Tyle przed snem odłóż smartfon, aby się wyspać

0
367
Patrzenie przed snem na ekran telefonu, tabletu czy komputera może być niebezpieczne dla zdrowia. Zdjęcie: pixabay.com

Wyposażone w szereg funkcji nasze telefony stały się nieodłączną częścią naszego życia.

Nasza zależność od nich osiągnęła taki poziom, że aż trudno sobie wyobrazić spędzenie kilku godzin bez sprawdzenia, czy nie mamy nowych wiadomości bądź e-maili.

Choć nie da się ukryć, że smartfony znacząco poprawiły naszą wydajność, ważne jest, abyśmy wiedzieli, kiedy wymyka się to spod kontroli i przeradza się w nałóg.

Przed snem powinniśmy wyciszyć umysł. Coraz częściej staje się to jednak niemożliwe, ponieważ najnowsze badania potwierdzają, że korzystanie przed snem ze smartfona i przeglądanie nowości w social mediach może znacznie utrudniać zaśnięcie.

To, co może wydawać się nieszkodliwe, w rzeczywistości powoduje poważne szkody dla Twojego zdrowia. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest odpowiednia ilość dobrego snu.

Opublikowane niedawno badanie ujawniło, że wpatrywanie się w ekran telefonu po północy obniża jakość snu. Z tym wiąże się ogromna liczba problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.

JEDNO BADANIE W WIELKIEJ BRYTANII ODKRYŁO POWIĄZANIE MIĘDZY JAKOŚCIĄ SNU A KORZYSTANIEM ZE SMARTFONÓW

Twitter

Jak wynika z badania opublikowanego w Frontiers in Psychiatry, około 39% osób w wieku od 18 do 30 lat jest uzależnionych od smartfonów.

Przebadano 1043 osoby z King’s College w Londynie, którym zadano listę pytań naukowych dotyczących korzystania ze smartfonów, a także jakości snu. Doniesiono również, że ci, którzy przyznali się do korzystania z telefonów przez długie godziny, narzekali również na zły i nieregularny sen.

UŻYTKOWANIE SMARTFONA PO PÓŁNOCY MOŻE BYĆ KIERUNKIEM UZALEŻNIENIA

Twitter

Autorzy badania stwierdzili, że związek między jakością snu a nadużywaniem smartfonów ułatwia stwierdzenie, czy jest się uzależnionym, czy nie.

Według nich korzystanie ze smartfona po północy lub przez ponad cztery godziny dziennie oznacza problem. Podobnie osoby, które korzystają z telefonów po pierwszej w nocy, są trzykrotnie bardziej narażone na uzależnienie.

Czytaj: Poznań: specjalne napisy przed przejściami dla pieszych dla osób ze smartfonami

KILKU EKSPERTÓW NIE ZGADZA SIĘ Z WNIOSKIEM TEGO BADANIA, JEDNAK UFAJĄ WNIOSKOM

pixabay.com

Chociaż autorzy tego badania stwierdzili, że w wielu badaniach w przeszłości również ustalono, że istnieje silny związek między jakością snu a korzystaniem z telefonów komórkowych, jest jeden ekspert, który ma sprzeczne stanowisko.

Czytaj: Rzeźba, która podkreśla naszą obsesję na punkcie telefonów

Dr Bob Patton, który jest wykładowcą psychologii na Uniwersytecie Surrey, mówi, że to badanie ma charakter przekrojowy. Oznacza to, że nie można jednoznacznie stwierdzić, że to nadmierne używanie telefonu wpływa na sen.

Jednak dr Patton dodał również, że to badanie dostarczyło nam dobre dowody, aby poradzić sobie z rosnącym problemem uzależnienia od smartfonów. Lepsze zrozumienie jego konsekwencji pozwoli nam skutecznie się z nim uporać. Obecnie pełni również funkcję kierownika Grupy Badawczej ds. Narkotyków, Alkoholu i Zachowań Uzależniających na tym samym uniwersytecie.

EKSPERCI ZALECAJĄ NIE UŻYWAĆ TELEFONÓW CO NAJMNIEJ GODZINĘ PRZED SNEM

pixabay.com

Bez względu na to, ile godzin korzystasz z telefonu, najlepiej trzymać go w ryzach i odstawić minimum godzinę przed snem.

W badaniu tym wspomniano również, w jaki sposób czas przed ekranem wpływa na nasz rytm dobowy; wzorce cyklu snu organizmu.

Czytaj: 3 poważne powody, dlaczego musisz przestać używać smartfon w nocy

Vsevolod Polotsky, który jest lekarzem i kieruje badaniami snu w Szkole Lekarskiej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, radzi, że aby czerpać jak najwięcej korzyści ze snu, należy powstrzymać się od korzystania z urządzeń takich jak tablety, komputery, telefony itp. 3 godziny przed pójściem spać.

johannesfloe.com – Art to remember