W Egipcie dokonano ważnego odkrycia podziemnych tuneli, a archeolodzy uważają, że mogą one być częścią zaginionego grobowca Kleopatry.
Tunele zostały opisane jako „cud inżynierii” i biegną przez 1305 kilometrów. Łączą się z trzema sanktuariami religijnymi i świętym jeziorem, w którym do tej pory znaleziono 1500 artefaktów, w tym monety noszące imię Kleopatry.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Tunele znalezione pod świątynią Ozyrysa w mieście Taposiris Magna na obrzeżach Aleksandrii nie były przypadkowe. Dr Kathleen Martinez rozpoczęła poszukiwania grobowca w 2005 roku i powiedziała, że to konkretne miejsce spełnia najwięcej wymagań ze wszystkich świątyń w Aleksandrii.
Tunele prowadzą do wód wybrzeża Morza Śródziemnego, gdzie między 300 r. p.n.e. a 1300 r. n.e. miejsce to nawiedziło 24 trzęsienia ziemi, podało egipskie Ministerstwo Starożytności.
Czytaj: Wpływ starożytnego Egiptu na popkulturę
Wykopaliska prowadzone przez Martinez i jej zespół ujawniły, że świątynia boga Ozyrysa była również poświęcona bogini Izydzie, żonie Ozyrysa. Kleopatra była uważana przez niektórych za żywe wcielenie, reinkarnację Izydy. Ten fakt wraz z monetami jest obiecującym początkiem.
Następnie Kathleen i jej zespół rozpoczną podwodne wykopaliska w częściach Taposiris Magna, które dawno temu zapadły się w morze. Możliwe, że te zrujnowane części mogą zawierać grób Kleopatry, a potencjalnie także jej męża, Marka Antoniusza.
Jeśli Kleopatra była samą Izydą, Antoniusz był przez niektórych uważany za Ozyrysa. Pochowanie go w świątyni tego boga wydawałoby się sensowne.
Oprócz monet noszących jej imię znaleziono inne monety wybite z imionami innych władców Ptolemeuszy i Aleksandra Wielkiego. Znaleziono także posągi bogini Izydy oraz popiersia niezidentyfikowanych postaci. Tam, gdzie tunele zapadły się do morza, odkryto odłamki ceramiki i bloki wapienia.
Kleopatra była pierwszym członkiem dynastii Ptolemeuszy, który potrafił mówić językiem ludzi, którymi rządziła, wraz z kilkoma innymi. Była na wsi w zbrojnym buncie ze swoim bratem, kiedy Juliusz Cezar przybył do miasta.
Czytaj: Ten niesamowity most zamienia się w tunel i łączy Danię i Szwecję
Po tym, jak Cezar rozkazał jej i jej bratu stawić się przed nim w nadchodzących tygodniach, zmieniła bieg historii, gdy w środku nocy została przemycona do pokoju Cezara w lnianym worku.
Ta romantyczna przygoda doprowadziła do tego, że została ogłoszona faraonem po tym, jak Rzym zniszczył siły jej brata. Urodziła dziecko Cezara, jego imię brzmiało Ptolemeusz Cezar Theos Philopator Philometor, czyli Ptolemeusz Cezar Bóg, który miłuje swojego ojca i matkę. Niestety, straciła go, a także swoje życie i życie swojego przyszłego męża Marka Antoniusza w wojnie domowej przeciwko Gajuszowi Oktawiuszowi, pra-siostrzeńcowi Cezara i pierwszemu cesarzowi Rzymu.