic z Tajlandią.

Nietoperze te mają krótki okres aktywności.

Codziennie opuszczają swoje jaskinie tylko na 30 minut wieczorem i 20 minut o świcie na żerowanie. Zwykle latają wzdłuż wierzchołków bambusowych drzew i łapią zdobycz w locie. Nie odlatują dalej niż 1 kilometr od swoich jaskiń.

Czytaj: Cyberbudka we Wrocławiu – podglądaj życie ptaków 24 godziny na dobę

Ich głównym źródłem pożywienia są owady i pająki.

Ponieważ nietoperze te są owadożerne, mogą przyczynić się do zwalczania szkodników. Jednak wpływ nie jest znaczący ze względu na niewielką liczebność populacji.

Źródło: Twitter

Działalność człowieka zagraża siedliskom nietoperzy.

Odkąd odkryto te nietoperze, turyści tłumnie przybywają do tych miejsc tylko po to, by przyjrzeć się tym nietoperzom. Co więcej, miejscowi nawet łapali je na sprzedaż jako pamiątki. Inne działania człowieka obejmują wydobywanie wapienia i wylesianie. Skutkuje to utratą naturalnego siedliska i ograniczeniem polowań na te nietoperze.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Są mieszane reakcje w stosunku do mnichów medytujących w tych jaskiniach.

Wielu jest przeciwko mnichom medytującym w tych jaskiniach, ponieważ wydobywający się dym może potencjalnie zaszkodzić nietoperzom. Jednak dobrą wiadomością jest to, że mnisi w Myanmarze zostali strażnikami jaskini. Zajmują wejścia, z kolei uniemożliwiając myśliwym wchodzenie do jaskiń i niszczenie naturalnych siedlisk.

Uruchomiono program ochrony, mający na celu ochronę tych nietoperzy.

W 2007 roku Londyńskie Towarzystwo Zoologiczne (ZSL) uruchomiło Projekt Ewolucyjnie Odrębne i Globalnie Zagrożone (EDGE). Nietoperze były jednym z pierwszych 10 głównych gatunków chronionych w ramach tego projektu.

Źródło: Twitter

Ostatnie dzikie obserwacje nietoperzy miały miejsce w prowincji Krabi w Tajlandii.

W jaskini Phra Phutthabat w Krabi znaleziono około dwadzieście nietoperzy przylegających do 10-metrowego sufitu. Te nietoperze mają ten sam czerwono-brązowy kolor z czarnymi skrzydłami. Jednak nie potwierdzono jeszcze, że są to świnionosy malutkie. Eksperci wciąż weryfikują tożsamość tych nietoperzy i jeśli okażą się najmniejszymi nietoperzami na świecie, będzie to drugie miejsce w Tajlandii, które nietoperze mogą nazwać domem.