Tylko jedna czwarta Sahary jest piaszczysta

0
354
Pixabay

Sahara, obejmująca większość północnej Afryki, jest najsłynniejszą pustynią świata. Ale ile tak naprawdę wiesz o tym kultowym krajobrazie? Oto 10 faktów na temat Sahary, o których być może wcześniej nie słyszałeś.

1. Panuje błędne przekonanie, że Sahara jest największą pustynią świata. W rzeczywistości jest to największa gorąca pustynia za Arktyką i Antarktydą, które są zimnymi pustyniami. W miesiącach letnich średnie temperatury na Saharze wahają się w granicach 38-46°C.

2. Sahara obejmuje około 8 600 000 kilometrów kwadratowych. Jednak zmienia się to z biegiem czasu, ponieważ rzeczywisty obszar pustyni rozszerza się i kurczy wraz z porami roku.

3. Naukowcy szacują, że całkowity rozmiar Sahary wzrósł o około 10% w przeciągu stu lat. Chociaż częściowo wynika to z naturalnych cykli klimatycznych, za to odpowiedzialne są również zmiany klimatu spowodowane przez człowieka.

4. Obejmując prawie jedną trzecią kontynentu afrykańskiego, Sahara obejmuje łącznie 11 krajów. Należą do nich Egipt, Algieria, Czad, Libia, Mali, Mauretania, Maroko, Niger, Sudan, Sahara Zachodnia i Tunezja.

5. Sahara ma swoją nazwę od arabskiego słowa sahra, co oznacza „pustynia”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pixabay

6. Wydmy i piasek pokrywają tylko około 25% rzeczywistej powierzchni Sahary. Ta pustynia ma również wiele innych cech lądowych, w tym solniska, żwirowe równiny, płaskowyże, a nawet góry, w których odnotowano śnieg.

Czytaj: Sahara pokryta jest błyszczącymi kryształkami lodu

7. Podczas gdy wiele wydm Sahary osiąga wysokość ponad 180 metrów, najwyższym punktem tej pustyni jest wygasły wulkan Mount Koussi w Czadzie, który ma wysokość 3415 metrów.

8. To może być jedno z najtrudniejszych środowisk na Ziemi, ale Sahara jest domem dla wielu dzikich zwierząt, które przystosowały się do ekstremalnego życia. Oprócz wielbłądów i kóz gatunki pustynne obejmują gepardy, gazele, strusie, fenki i warany. Bardziej śmiercionośne stworzenia to skorpion śmiercionośny i niezwykle jadowita żmija piaskowa.

9. Około 2,5 miliona ludzi nazywa Saharę swoim domem, z których większość ma korzenie berberyjskie lub arabskie. Żyją w stałych osadach w pobliżu źródeł wody lub prowadzą koczowniczy tryb życia, podróżując z miejsca na miejsce ze stadami owiec, kóz lub wielbłądów.

10. Saharyjskie szlaki handlowe odgrywały ważną rolę w gospodarkach starożytnej Afryki. Towary, takie jak miedź, sól i złoto przewożono karawanami wielbłądów, które w czasach swojej świetności składały się z tysięcy wielbłądów. Istnieje nawet zapis, który wspomina o karawanach 12 000 wielbłądów podróżujących między Egiptem a Sudanem.

Czytaj: Badain-Jaran, cudowne jeziora, najpiękniejsze wydmy na świecie.