Trzej bracia goryle chronią grupę 22 samic

0
489
Dominujący goryl Musilikale ze swoimi dwoma braćmi Icumbi i Turakomeje, chronią grupę 22 gorylic. (Zdjęcie: Dian Fossey Gorilla Fund)

Goryle górskie Silverback to potężne stworzenia. Zazwyczaj jeden dorosły samiec przewodzi grupie kobiet i nieletnich. Samce bez stada samic podróżują samotnie lub tworzą razem małe grupy.

Stosunkowo rzadko zdarza się, aby w tych rodzinnych grupach było wielu dorosłych samców; jednak jedna grupa w Rwandzie jest krzepiącym przykładem braterskiej miłości.

Rodzinny zespół jest prowadzony przez dominującego samca Musilikale, ale jego dwaj lojalni dorośli bracia Icumbi i Turakomeje pozostają u jego boku, aby pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa rodziny.

Ta grupa braci, studiowana i chroniona przez Fundusz Dian Fossey Gorilla Fund, podbiła serca swoimi żartobliwymi wybrykami.

Fundusz Dian Fossey Gorilla Fund został założony w 1967 przez Dian Fossey. Organizacja zajmuje się ochroną przyrody poprzez badania, szkolenie lokalnych ekologów i nawiązywanie więzi z lokalnymi społecznościami.

Chronią goryle górskie w Rawandzie i goryle Grauera w Demokratycznej Republice Konga. Oba gatunki są niesamowicie zagrożone, więc organizacja ma tropicieli i badaczy, którzy codziennie śledzą grupy goryli. Te działania ochronne są pracochłonne, ale skuteczne.

Goryle górskie są przyzwyczajone do obecności człowieka, co pozwala naukowcom lepiej obserwować ich interakcje społeczne. Jednak goryle Grauera należy śledzić z daleka.

Tropiciele i obserwatorzy, którzy śledzą rodziny goryli górskich, uchwycili wiele słodkich obrazów społecznych stworzeń. W rodzinie Musilikale trzej bracia chronią 22 samice.

Icumbi i Turakomeje pomagają bratu chronić grupę, która podróżuje w poszukiwaniu pożywienia i gniazdowania. Ci dwaj są szczególnie ze sobą związani, podają naukowcy. Drzemią i bawią się razem, mimo że wszyscy są dorośli. W międzyczasie ich brat Musilikale prowadzi swoją grupę samic, których w razie potrzeby będzie bronił własnym życiem. Samce bawią się z nieletnimi, a nawet pozwalają im spać w gniazdach, jeśli coś stanie się matce.

Czytaj: Poznań: specjalne napisy przed przejściami dla pieszych

Niestety, goryle są w niesamowitym niebezpieczeństwie. Populacja goryli górskich jest zagrożona i uważa się, że liczy nieco ponad 1000 osobników. Zagrażają im kłusownicy, utrata siedlisk i pułapki zastawione na inne zwierzęta, w które wpadają.

Goryle Grauera – znane również jako goryle nizinne wschodnie – są uważane za krytycznie zagrożone. Utrata siedlisk i skrajna podatność na kłusownictwo to tylko niektóre z zagrożeń, przed jakimi stoi ten gatunek.

Wspieranie Dian Fossey Gorilla Fund to jeden ze sposobów pomocy w walce o te niesamowite stworzenia. Obecnie budują nowy kampus Ellen DeGeneres w Rwandzie, aby rozszerzyć swoją pracę.

Miłośnicy zwierząt mogą również adoptować goryla, wybierając swojego faworyta z gamy dostępnych niemowląt i dorosłych. Osoba, która adoptuje goryla otrzymuje specjalne zdjęcia swojego słodkiego nowego przyjaciela i ma dużą satysfakcję z pomocy w ochronie tego wrażliwego gatunku.

Czytaj: Gorylica przyniosła swoje dziecko na spotkanie z noworodkiem

Fundusz Dian Fossey Gorilla Fund chroni bezbronne goryle górskie i nizinne.

Ten rodzinny zespół jest rzadki i wyjątkowy, ponieważ zawiera trzech dorosłych braci, którzy są ze sobą związani i sobie pomagają. Zazwyczaj w grupie jest jeden samiec.

Dian Fossey Gorilla Fund: Strona internetowa|Instagram|Facebook|Twitter

johannesfloe.com – Art to remember