Trzustka to bardzo ważny narząd! 5 zasad utrzymania jej w zdrowiu

0
377

Obowiązkowe do wykonania.

Trzustka to jeden z najbardziej niezwykłych narządów naszego organizmu.

Ten gruczoł znajduje się w obszarze lewego podżebrza. Jeśli wszystko jest w porządku, nie daje o sobie znać, ale gdy tylko praca trzustki się nie powiedzie, zaczynają się silne bóle. Zwykle do ataków dochodzi w tych momentach, kiedy najmniej jesteśmy przygotowani na chorobę – po szczęśliwych wakacjach, gdzie dużo jedliśmy i nadużywaliśmy alkohol.

Pojawienie się takich objawów sugeruje, że należy natychmiast udać się do szpitala. Lekarze mogą pomóc dzięki lekom i proponując dietę ułatwiającą pracę trzustce.

Nieprzyjemne jest to, że atak nie oznacza, że ​​jesteś chory. To wskaźnik poważnych problemów. Klęska może rozwinąć się w dosłownie kilka godzin w narządzie osłabionym ciągłym stresem, niewłaściwą dietą i kiepską jakością życia.

Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na swoją trzustkę, nawet jeśli Ci to nie przeszkadza i trzustka działa bezawaryjnie.

Czytaj: Archiwum Państwowe w Poznaniu nabyło tłok pieczętny z XVIII wieku

Dlaczego potrzebujesz trzustki?

Ten organ odgrywa istotną rolę w naszym ciele. Podzielony jest na dwie strefy funkcjonalne odpowiedzialne za produkcję różnych substancji.

W części głowowej powstaje sok trzustkowy. Ten zestaw enzymów przeznaczony jest do rozkładania składników odżywczych, które dostają się do dwunastnicy. Niektóre przetwarzają białka, inne – węglowodany, a inne – tłuszcze. Tak więc normalne funkcjonowanie układu pokarmowego jest niemożliwe bez trzustki.

Czytaj: Firmy farmaceutyczne to ukrywają. Oto 13 produktów, które są 1000 razy silniejsze niż antybiotyki

Jak utrzymać porządek w trzustce?

Aby trzustka służyła Ci wiernie, wystarczy przestrzegać 5 prostych zasad:

1. Jedz proste potrawy.

Wybieraj proste pokarmy, które nie obciążają trzustki. Lepiej jest jeść w małych porcjach, ale często.

Nie należy mieszać produktów o różnych właściwościach. Wyobraź sobie, jak trudno jest trzustce uwolnić cały zestaw enzymów i hormonów w tym samym czasie! Szczególnie ważne jest, aby nie spożywać jednocześnie tłuszczów i węglowodanów.

2. Ogranicz spożycie alkoholu.

Alkohol jest nie mniej niebezpieczny dla trzustki niż tłuste i słodkie potrawy. Postaraj się więc ograniczyć to do minimum.

3. Nie jedz żywności z dodatkami chemicznymi.

Wskazane jest odrzucanie produktów z dużą ilością barwników i konserwantów. Wszystko to ma zły wpływ na pracę trzustki.

4. Nie przeciążaj ciała włóknem.

Błonnik, o którego zaletach tak dużo się mówi, nie zawsze jest dobry dla naszej trzustki. Aby ułatwić trawienie, najlepiej spożywać różne grube warzywa, takie jak buraki czy długo przechowywana kapusta, gotowana i duszona.

5. Nie nadużywaj tabletek.

Przyjmuj leki tylko zgodnie z zaleceniami lekarza i używaj leków dostępnych bez recepty tylko w ostateczności. Analgin i paracetamol są szczególnie szkodliwe dla trzustki.

Zadbaj o swoją trzustkę – a nigdy nie odczujesz problemów!

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org