Turystka zwraca skradzione artefakty do Pompejów, aby złamać 15-letnią „klątwę”

0
167
Ruiny Pompejów. Zdjęcie: pl.freepik.com

Kanadyjska turystka zwróciła skradzione artefakty do Pompejów, aby złamać 15-letnią „klątwę”.

Czy kiedykolwiek czułeś się przeklęty? Jakby działy się z Tobą złe rzeczy i naprawdę nie potrafiłeś wyjaśnić, dlaczego? Pewna kobieta w Kanadzie, zidentyfikowana po prostu jako Nicole, czuła to przez 15 długich lat; z wyjątkiem tego, że miała podstępne podejrzenie, jak zaczęła się jej passa pecha.

Kiedy miała 21 lat, podczas podróży do Pompejów – starożytnego włoskiego miasta zniszczonego na zawsze przez erupcję wulkanu w 79 roku n.e. – i zabrała kilka przypadkowych przedmiotów z ruin z powrotem do domu do Kanady, i od tamtej pory nic nie jest takie samo. Teraz postanowiła zwrócić skradzione artefakty w nadziei na złamanie klątwy.

Więc co właściwie wzięła Nicole? Zrabowała kawałek marmurowej ściany, dwa kawałki wazonów z amforami i dwie mozaiki. Chociaż jest wielu, którzy uważają, że zmarli i to, co do nich należało, powinno zostać pozostawione na spoczynku bez zakłóceń, Nicole początkowo nie myślała o tym. Jest jednak teraz przekonana, że te przedmioty z ruin zamrożonego w czasie miasta niosą ze sobą starożytną klątwę.

Próbując odwrócić tę „klątwę”, Nicole zwróciła artefakty wraz z listem wyjaśniającym do Parku Archeologicznego w Pompejach. „Jesteśmy dobrymi ludźmi i nie chcę przerzucać tej klątwy na moją rodzinę ani dzieci” – pisze w liście. Obwiniała za swoje wykroczenia bycie „młodą i głupią” w czasie, gdy zabierała starożytne przedmioty. „Chciałam kawałek historii, którego nie można kupić” – wyjaśnia.

Czytaj: Poznań z najniższym bezrobociem w Polsce

Lista nieszczęść, których doświadczyła Nicole od czasu jej naiwnie niechcianej kradzieży pamiątek, może być zapisana przez mniej przesądnych ludzi jako wzloty i upadki życia. Ale po przetrwaniu rodzinnych kłopotów finansowych i dwóch atakach raka piersi, Nicole nie chciała więcej ryzykować. Zwróciła małe skradzione kawałki Pompejów w 2020 roku, pewna, że klątwa nadal wpływała na jej życie.

Setki skradzionych artefaktów i fragmentów Pompei, takich jak skały, kamyki i fragmenty architektury wzięte jako pamiątki w przeszłości, są obecnie zwracane. Niektórzy ludzie są zaniepokojeni swoim sumieniem i chcą postępować właściwie. Inni uważają, że ich działania bezpośrednio wpłynęły na to, jak potoczyło się ich życie. Skradzione przedmioty pojawiły się na sprzedaż w serwisie eBay, a władze wykryły jeszcze więcej. Sześć pięknych fresków zostało zwróconych po ich odkryciu w nielegalnych wykopaliskach na północny zachód od Pompejów, a policja odzyskała kolejne trzy freski w ramach rozprawy z nielegalnym handlem antykami, która rozpoczęła się w 2020 roku. W ostatnich latach tak wiele przedmiotów wróciło do domu, do którego należą, że Park Archeologiczny utworzył muzeum poświęcone przedmiotom skradzionym i zwróconym.

Czytaj: Muzeum Pompejów ponownie otwarte po 40 latach

„Dzieła starożytne o wielkiej wartości wracają na należne im miejsce” – mówił generał Roberto Riccardi, szef włoskiego oddziału ochrony dziedzictwa kulturowego, podczas ceremonii z okazji powrotu fresków w 2021 roku. Dyrektor generalny muzeów włoskiego Ministerstwa Kultury, Massimo Osanna, powiedział w oświadczeniu, że każde znalezisko stanowi ważny fragment historii i wiedzy o miejscu i zawsze musi być chronione i zachowane. Przesądy czy nie, starożytne przekleństwa i gest Nicole, by zwrócić jej „pamiątki”, okazują się niezwykle korzystne dla zachowania historii i dziedzictwa.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Kanadyjka o imieniu Nicole zwróciła kawałki wazy z amforą, dwie białe mozaiki i kawałek ściany, który zabrała z Pompejów 15 lat wcześniej.

Zdjęcie: Biuro prasowe Parku Archeologicznego w Pompejach

Nicole zwróciła skradzione przedmioty Pompejom, aby złamać to, co uważała za 15-letnie „przekleństwo”.

Pompeje. Źródło: Pixabay

Pompeje, skąd zabrano artefakty, zostały zniszczone przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku n.e.

Czytaj: Obejrzyj zniszczenie Pompejów przez wybuch Wezuwiusza