Tysiące kakadu przejęło australijskie miasto

0
553
Zdjęcie: justsheff33/TikTok

Miasto Nowra w Nowej Południowej Walii zostało niedawno przejęte przez tysiące rdzennych, białych kakadu, co sprawiło, że wyglądało to jak plan filmowy Alfreda Hitchcocka.

Zdjęcia i materiały filmowe przedstawiające białe ptaki zebrane na ulicach Nowry krążyły w Internecie od około tygodnia.

Kakadu można zobaczyć wiszące na latarniach, zbiegające się na trawnikach, dachach ludzi i wykopujące śmieci w poszukiwaniu pożywienia, robiąc piekielną wrzawę.

Na pewno nie jest to coś, co można zobaczyć codziennie, ale chociaż media na całym świecie opisały ten materiał jako nieco dziwaczne wydarzenie, dla mieszkańców Nowry wydarzenia zarejestrowane ostatnio kamerą na ulicy Jindalee Crescent stały się dość powszechne.

Czytaj: Pożary buszu w Australii oficjalnie minęły po ponad 240 dniach

Tutejsi ludzie od lat dzielą się miastem z kakadu i chociaż wielu z nich nienawidzi ptaków, niewiele mogą z tym zrobić.

„Kakadu są szkodnikami i bardzo niszczą drzewa” – powiedziała Sidney Morning Herald pewna kobieta z Nowry. „Zawsze zamiatam pióra.”

Przez głośne skrzeczenie i odchody, które wszędzie zostawiają, nie zdobywają fanów, ale ptaki nie przejmują się zbytnio, a ponieważ są gatunkiem chronionym, zirytowani miejscowi mają bardzo mało opcji radzenia sobie z ptakami.

Zdjęcie: justsheff33/TikTok

Jadąc lub spacerując po Nowrze, nierzadko można zobaczyć stada kakadu siedzące na liniach energetycznych, na zaparkowanych samochodach i billboardach. Kakadu nie boją się tarzać po trawnikach ludzi, szukać pożywienia w śmieciach lub zjeżdżać po dachach dla zabawy. I co jakiś czas będą przeprowadzać masową „inwazję”, taką jak ta, którą niedawno sfilmowano.

Czytaj: Jaskinia Niedźwiedzia ponownie otwarta

Przejęcie miasta Nowra przez kakdu trwało długo. W rzeczywistości eksperci ostrzegają przed tym od lat. Te ptaki nie są głupie, niektórzy twierdzą, że mają intelekt przeciętnego dwulatka, więc szybko zorientowały się, że przeniesienie się do przytulnego, stworzonego przez człowieka z półpustynnej pustyni Nowej Południowej Walii będzie mądrą rzeczą. Nie widziano ich na obszarach miejskich przed latami pięćdziesiątymi XX wieku, a teraz są wszędzie.

„Stworzyliśmy idealne siedlisko dla kakadu” – napisali naukowcy z Uniwersytetu Australii Południowej w raporcie z 2018 roku, dodając, że największym problemem jest planowanie urbanistyczne. Szeroko otwarte trawniki Nowry otoczone wysokimi drzewami i łatwo dostępne źródło wody stanowią idealne siedlisko dla białych kakadu.

Według 9News każdego dnia na ulicach Nowry gromadzą się duże stada kakadu, więc można śmiało powiedzieć, że problemy miejscowych z ptakami tylko się pogarszają i niewiele mogą na to poradzić.

johannesfloe.com – Art to remember