Toalety publiczne w Japonii są wyposażone w inteligentne szkło

0
433

W Tokio zainstalowano przezroczyste toalety publiczne w parku, aby umożliwić ludziom sprawdzenie ich czystości przed ich użyciem.

W Tokio zainstalowano dwie przezroczyste toalety publiczne w parkach publicznych, dzięki czemu ludzie mogą zobaczyć, jak czyste są, zanim zdecydują się z nich skorzystać, po czym, po wejściu, toalety stają się nieprzezroczyste dzięki inteligentnemu szkłu.

„Łazienki są wykonane z kolorowego „inteligentnego szkła”, które staje się nieprzezroczyste, gdy toalety są zamknięte” – powiedział Shigeru Ban, architekt odpowiedzialny za projekty.

Poniżej możesz zobaczyć jak to działa:

„Pozwala to użytkownikom sprawdzić czystość i to, czy ktoś korzysta z toalety z zewnątrz” – powiedział. „Nocą obiekt rozświetla park jak piękna latarnia.”

Toalety publiczne zainstalowano do tej pory w dwóch parkach miejskich: Parku Miejskim Haru-no-Ogawa i Mini Parku Yoyogi Fukamachi.

Instalacje są częścią projektu Tokyo Toilet, który polega na przeprojektowaniu 17 miejskich toalet z różnymi projektantami.

Projekt został zainicjowany przez The Nippon Foundation, japońską organizację non-profit, która oświadczyła, że chce „budować toalety publiczne, z których może korzystać każdy”.

Stwierdzono, że wszystkie projekty są „dostępne dla każdego bez względu na płeć, wiek czy niepełnosprawność, aby zademonstrować możliwości społeczeństwa integracyjnego”.

Czytaj: Gdzie jest Pływający Ogród Kwiatowy? I dlaczego jest popularny?

Fundacja powiedziała, że Japonia jest znana jako jeden z najczystszych krajów na świecie, a jej toalety publiczne są czystsze niż większość innych na świecie.

„Jednak korzystanie z publicznych toalet w Japonii jest ograniczone z powodu stereotypów, że są ciemne, brudne, śmierdzące i przerażające” – powiedziała fundacja.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jedna z łazienek w nocy. Źródło: YouTube/kyde & eric

„Aby rozwiać te błędne przekonania dotyczące toalet publicznych, Fundacja Nippon postanowiła wyremontować 17 toalet publicznych zlokalizowanych w Shibuya w Tokio, we współpracy z rządem Shibuya City” – podała agencja.

Przezroczyste obiekty, wraz z kilkoma innymi projektami, są dostępne dla publiczności od 5 sierpnia.

Czytaj: Japonia rozdaje opuszczone domy.