Trasa rowerowa wzdłuż polskiego wybrzeża nazwana „ukrytą perełką” przez BBC

0
123
Polski szlak rowerowy zachwyca widokami. Doceniły go zagraniczne media. (zdjęcie: Pomorskie Trasy Rowerowe, facebook)

Malownicza nadmorska trasa rowerowa w północnej Polsce została niedawno pochwalona przez turystyczny serwis brytyjskiego portalu BBC.

Trasa EuroVelo 10 rozciąga się wokół całego Morza Bałtyckiego, a polski odcinek liczy blisko 600 kilometrów. Powszechnie znana jako R10, stała się jedną z ulubionych tras rowerowych Polski.

Rozpoczyna się w Świnoujściu na granicy polsko-niemieckiej, biegnie przez linię brzegową kraju, mijając nie tylko kultowe, uwielbiane przez Polaków kurorty nadmorskie, takie jak Międzyzdroje, Kołobrzeg czy Gdańsk, ale także przez Woliński Park Narodowy, który słynie z malowniczych nadmorskich klifów.

CZYTAJ: Yerka to absolutnie wyjątkowy rower!

Brytyjczycy zachwalają trasę na Pomorzu Zachodnim, nazywając ją „wspaniałą”. Jak zauważono, jadąc rowerem można podziwiać „nieskończoną liczbę wydm, romantyczne wiatraki, rozległy przestwór Bałtyku, historyczne hanzeatyckie miasta i opuszczone fortyfikacje”.

BBC pochwaliło szlak i filozofię „powolnej turystyki”, którą reprezentuje, nazywając trasę idealną do relaksującej jazdy, podziwiając wiejskie krajobrazy i czując orzeźwiający bałtycki wiatr. W „powolnej turystyce” kładzie się w nim nacisk na wyciszenie się, osobiste przeżycia i większy, bardziej bezpośredni kontakt z naturą.

„Szlak jest przyjazny rodzinom, płaski i dostępny, co czyni go ukrytym klejnotem europejskich wycieczek rowerowych w trybie powolnej podróży” – napisał BBC Travel.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Szymon Marciniak sędzią meczu na Euro 2024

Trasa ze względu na swoją długość nadaje się zarówno na krótką jednodniową wycieczkę wzdłuż wybrzeża, jak i dłuższe, kilkudniowe wycieczki. Warto jednak zaznaczyć, że w sezonie letnim na odcinkach prowadzących przez najpopularniejsze kierunki turystyczne potrafi być dość tłoczno.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Dramatyczna decyzja i łzy Anny Kiełbasińskiej: „To jest koniec”