Trasa kolejowa Warszawa-Lwów powraca po 18 latach

0
67
Nowe połączenie kolejowe z Rawy-Ruskiej do Warszawy rusza w niedzielę 15 października! (zdjęcie: SKPL - z pasji do kolei, facebook)

Połączenie kolejowe między stolicą Polski Warszawą a ukraińskim Lwowem zostanie wznowione w tym tygodniu, po raz pierwszy od 18 lat.

Linia, która zostanie uruchomiona 15 października, będzie kursować codziennie i będzie mogła przewieźć prawie 500 pasażerów w każdym kierunku. Podróż ze Lwowa do Warszawy zajmie prawie 10 godzin, a podróż powrotna około dziewięciu godzin.

Pasażerowie będą zmuszeni do przesiadki w Rawie-Ruskiej, ukraińskim miasteczku położonym około 10 km od granicy, ze względu na różnice w szerokości torów w obu krajach.

Połączenie kolejowe zostaje uruchomione w ramach współpracy Ukrzaliznycia, ukraińskiego państwowego operatora kolejowego, i prywatnego polskiego operatora SKPL. Ta ostatnia spółka będzie obsługiwać pociągi kursujące na trasie Warszawa – Rawa-Ruska.

Całość połączenia jest jednak formalnie obsługiwana przez Ukrzaliznycję i nie będzie możliwości zakupu biletów na podróż linią wyłącznie w granicach Polski – podaje branżowy serwis informacyjny Rynek Kolejowy.

„Realizacja tego projektu, w szczególności uzgodnienie wszystkich szczegółów ze stroną polską i otwarcie punktu kontrolnego, zajęła nam ponad sześć miesięcy” – powiedział Yevhen Lashchenko, prezes zarządu Ukrzaliznycji. „Odtąd 10 kolejnych miejscowości na Ukrainie będzie połączonych koleją z Warszawą i Lublinem”.

W praktyce pociąg rozpocznie swoją podróż 200 kilometrów na południe od Lwowa w Kołomyi, skąd wyruszy o godzinie 4:20 czasu ukraińskiego. Przejedzie przez Iwano-Frankiwsk, Kałusz, Doły, Morszyn i Stryj, docierając do Lwowa o 8:30 i o 9:58 do Rawy Ruskiej – podaje Nasz Wybór, serwis informacyjny dla Ukraińców w Polsce.

Po tym nastąpi godzinna przerwa podczas przesiadki do pociągu kursującego z Rawy Ruskiej do Warszawy. Zmiana jest konieczna, ponieważ pociągi ukraińskie jeżdżą po rozstawie torów 1520 mm, a polskie, podobnie jak w innych częściach Europy, po rozstawie torów 1435 mm.

„Pasażerowie nie powinni martwić się możliwymi opóźnieniami, ponieważ transfer został uzgodniony. Pociąg zawsze będzie czekał na wszystkich pasażerów” – poinformowała Ukrzaliznycia na swoim kanale Telegram.

Pociąg obsługiwany przez SKPL wyruszy z Rawy-Ruskiej o godz. 10:30 i zatrzyma się w Lublinie o godz. 14:55 czasu polskiego. Zakończy swoją trasę na stacji Warszawa Wschodnia o godzinie 17:29. Pociąg powrotny odjedzie z tej samej stacji o godzinie 21:45 i przyjedzie do Lwowa o godzinie 7:45 następnego dnia.

Bilety kolejowe są już w sprzedaży zarówno na stronie internetowej, jak i w aplikacji Ukrzaliznytsia. W tym drugim przypadku do rejestracji wymagany jest jednak ukraiński numer telefonu. Obecnie ceny kształtują się na poziomie ok. 130 zł za przejazd w drugiej klasie oraz ok. 145 zł za pierwszą klasę i są uzależnione od różnic kursowych.

Polska jest domem dla około dwóch milionów Ukraińców, w tym zarówno imigrantów zarobkowych, jak i uchodźców, którzy przybyli od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Według polskiej Straży Granicznej, obecnie granicę polsko-ukraińską w obu kierunkach przekracza dziennie około 40 tys. osób.

Istnieje już kilka połączeń kolejowych między Polską a Ukrainą, w tym połączenia między Kijowem a Przemyślem, Charkowem a Przemyślem oraz Kijowem a Chełmem.