To pewne – urlop przedłuża życie! Potwierdza to 40 lat badań fińskich naukowców

0
814

Wakacje przedłużają życie – potwierdza to 40 lat badań fińskich naukowców, o których informuje “Journal of Nutrition, Health & Aging”. Jeśli na urlopie spędzasz mniej niż 3 tygodnie w roku, grozi Ci przedwczesna śmierć.

Naukowcy z Finlandii przez 40 lat prowadzili badania, śledząc życie wybranej grupy osób. Pod obserwacją było 1222 mężczyzn, zatrudnionych na kierowniczych stanowiskach i uczestniczących w Helsinki Businessmen Study w latach 70. XX wieku.

Rekrutację uczestników rozpoczęto w 1974 roku wśród wykształconych mężczyzn urodzonych między 1919 a 1934 rokiem. Każdy z mężczyzn był obarczony co najmniej jednym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia (palenie tytoniu, nadwaga, wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi, podwyższone stężenie trójglicerydów, nietolerancja glukozy).

Mężczyzn losowo podzielono na dwie grupy. Na pięć lat do grupy kontrolnej przydzielono 610 mężczyzn, a do grupy interwencyjnej 612 mężczyzn.

Mężczyźni w grupie interwencyjnej co cztery miesiące otrzymywali ustne i pisemne wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia zalecające:

  • zdrową dietę (spożywanie nieprzetworzonej żywności);
  • aktywność fizyczną;
  • osiągnięcie prawidłowej masy ciała, a później jej utrzymanie;
  • rzucenie palenia.

Gdy wskazówki nie przynosiły żadnych efektów, jeśli chodzi o obniżenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, mężczyznom przepisywano leki na obniżenie ciśnienia krwi (beta-blokery i diuretyki) oraz poziomu lipidów (klofibrat i probukol).

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź naszą stronę f7krakow.pl

Mężczyźni w grupie kontrolnej przez ten czas otrzymywali zwykłą opiekę zdrowotną i nie byli obserwowani przez badaczy.

Przez pięć lat naukowcy zebrali wiele danych, obserwowali ciśnienie krwi mężczyzn, zwracali uwagę jak często badani wyjeżdżali na wakacje.

I etap badań zakończył się po 5 latach. Obserwację kontrolną przeprowadzono po 15 latach, w 1989 roku, jeszcze następną po 40 latach – w 2014 roku.

Wnioski

  • Po 5 latach ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych było mniejsze w grupie interwencyjnej niż w grupie kontrolnej aż o 46%.
  • 15 lat później większą śmiertelność z powodu tych chorób stwierdzono jednak w grupie interwencyjnej. Odnotowano więcej zgonów w grupie interwencyjnej niż w grupie kontrolnej.
  • Po 40 latach wskaźnik śmiertelności wyrównał się w obu grupach.

By dowiedzieć się, dlaczego po 40 latach wskaźnik śmiertelności się wyrównał w obu grupach, zespół przyjrzał się innym danym, zebranym podczas badania. Analizując wyniki udało się znaleźć korelację pomiędzy ilością urlopu a długością życia.

Urlop przedłuża życie

 Intensywny, stresujący tryb życia powodował największe szkody wśród mężczyzn, którzy mniej czasu spędzali na wakacjach – wyjaśnia Timo Strandberg, jeden z naukowców.

W grupie kontrolnej czas poświęcony na urlop nie miał wpływu na wskaźnik śmiertelności, jednak w grupie interwencyjnej różnica była przeogromna!

Wśród biznesmenów, którzy brali mniej niż 3 tygodnie urlopu w ciągu roku, ryzyko śmierci wzrastało o 37% w porównaniu z badanymi, którzy na urlopie spędzali więcej niż 3 tygodnie. To kolosalna różnica! 

Pomimo że badanie prowadzono 40 lat i w tym czasie zdążyło się wiele zmienić, np. mamy dostęp do lepszych leków na choroby sercowo-naczyniowe, to wnioski dotyczące urlopu powinny co niektórym otworzyć oczy. Wakacje to bardzo ważna część naszego życia, nie można ich przekładać na później.

Stresująca, intensywna praca przez cały rok wymaga kilkutygodniowego urlopu.

– Zdrowe jedzenie i aktywność fizyczna nie zrekompensują ciężkiej pracy, ani nie zastąpią urlopu – dodaje Timo Strandberg.

Wszystkie wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach opublikowano na łamach czasopisma naukowego The Journal of Nutrition, Health & Aging.

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj.

PRZECZYTAJ TAKŻE: NAUKOWCY DONOSZĄ: KAŻDY PO 40 ROKU ŻYCIA POWINIEN PRACOWAĆ TYLKO 3 DNI W TYGODNIU – f7dobry.com

Źródło: sciencealert.com
Zdjęcie główne: pixabay.com