Turmalin – najbardziej kolorowy kamień szlachetny i klejnot na Ziemi

0
486
Turmalin to kamień zdrowia. Zdjęcie: diamondbuzz.blog

Co to jest turmalin?

„Turmalin” to nazwa dużej grupy minerałów krzemianu boru. Te minerały mają wspólną strukturę krystaliczną i podobne właściwości fizyczne, ale różnią się znacznie pod względem składu chemicznego. Szeroka gama kompozycji i strefowania kolorów w kryształach powoduje, że turmalin występuje w większej liczbie kolorów i kombinacji kolorów niż jakakolwiek inna grupa minerałów.

Turmalin to najbardziej kolorowy ze wszystkich kamieni szlachetnych. Jest także jednym z najpopularniejszych kamieni szlachetnych na świecie i służy jako kamień narodzin w październiku.

Ze względu na swoją popularność turmalin można łatwo znaleźć w sklepach jubilerskich. Dobrze uformowane kryształy turmalinu są również cenione przez kolekcjonerów minerałów. Okazy o atrakcyjnych kolorach i formach kryształów można sprzedać za tysiące dolarów.

Srebrny pierścionek z turmalinem i diamentami. Zdjęcie: Twitter

Geologiczne występowanie turmalinu

Turmalin występuje najczęściej jako minerał pomocniczy w skałach magmowych i metamorficznych. Duże, dobrze uformowane kryształy turmalinu mogą tworzyć się w jamach i pęknięciach podczas aktywności hydrotermalnej. Turmalin to twardy i wytrzymały minerał. Dzięki temu utrzymuje się podczas transportu strumieniowego i plażowego jako trwałe ziarna w osadach i skałach osadowych.

Spektakularny tęczowy turmalin. Zdjęcie: Instagram

Czytaj: Jaskinia Niedźwiedzia ponownie otwarta

Kryształy turmalinu

Najbardziej spektakularne kryształy turmalinu powstają w wyniku aktywności hydrotermalnej. Kryształy te powstają, gdy gorące wody i opary przenoszą elementy potrzebne do uformowania turmalinu w puste przestrzenie i pęknięcia, które oferują otwartą przestrzeń do wzrostu kryształów. Kryształy turmalinu utworzone w tych wnękach mają rozmiary od maleńkich kryształków milimetrowych po masywne pryzmaty o masie ponad 100 kilogramów.

Z jednego dużego kawałka ładnych kryształów turmalinu można uzyskać okazy minerałów i klejnoty warte miliony dolarów. Wielu kolekcjonerów minerałów i poszukiwaczy klejnotów wzbogaciło się, odkrywając tylko jedną z tych pełnych skarbów jam.

Turmalin ma twardość Mohsa od 7 do 7 ½, a ta twardość sprawia, że jest to trwały granulat osadu. Turmalin jest również stosunkowo odporny na warunki atmosferyczne. Tak więc cząsteczki turmalinu zwietrzałe ze skał magmowych lub metamorficznych mogą utrzymywać się w strumieniu i mogą być transportowane na duże odległości od ich obszaru źródłowego.

Surowy kamień turmalinu jest wydobywany z osadów strumieniowych w wielu częściach świata, często przez rzemieślników. Zwykle występuje w postaci małych granulek i kamyków, które zostały zaokrąglone przez ścieranie podczas transportu strumieniowego. Turmalin jest często jednym z wielu różnych minerałów produkowanych w jednym miejscu wydobycia.

Czytaj: Jaki jest Twój kamień urodzinowy? Ciekawostki o każdym z 12 kamieni szlachetnych

Turmalin jako dodatek mineralny

Najczęstszym występowaniem turmalinu jest minerał pomocniczy w skałach magmowych i metamorficznych. Często występuje jako kryształy wielkości milimetra rozproszone w granicie, pegmatycie lub gnejsie. W tym trybie występowania turmalin rzadko stanowi więcej niż kilka procent objętości skały. Odmiana turmalinu najczęściej spotykana jako minerał pomocniczy to turmalin schorl.

Turmalin schorl. Zdjęcie: Twitter

Źródła turmalinu

Brazylia jest głównym źródłem turmalinu na świecie od prawie 500 lat. W XVI wieku portugalscy odkrywcy pozyskiwali zielony i niebieski turmalin od rdzennych mieszkańców oraz z płukania strumieni w poszukiwaniu złota. Myśleli, że te kolorowe kamienie to szmaragdy i szafiry, i odesłali je z powrotem do Portugalii, gdzie zostały pocięte na klejnoty i użyte do wyrobu biżuterii dla członków rodziny królewskiej i bogatych obywateli. (Turmalin nie był rozpoznawany jako odrębny minerał aż do 1793 r.)

Począwszy od końca XIX wieku, w złożach pegmatytu w Minas Gerais w Brazylii dokonywano ciągłych odkryć turmalinu. Od tego czasu wyprodukowano miliony karatów turmalinu w szerokiej gamie kolorów, w tym w wielu materiałach dwukolorowych. Ten zróżnicowany strumień turmalinu z Brazylii był najważniejszym źródłem światowego rynku klejnotów i biżuterii.

Pierwsza komercyjna kopalnia kamieni szlachetnych w Stanach Zjednoczonych nastąpiła po odkryciu turmalinu w 1821 roku w pobliżu miasta Paryż w stanie Maine. W ciągu ostatnich 200 lat z kilkudziesięciu stanowisk w stanie Maine wyprodukowano znaczne ilości różowego i zielonego turmalinu.

Najważniejszym źródłem turmalinu w Stanach Zjednoczonych były kopalnie turmalinu w południowej Kalifornii. Turmalin jest tam wydobywany od końca XIX wieku. Biorąc pod uwagę skumulowaną wartość w dolarach, turmalin był najważniejszym materiałem na klejnoty wydobywanym w Kalifornii. Większość tej produkcji miała miejsce ponad 100 lat temu w hrabstwach Riverside i San Diego. Wydobywano tam tony czerwonego turmalinu i wysyłano do Chin, gdzie używano go do wyrobu tabakier, rzeźb, biżuterii i wielu innych przedmiotów. Dziś turmalin jest produkowany na małą skalę. Górnicy sprzedają dziś większość swojej najlepszej produkcji jako okazy mineralne.

Dziś odkryć różnego rodzaju turmaliny dokonuje się w Afganistanie, Mozambiku, Namibii, Nigerii, Pakistanie, Tanzanii, Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Zapewniają one rynkowi stale zmieniającą się podaż turmalinu klejnotowego i okazów minerałów.

Turmalin. Zdjęcie: Twitter

Właściwości fizyczne turmalinu

Turmalin ma kilka właściwości, które mogą pomóc w jego identyfikacji. Jeśli masz kryształ turmalinu, identyfikacja powinna być łatwa.

  • Turmalin ma pryzmatyczny pokrój kryształu i często ma wyraźne prążki, które są równoległe do długiej osi kryształu.
  • Kryształy turmalinu często mają trójkątne lub sześcioboczne przekroje z zaokrąglonymi krawędziami.
  • Kryształy turmalinu są często podzielone kolorami na przekroje lub wzdłuż ich długości.
  • Turmalin może być wielobarwny z najciemniejszym kolorem widocznym wzdłuż osi C i jaśniejszym kolorem prostopadłym do osi C.

Najpopularniejszym kolorem turmalinu jest czarny, ale minerał występuje we wszystkich kolorach. Ich bogata i różnorodna kolorystyka potrafi urzekać oko. Nawet czarne, nieprzezroczyste turmaliny mogą ładnie świecić i tworzyć ostre kryształy.

Turmalin, rubin i grandidieryt. Zdjęcie: Twitter

Turmalin – kamień zdrowia

Turmalin wzmacnia, uzdrawia i oczyszcza zarówno ciało jak i umysł, przynosząc jasność i uspokojenie. Pomaga w zasypianiu i rozwiewa uczucie strachu, regeneruje zmęczone serce oraz uaktywnia system immunologiczny.

Turmalin uwalnia napięcie, dzięki czemu jest pomocny w korektach kręgosłupa. Aktywizuje pierwszy czakram i poprawia pracę punktów refleksowych związanych z kością ogonową. Równoważy yin i yang w ciele. Turmalin poprawia przepływ energii, czyniąc go kamieniem do usuwania zatorów.

Turmalin pomaga zrozumieć siebie i innych. Wzmacnia pewność siebie, zmniejsza strach i lęk. Eliminuje poczucie bycia ofiarą. Turmalin przyciąga inspirację, tolerancję współczucia i dobrobyt.

Turmalin jest potężnym uzdrowicielem psychicznym, równoważy prawą i lewą półkulę mózgu i zmienia negatywną energię w pozytywną. Turmalin jest pomocny w leczeniu paranoi, dysleksji, poprawia koordynację ręka-oko.

Turmalin przyłożony lub noszony w okolicy gardła wspomaga leczenie chrypki, stanów zapalnych krtani i gardła oraz kłopotów z wysławianiem się.

Wzmacnia także płuca i harmonizuje pracę tarczycy, zwiększa płodność, łagodzi objawy chorób wenerycznych oraz wycisza zbyt wybujałe temperamenty. Natomiast te łagodne i pasywne mobilizuje do działania.

Turmalin oczyszcza i przekształca gęstą, wolno poruszającą się energię w lżejszą energię wibracyjną. Umieszcza energię duchową na planie fizycznym, ten kamień oczyszcza i równoważy wszystkie czakry oraz tworzy ochronną tarczę wokół ciała.

Turmalin to kamień szamański, który zapewnia ochronę podczas rytuałów. Może być używany do wróżenia i tradycyjnie był używany do wskazywania dalszej drogi. Turmalin jest niezwykle korzystny dla ogrodu i roślin. Może działać jak naturalny środek owadobójczy, umieść okaz w pobliżu drzwi i okna. Zakopany w ogrodzie, turmalin pobudzi wzrost i zdrowie wszystkich roślin.

Ten niepozorny z wyglądu kamień ma największe właściwości emisyjne jonizacji ujemnej i promieniowania podczerwonego ze wszystkich przedstawicieli tej grupy minerałów.

johannesfloe.com – Art to remember