Język polski nie należy do najłatwiejszych. Sprawia trudność obcokrajowcom, ale także Polakom. Kłopot sprawia nam zapis, wymowa, odmiana oraz zastosowanie niektórych słów. Mówi się, że lepiej nie używać słów, których znaczenia do końca nie rozumiemy. I to jest prawda, ponieważ to po prostu wstyd. Zawsze lepiej przeczytać ze zrozumieniem znaczenie, a potem mówić lub pisać dane słowo.
Blue link: https://www.tbgtechco.com
Przestawiam 10 słów, które bardzo często są błędnie stosowane przez większość Polaków.
1. Bynajmniej
Oj tak, to prawdopodobnie najczęściej popełniany błąd językowy u Polaków. Prawie zawsze mylimy „bynajmniej” z „przynajmniej”, lub stosujemy to słowo jako partykułę podkreślającą potwierdzenie.
A właśnie to słowo należy używać w dokładnie odwrotny sposób – jako partykułę podkreślającą przeczący charakter wypowiedzi, np.: „Nie mam bynajmniej zamiaru tego robić” lub samodzielnie jako odrzucenie twierdzącej odpowiedzi lub przeczącą odpowiedź na zadane pytanie, np.: „Czy Pani już skończyła?” „Bynajmniej”.
2. Dedykowany, dedykacja
Dedykować można komuś obraz, dzieło sztuki, książkę. I nic więcej. Często stosujemy to słowo błędnie zamiast „przeznaczać”. I tak na przykład zdarza nam się dedykować rozwiązanie jakiemuś problemowi, albo dedykowane są kosmetyki danej grupie wiekowej.
3. Kolaboracja, kolaborować
Często słyszymy podczas wywiadów, że jeden artysta zaczął „kolaborować” z drugim artystą, czy też jedna firma odzieżowa zaczęła „kolaborować” z drugą firmą odzieżową.
Pierwotnie „kolaboracja” w języku polskim oznacza współpracę, stąd w wypowiedziach różnych osób, które chcą „zabłyszczeć” zamiast słowa „współpracować” słyszymy „kolaborować”. Podczas II wojny światowej słowo „kolaboracja” miała wydźwięk negatywny. Oznaczało współpracę, ale z wrogiem.
Czytaj: 7 polskich dań, których nie chcą jeść obcokrajowcy. Według nich są okropne!
4. Atencja
Jeśli kiedyś cieszyliście się atencją to dobrze, ponieważ oznacza to, że ktoś darzył Was dużym szacunkiem. Jeśli natomiast aż do dzisiaj wydawało Wam się, że to oznacza, że udało Wam się przyciągnąć czyjąś uwagę, to niestety, tak to nie działa. Dużo osób myli słowo z języka polskiego „atencja” ze słowem z języka angielskiego „attention”, co dosłownie oznacza „uwaga”.
5. Tudzież
Tudzież to spójnik, który można stosować podobnie, jak „oraz” czy „i”. Niestety bardzo często to słowo mylimy z „lub” czy „albo”. Poza tym wielu językoznawców uważa, że słowo „tudzież” jest już archaizmem i nie powinno się go używać.
6. Jakby/tak jakby
Kolejne słowo, które jest bardzo źle używane. Zadaniem słowa „jakby” jest osłabienie wydźwięku wyrazu, któremu towarzyszy. I kiedy chcemy wyrazić swoją niepewność lub chcemy, żeby nasza wypowiedź nie była odebrana za zbyt zdecydowaną, możemy dodać słowo „jakby”.
7. Strasznie
To niewiarygodne, że słowo oznaczające coś przerażającego stało się zamiennikiem słowa „bardzo”. I tak często możemy usłyszeć: „Strasznie Cię lubię”, „Strasznie lubię chodzić na spacery”, „Strasznie się cieszę, że Cię widzę”, „Strasznie ładnie dziś wyglądasz”.
Poprawnie jest, jeśli się „strasznie czegoś boimy”, ponieważ słowo „strasznie” ma podkreślić negatywne doznanie. Tak więc, lepiej jeśli kogoś bardzo lubisz, a nie „strasznie” lubisz.
8. Pretensjonalny
Często przymiotnik „pretensjonalny” łączymy z osobą, która ma pretensje. Nawet, jeśli wydaje się to dla Was logiczne, to nie jest to poprawne. „Pretensjonalna” osoba jest nienaturalna, sztuczna, mająca zły gust.
9. Generalnie
To bardzo popularne słowo w języku polskim. Niektórzy nie umieją rozpocząć słowa bez „generalnie”. Tymczasem, jak tłumaczy prof. Jerzy Bralczyk, słowo „generalnie” można używać w dwóch różnych sytuacjach: jako zamiennik słowa „ogólnie” lub jako zastępstwo dla słowa „całkowicie”.
10. Dokładnie
Wiele osób słowo „dokładnie” stosuje jako odpowiedź twierdząca na pytanie, np.: „Ona skłamała?” – „Dokładnie”!.
Tymczasem słowo „dokładnie” oznacza „uważnie”, „starannie”. Używanie słowa „dokładnie”, jak w powyższym przykładzie, jest nieprawidłowe.
Czytaj: Bezpłatne atrakcje w Krakowie w ramach akcji „Lato z KKR”