Tunezja pierwszym krajem w świecie arabskim z kobietą-premierem

0
314
Najla Bouden, nowa premier Tunezji. Zdjęcie: Twitter/NPR

Świat arabski wydaje się doświadczać pewnych poważnych zmian, szczególnie jeśli chodzi o dawanie większej władzy kobietom. Geolog Najla Bouden została premierem Tunezji, tworząc historię.

Według doniesień prezydent kraju Kais Saied poprosił ją o utworzenie rządu o ograniczonej sile wykonawczej.

AFP

25 lipca prezydent zdymisjonował rząd Hichema Mechichi, zawiesił parlament, uchylił immunitet posłów i przejął władzę sądowniczą.

Opinia publiczna była podzielona w sprawie decyzji prezydenta, ponieważ niektórzy Tunezyjczycy poparli jego apel, inni byli przeciw.

Nominacja nieuczestniczącej dotąd w polityce geolożki wygląda na wybieg prezydenta Kaisa Saida mający uspokoić Tunezyjczyków i Zachód, zaniepokojonych jego autorytarnymi zapędami.

Wszystkie oczy skierowane są na wykładowczyni uniwersytecką z miasta Kairouan, która obejmuje urząd w momencie kryzysu.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

AFP

Czytaj: 13. PKO Poznań Półmaraton już niebawem. Będą utrudnienia w ruchu

Politolog Slaheddine Jourchi z zadowoleniem przyjął nominację kobiecej premier, ale ostrzegł, że Tunezja stoi przed zniechęcającymi wyzwaniami gospodarczymi i politycznymi.

„Kiedy patrzymy na CV tej pani, która jest geologiem bez innych specjalizacji ani doświadczenia w wrażliwych rolach, nie wiem, jak dobrze poradzi sobie z tymi ogromnymi, złożonymi problemami” – powiedział AFP.

Kraj zdobył międzynarodowe uznanie za swoje przemiany demokratyczne, ale wielu Tunezyjczyków niewiele się poprawiło w swoim życiu i rozczarowało się do procesu politycznego, który według nich jest dysfunkcyjny i skorumpowany.

Czytaj: Nowy premier Izraela, Naftali Bennett obiecuje zjednoczyć naród