Tony kokainy przechwycone przez siły graniczne

0
282

Tony kokainy o wartości ulicznej około 3,2 miliona funtów (ponad 17 mln zł) zostały skonfiskowane przez brytyjskie siły graniczne.

W Southampton Docks przechwycono ponad 3,7 tony chlorowodorku kokainy ukrytego w kontenerze zawierającym 20 palet z bananami.

Palety zostały sprawdzone przez funkcjonariuszy Narodowej Agencji ds. Przestępczości (NCA) i Straży Granicznej, przy czym pięć palet zawierało owinięte opakowania białego proszku, które dały pozytywny wynik na obecność chlorowodorku kokainy – używanego do produkcji cracku. Kontener przybył z Kolumbii.

Była to największa konfiskata kokainy od 2015 roku.
Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel pochwaliła ogromne przechwycenie, mówiąc: „To największy przechwycenie kokainy w Wielkiej Brytanii od 2015 roku. Powinno to służyć jako ostrzeżenie dla każdego, kto próbuje przemycić nielegalne narkotyki do kraju, że zamierzamy je zdobyć.”

„Kluczowym celem naszego planu walki z przestępczością jest zakłócenie łańcucha dostaw i nieustanna pogoń za przestępcami sprzedającymi te narkotyki, co sprawia, że rynek narkotyków jest przedsięwzięciem o niskich zyskach i wysokim ryzyku.”

„Policja i Border Force mają moje 100-procentowe poparcie, aby wykorzystać wszystkie dostępne uprawnienia, aby powstrzymać niszczycielskie narkotyki przed wnikaniem do naszych dzielnic i niszczeniem życia”.

Ale oczywiście nie wszyscy zgadzają się, że agresywna kryminalizacja narkotyków jest najlepszym sposobem na złagodzenie szkód, jakie mogą one wyrządzić.

Ray Lakeman stracił obu synów w wyniku przedawkowania MDMA w 2014 roku i od tego czasu prowadzi kampanię na rzecz legalizacji narkotyków.

Czytaj: Happy Pizza to pizza sprzedawana z bardzo ciekawym dodatkiem

Odkryto tony narkotyków. Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

W zeszłym roku w rozmowie z LADbible powiedział: „Moi chłopcy zmarli sześć lat temu i od tego czasu w Wielkiej Brytanii z powodu narkotyków klasy A zmarło 25 000 osób, ponad 4000 rocznie. To więcej niż ludzie umierają na drodze”.

Czytaj: Międzynarodowe Targi Poznań Motor Show wracają po pandemii

„Historia jest taka, że jest popyt na kokainę, jest popyt na te narkotyki i powstrzymywanie nic nie da” – powiedział Ray.

„To produkt, ludzie naprawdę go chcą i dopóki rządy tego nie zrozumieją, nigdy nie można go powstrzymać. Jeśli ludzie tego chcą, znajdą sposób, aby go zdobyć, i ludzie znajdą sposób, aby go zapewnić”.

Chociaż legalizacja narkotyków niewątpliwie niesie ze sobą wyzwania, tacy jak Ray twierdzą, że obecna polityka kryminalizacji i odstraszania wyraźnie nie działa – czego dowodem są ciągłe zgony i konfiskaty narkotyków.

Minister policji Kit Malthouse powiedział LADbible, że rząd „nie ma w planach” legalizacji narkotyków.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Przemawiając do LADbible w zeszłym roku, powiedział: „Nielegalne narkotyki mogą niszczyć społeczności i niszczyć życie, a rząd nie ma planów ich legalizacji – musimy zapobiegać nadużywaniu narkotyków w naszych społecznościach i wspierać ludzi poprzez leczenie i powrót do zdrowia.

„Niedawno ogłosiliśmy pakiet o wartości 148 milionów funtów (194 miliony dolarów) mający na celu rozbicie zorganizowanych gangów przestępczych, które zachęcają do tego strasznego handlu, pomagając osobom leczącym się z uzależnienia od narkotyków i terapii rekonwalescencji w powstrzymaniu przestępczości związanej z narkotykami oraz radzenie sobie z poważnymi szkodami zdrowotnymi, jakie narkotyki powodują.”