To najstarsze znane zdjęcie z inauguracji prezydenta USA

0
438
Inauguracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Jamesa Buchanana na wschodnim froncie Kapitolu, 4 marca 1857 r. Montgomery C. Meigs Papers—Biblioteka Kongresu.

Lata pięćdziesiąte XIX wieku były znaczącym okresem rozwoju w historii fotografii.

Proces mokrego kolodionu, który został wynaleziony w 1851 roku, dał fotografom możliwość wykonywania bezpośrednich odbitek kontaktowych ze szklanego negatywu. Ten proces miał swoje trudności – potrzebna była przenośna ciemnia, która towarzyszyła fotografowi, a długie naświetlanie wciąż było konieczne. Ale nowy proces był na tyle ulepszony, że pozwolił fotografom po raz pierwszy udokumentować wiele przełomowych wydarzeń, a okres ten przyniósł kamienie milowe w fotografii, od pierwszej fotografii wojennej po przełomową fotografię przyrodniczą.

Podczas wszystkich inauguracji, dla uczczenia tego historycznego dnia wykonano niezliczone zdjęcia. Jednak nie zawsze było łatwo uchwycić tłumy i podekscytowanie zaprzysiężeniem nowego prezydenta.

Pierwsze znane zdjęcie z inauguracji prezydenta miało miejsce w 1857 roku, kiedy to fotograf John Wood wykonał to historyczne ujęcie.

Wood pracował dla architekta Kapitolu pod dowództwem oficera armii amerykańskiej i inżyniera budownictwa Montgomery C. Meigs, który zatrudnił go jako „rysownika fotograficznego” przy budowie Kapitolu.

Rola ta polegała na robieniu zdjęć rysunków konstrukcyjnych w celu udostępnienia ich bez konieczności wykonywania wielu szkiców. Jego zadaniem było fotografowanie rysunków konstrukcji, aby można je było łatwo powielić.

Czytaj: Różowe huśtawki na ścianie granicznej USA-Meksyk zdobyły nagrodę „Best Design”

Kapitol był nadal w budowie w 1857 roku, a kiedy Meigs został odpowiedzialny za budowę platformy na ceremonię inauguracji, skonstruował również platformę dla Wooda, aby ten mógł ustawić swój aparat i sfotografować inaugurację Jamesa Buchanana 4 marca 1857 roku.

Na jego zdjęciu widzimy postępy budowy Kapitolu. Jeśli przyjrzysz się uważnie stopom niektórych gapiów, zauważysz tymczasowe drewniane deski używane do przykrycia kamiennego dziedzińca.

To zdjęcie jest przykładem metody kolodionu na mokro – procesu wynalezionego przez Fredericka Scotta Archera w 1851 roku. Nazywano to również po prostu procesem kolodionu, ponieważ polegał na zwilżeniu szklanej płytki mieszaniną rozpuszczalnego jodku i roztworu kolodionu. Delikatna jakość zdjęcia jest wynikiem długiego naświetlania, często potrzebnego do uzyskania tej metody. Konieczna była również przenośna ciemnia.

Czytaj: 29. Finał WOŚP: Kraków zaświeci się na czerwono

Po zrobieniu tego historycznego zdjęcia, według Biblioteki Kongresu, Wood kontynuował pracę jako fotograf Architekta Kapitolu do 1861 roku. Następnie wyjechał, aby fotografować mapy podczas wojny secesyjnej dla generała George’a McClellana, świadcząc podobne usługi, jak jego zdjęcia rysunków architektonicznych dla Kapitolu. Niewiele wiadomo o jego późniejszym życiu i twórczości.

Jednak jego największym dziedzictwem jest prawdopodobnie to zdjęcie z inauguracji 4 marca 1857 roku, które często pojawia się w okolicach czasu, gdy co cztery lata składana jest przysięga nowego prezydenta.

Biblioteka Kongresu: Strona internetowa | Facebook | Twitter | YouTube

johannesfloe.com – Art to remember