Twój mózg pozostaje na wpół przytomny, gdy śpisz w nowym miejscu

0
494
Śpiąc w nowym miejscu, nasz mózg jest czujny przez całą noc, przez co jesteśmy niewyspani. Zdjęcie: pl.freepik.com

Czy kiedykolwiek miałeś takie wrażenie, że pomimo przespania całej nocy w nowym miejscu, masz wrażenie, że prawie w ogóle nie spałeś?

Zjawisko to nazywane jest efektem pierwszej nocy (FNE), odnosząc się do niższej jakości ludzkiego snu podczas pierwszej nocy w nowym środowisku.

Badacze snu poszukiwali fizjologicznych korzeni FNE u ludzi. W niedawnym artykule opublikowanym w Current Biology, zespół naukowców z Brown University ogłosił, że odkrył jedno źródło FNE: ludzki mózg nie śpi w pełni podczas tej pierwszej nocy. Badanie prowadzone przez Masako Tamaki odkryło, że jedna z półkul mózgu pozostaje czujna na dziwne bodźce.

Naukowcy przebadali 35 śpiących osób przy użyciu zaawansowanych technik neuroobrazowania i polisomnografii (techniki, która monitoruje fale mózgowe, ruchy oczu i inne wskaźniki snu).

Pierwszej nocy w nowym środowisku naukowcy odkryli, że mózgi badanych wykazały „regionalną międzypółkulową asymetrię głębokości snu” w pierwszym cyklu snu.

Oznacza to, że jedna półkula mózgu (zwykle lewa) wykazywała większą aktywność, która koncentrowała się głównie w sieci trybu domyślnego (DMN).

DMN obejmuje sekcje mózgu odpowiedzialne za śnienia na jawie i inne wzorce myślowe otoczenia podczas czuwania. Te aktywne obszary na jednej półkuli oznaczają, że połowa mózgu ma znacznie mniejszą głębokość snu. W rezultacie badacze nazwali alarm DMN „nocną strażą”.

Naukowcy przetestowali również czasy reakcji półkuli uśpionej i czujnej. Okazało się, że mniej śpiąca półkula reagowała na bodźce – takie jak szczekanie psa lub trzaskanie drzwiami – szybciej niż połowa mózgu podczas głębszego snu.

Z tego powodu badacze nie tylko postulują, że półkula półalarmowa jest przyczyną FNE, ale że samo FNE jest przejawem tego, że mózg człowieka prowadzi „nocną straż” w nowym środowisku.

Inne zwierzęta, takie jak delfiny, wykorzystują częściowy sen, aby zachować czujność na drapieżniki lub inne zagrożenia. Tamaki i zespół naukowców podejrzewają, że odkrycie przez nich asymetrycznej głębokości snu u ludzi prawdopodobnie ma podobną funkcję.

Podczas pierwszej nocy w nowym środowisku nasze mózgi pozostają bardziej czujne, aby pomóc nam chronić się przed nieznanym miejscem.

Teraz rozumiem dlaczego zawsze jestem niewyspana, gdy śpię w nowym miejscu.

Czytaj: Dlaczego Twoje dziecko potrzebuje wystarczająco dużo snu

Zespół naukowców z Brown University odkrył, dlaczego nie śpisz dobrze w nowych miejscach: połowa mózgu pozostaje czujna jako mechanizm ochronny.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Naukowcy są przekonani, że ta aktywność mózgu wyjaśnia efekt pierwszej nieprzespanej nocy, którego wielu doświadcza podczas snu w nowych miejscach.

Zdjęcie: Stock Photos from HANK GREBE/Shutterstock

Czytaj: Poznań: tu ruszą pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org