Twój mózg nie zwalnia aż do 60. roku życia

0
422
Mózg nie zwalnia aż do później starości. Zdjęcie: Pixabay

Szybkość mentalna — szybkość, z jaką możemy zajmować się sprawami wymagającymi szybkiego podejmowania decyzji — nie zmienia się znacząco przez dziesięciolecia.

Psychologowie z Uniwersytetu w Heidelbergu doszli do tego wniosku. Pod kierownictwem dr Mischy von Krause i dr Stefana Radeva ocenili dane z wielkoskalowego eksperymentu internetowego z udziałem ponad miliona uczestników.

Nasza zdolność do przetwarzania informacji podczas podejmowania decyzji nie spada przed ukończeniem 60. roku życia – wynika z badań niemieckich naukowców. 

Wyniki nowego badania sugerują, że szybkość przetwarzania informacji poznawczych pozostaje w dużej mierze stabilna między 20 a 60 rokiem życia i pogarsza się tylko w starszym wieku. Badacze z Heidelbergu niniejszym poddali w wątpliwość dotychczasowe założenie, że szybkość umysłowa zaczyna spadać już we wczesnej dorosłości.

„Powszechne założenie jest takie, że im jesteśmy starsi, tym wolniej reagujemy na bodźce zewnętrzne. Gdyby tak było, szybkość umysłowa byłaby najszybsza w wieku około dwudziestu lat, a następnie spadałaby wraz z wiekiem” – mówi dr von Krause, badacz z wydziału metod badań ilościowych kierowany przez prof. dr Andreasa Voßa w Instytucie Psychologii Uniwersytetu w Heidelbergu.

Czytaj: Nowa atrakcja w Centrum Szyfrów Enigma!

Aby zweryfikować tę teorię, naukowcy ponownie ocenili dane z zakrojonego na dużą skalę amerykańskiego badania dotyczącego niejawnych błędów systematycznych. W eksperymencie internetowym z ponad milionem uczestników badani musieli nacisnąć przycisk, aby posortować zdjęcia ludzi na kategorie „białe” lub „czarne”, a słowa na kategorie „dobre” lub „złe”.

Według dr von Krause koncentracja na treści miała niewielkie znaczenie w badaniu z Heidelberga. Zamiast tego naukowcy wykorzystali dużą partię danych jako przykład zbadania czasu odpowiedzi, aby zmierzyć czas trwania decyzji poznawczych.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Oceniając dane, dr von Krause i jego koledzy zauważyli, że przeciętnie czas odpowiedzi badanych osób wzrastał wraz z wiekiem. Jednak za pomocą modelu matematycznego byli w stanie wykazać, że zjawisko to nie było spowodowane zmianami szybkości umysłowej.

„Zamiast tego uważamy, że starsze osoby testowane są głównie wolniejsze, ponieważ odpowiadają ostrożniej i bardziej koncentrują się na unikaniu błędów” — wyjaśnia Mischa von Krause. „Jednocześnie w dorosłym życiu prędkość wykonywania motorycznego spada: starsi uczestnicy eksperymentu potrzebowali więcej czasu na naciśnięcie odpowiedniego klawisza po znalezieniu właściwej odpowiedzi.”

Innym odkryciem badania było to, że średnia prędkość przetwarzania informacji stopniowo spadała tylko u uczestników w wieku powyżej 60 lat. „Wygląda na to, że w trakcie naszego życia nie musimy obawiać się znacznej utraty szybkości umysłowej – zwłaszcza nie w trakcie typowego życia zawodowego”, mówi Mischa von Krause.

Nasze badania pokazują, że to spowolnienie nie jest spowodowane zmniejszeniem szybkości przetwarzania poznawczego – powiedział Mischa von Krause z Instytutu Psychologii na Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech. – Do około 60. roku życia szybkość przetwarzania informacji w zadaniu, które badaliśmy, prawie się nie zmienia – dodał.

Uczeni ustalili też, wszyscy starzejemy się w podobny sposób, jeśli chodzi o proces podejmowania decyzji i nasze zdolności umysłowe. Nie zaobserwowali różnicy jeśli chodzi o płeć, narodowość czy wykształcenie.

Chociaż zaobserwowaliśmy ogólny spadek szybkości procesów poznawczych związany z wiekiem, począwszy od około 60 roku życia, odkryliśmy również dużą zmienność z tym związaną. Było wiele starszych osób, które nadal wykazywały bardzo wysoki poziom szybkości przetwarzania bodźców. Dlaczego niektórym ludziom udaje się utrzymać zdolności umysłowe na wysokim poziomie nawet w starszym wieku, jest to bardzo interesująca droga dla przyszłych badań – powiedział von Krause.

 – Odkrycia dostarczają ważnych, nowych informacji dla zrozumienia związanych z wiekiem zmian w funkcjonowaniu poznawczym – powiedział David Madden, profesor psychologii z Duke University Medical Center w Durham, który nie był zaangażowany w badania.

Czytaj: 7 produktów spożywczych, które przyspieszają starzenie się

Starzenie się powoduje, że musimy być bardziej ostrożni i baczniej zwracać uwagę na naszą lekkomyślność, ale także coraz bardziej rozpraszają nas informacje. W ten sposób skraca się nasz czas reakcji – nasza szybkość umysłowa – przyznał ekspert od procesów starzenia się mózgu dr Malaz Boustani pracujący w Instytucie Regenstrief w Indianapolis.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature Human Behaviour.

ŹródłoHeidelberg University