„Tylko tak znaczy tak”. Hiszpania wprowadza nowe prawo!

0
233
Nowe przepisy zostały uchwalone po „latach walki” i narodowym oburzeniu po gwałtach zbiorowych w 2016 roku. Źródło: Twitter

Posłowie w Hiszpanii zatwierdzili nowe prawo „tylko tak oznacza tak”, które kładzie nacisk na uzyskanie wyraźnej zgody na seks.

Nowe prawo w Hiszpanii wymaga wyraźnego wyrażenia zgody w stosunkach seksualnych, ponieważ kraj stara się wyeliminować niejasności ze spraw dotyczących gwałtu i napaści.

Kongres hiszpański uchwalił ustawę określaną jako „tylko tak znaczy tak”, sporządzoną w następstwie gwałtu zbiorowego „La Manada” („Wilcze stado”) w Pampelunie w 2016 roku, który wywołał masowe protesty.

„To zwycięski dzień po wielu latach zmagań” – powiedziała Irene Montero, minister ds. równości.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zgodnie z nowym prawem zgoda musi być pozytywna i nie można zakładać, że bierność i milczenie to przyzwolenie. Ofiary nie będą musiały udowadniać, że stawiały opór fizyczny oprawcy lub były zastraszane.

Źródło: Twitter

Nowe prawo zostało sporządzone po tym, jak pięciu mężczyzn zgwałciło 18-letnią kobietę podczas festiwalu gonitw byków w 2016 roku w Pampelunie. W sądzie argumentowano, że nagranie wideo z męskich telefonów – pokazujące kobietę nieruchomą i z zamkniętymi oczami podczas ataku – jest dowodem jej zgody.

Jeden z sędziów twierdził, że mężczyźni powinni zostać oskarżeni tylko o kradzież telefonu komórkowego ofiary.

Pięciu mężczyzn skazano na 9 lat więzienia, ponieważ zostali uznani za winnych molestowania seksualnego, ale nie zgwałcenia nieprzytomnej 18-letniej kobiety, ponieważ nie była w stanie udowodnić, że nie wyraziła zgody, ale po publicznym oburzeniu Hiszpański Sąd Najwyższy zmienił skazał pięciu oskarżonych na 15 lat więzienia za gwałt.

Ustawa została przyjęta 205 głosami, przy 141 głosach przeciw i 3 wstrzymujących się. Przeciwko głosowali posłowie konserwatywnej Partii Ludowej i skrajnie prawicowy VOX.

Prawodawcy z opozycyjnej konserwatywnej Partii Ludowej i skrajnie prawicowej partii VOX argumentowali, że ustawa nie ma pewności prawnej lub ma na celu „nie ochronę kobiet, ale atakowanie mężczyzn”.

Czytaj: Co powstanie w miejsce Solpolu we Wrocławiu?

Ustawa „tylko tak oznacza tak” została po raz pierwszy zatwierdzona przez hiszpański parlament w maju, zanim Senat wprowadził poprawki do ustawy.

Zgodnie z nową ustawą „zgoda może być rozumiana tylko wtedy, gdy została dobrowolnie wyrażona poprzez akty, które, biorąc pod uwagę okoliczności sprawy, jasno wyrażają wolę osoby”.

Czytaj: Pakistan zatwierdza chemiczną kastrację nałogowych gwałcicieli

Ustawa zapewnia również większe wsparcie ofiarom przestępstw seksualnych oraz środki mające na celu poprawę zapobiegania i wykrywania takich przypadków.

Każdy, kto nęka kogoś na ulicy lub przekazuje prywatne zdjęcia innej osoby bez jej zgody, również zostanie ukarany.

„Nasz kraj w końcu gwarantuje, że zgoda musi być centralnym elementem naszych relacji seksualnych” – powiedziała minister ds. równości Irene Montero.

„Kobiety nie będą już musiały pokazywać, że doszło do przemocy lub zastraszania, aby można było uznać to za agresję seksualną”.