Tyle zapachów potrafi rozróżnić ludzki nos. Niesamowite!

0
304
Zdjęcie: Pixabay

Ludzki nos może wykryć bilion różnych zapachów, to znacznie więcej niż wcześniej myśleliśmy, twierdzą amerykańscy naukowcy.

Do tej pory długo utrzymywano przekonanie, że możemy wywąchać około 10 000 zapachów.

Nowe szacunki opublikowane w Science sugerują, że ludzki nos przewyższa oko i ucho pod względem liczby bodźców, które potrafi rozróżnić.

Naukowcy z Uniwersytetu Rockefellera twierdzą, że wykorzystujemy tylko niewielką część naszych mocy węchowych.

Ludzkie oko wykorzystuje trzy receptory światła, które współpracują ze sobą, aby zobaczyć do 10 milionów kolorów, podczas gdy ucho słyszy prawie pół miliona tonów.

Do tej pory wierzono, że nos, wyposażony w 400 receptorów węchowych, może wykryć tylko około 10 000 różnych zapachów.

Naukowcy z Uniwersytetu Rockefellera w Nowym Jorku postanowili przetestować pomysł, który pochodzi z 1927 roku i nigdy nie został zbadany naukowo.

Opracowali eksperymenty, aby zobaczyć, jak ludzie potrafią rozróżniać koktajle złożone ze 128 różnych cząsteczek zapachowych, reprezentujących szeroką gamę zapachów, od traw po cytrusy.

Cząsteczki zostały losowo zmieszane w grupach po 10, 20 lub 30, aby stworzyć nieznane zapachy.

26 osób poproszono następnie o zidentyfikowanie zapachu z trzech próbek – dwóch takich samych i jednej innej.

Opierając się na tych wynikach, naukowcy wykorzystali teorię do ekstrapolacji, ile różnych zapachów byłby w stanie rozróżnić przeciętny człowiek, gdyby otrzymał wszystkie możliwe mieszaniny, które można by wytworzyć ze 128 cząsteczek.

Oszacowali, że przeciętny człowiek jest w stanie rozróżnić co najmniej jeden bilion różnych zapachów w nosie, znacznie więcej niż można wykryć za pomocą oka lub ucha.

„To ważne pytanie: ile zapachów możemy rozróżnić?” – mówi Donald Wilson, badacz węchu ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Nowojorskiego, który nazywa badanie „wstrząsającym”.

Czytaj: Ten mężczyzna ma najdłuższy nos na świecie

„Miejska legenda”

Konwencjonalna mądrość na temat tego, jak dobrze potrafimy wąchać, opierała się na niewiele więcej niż „miejskiej legendzie”, powiedziała współautorka, dr Leslie Vosshall.

„To pierwszy prawdziwy test tego, jak dobrzy są ludzie” – powiedziała Leslie BBC.

„Ludzie zakładają, że zwierzęta znacznie lepiej wąchają niż my. Ludzie są wyjątkowo dobrzy w wąchaniu rzeczy”.

Powiedziała, że ​​zwierzęta potrafią wąchać dwa lub trzy razy lepiej niż my, ponieważ poświęcają więcej mózgu na zmysł węchu.

Nie należy jednak lekceważyć siły ludzkiego zmysłu węchu.

„Możesz zmusić węch do cięższej pracy – możesz uzyskać większe i bardziej szalone, bardziej intensywne perfumy” – dodała. „Wykorzystujemy niewielką część naszych mocy węchowych”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Według Charlesa Spence’a, profesora biologii eksperymentalnej na Uniwersytecie Oksfordzkim, chociaż dobrze jest widzieć, jak zapach podnosi się w rankingach ludzkich zmysłów, wciąż jest wiele do nauczenia się.

„Myślę, że bez względu na to, ile zapachów jesteśmy w stanie rozróżnić, dowody wciąż pokazują, że nawet najlepsi eksperci nie są w stanie wyciągnąć z mieszanki znacznie więcej niż trzech zapachów” – powiedział.

Profesor Stephen Liberles z Wydziału Biologii Komórki w Harvard Medical School powiedział, że nos ma dużą liczbę receptorów węchowych, co oznacza, że ​​nasz zmysł węchu może być nawet silniejszy niż najnowsze szacunki.

Czytaj: Tysiące nowych roślin i drzewa przy alei Wielkopolskiej