Uczucie nieszczęścia lub samotności postarza bardziej niż palenie

0
226
Badanie wykazało, że uczucie nieszczęścia lub samotności może Cię postarzać bardziej niż palenie (Zdjęcie: Getty Images)

Badanie pokazuje, że uczucie nieszczęścia lub samotności postarza bardziej niż palenie – „nie powinno być ignorowane”.

Badania wykazały, że nasze samopoczucie psychiczne może mieć większy wpływ niż niektóre czynniki fizyczne, jeśli chodzi o długość życia.

Myśląc o tym, jak żyć długo i zdrowo, większość z nas natychmiast rozważy sposoby na utrzymanie ciała w dobrym stanie. Będzie to obejmować na przykład zdrowe odżywianie, dużo ćwiczeń, nie picie zbyt dużej ilości alkoholu i niepalenie. Jednak nowe badanie wykazało, że pod kątem długowieczności powinniśmy również brać pod uwagę nasz stan psychiczny i społeczny.

Artykuł opublikowany w czasopiśmie Ageing-US ujawnił, że czynniki psychologiczne, takie jak uczucie nieszczęścia lub samotności, mogą postarzać osobę o 1,65 lat.

Według ustaleń może to również zwiększyć ryzyko choroby Alzheimera, cukrzycy, chorób serca i innych chorób.

Czytaj: Październik miesiącem seniorek i seniorów w Poznaniu!

„Zbiorczy efekt (czynniki psychologiczne) przekracza wpływ płci biologicznej, miejsca zamieszkania, stanu cywilnego i statusu palenia” – czytamy w badaniu.

„Wnioskujemy, że komponent psychologiczny nie powinien być ignorowany w badaniach nad starzeniem się ze względu na jego znaczący wpływ na wiek biologiczny”.

Zdjęcie: pl.freepik.com

W ramach badania przeprowadzonego przez naukowców z Chin, Hongkongu i USA zespół przeanalizował dane dotyczące krwi i danych biometrycznych od 12 000 dorosłych Chińczyków, korzystając z zestawu danych China Health and Retirement Longitudinal Study (CHARLS).

Raport pokazał, jak osoby z historią udaru mózgu, choroby wątroby i płuc, palenie tytoniu, a także osoby w wrażliwym stanie psychicznym starzeją się w szybszym tempie.

Odkryli, że samotność, niespokojny sen lub uczucie nieszczęścia są znaczące, jeśli chodzi o tempo starzenia się.

W rzeczywistości zespół zauważył, że poczucie beznadziejności, nieszczęścia i samotności podniosło wiek biologiczny pacjenta bardziej niż palenie.

Czytaj: Dlaczego samotność jest niebezpieczna dla zdrowia?

„Wszystkie czynniki uwzględnione w analizie (z wyjątkiem wdowieństwa) wykazały znaczący wpływ na tempo starzenia się” – czytamy w badaniu.

„Trzy największe wpływy na tempo starzenia się należały do następujących czynników binarnych: palenie (+1,25 roku), bycie w związku małżeńskim (+0,59 roku) i niespokojny sen (+0,44 roku).

„Jednak jeśli osiem zmiennych psychologicznych uzna się za skalę reprezentującą dobrostan psychiczny, bycie na jego dolnym końcu ma wpływ na przyspieszenie starzenia się o 1,65 roku”.

Bycie singlem i mieszkanie na wsi również ma wpływ na starzenie się.

Zdjęcie: pl.freepik.com

„Ponadto przewiduje się, że ludzie mieszkający na obszarach wiejskich będą o 0,4 roku starsi niż ludzie mieszkający na obszarach miejskich” – czytamy w artykule.

„Niekorzystny wpływ życia na wsi został niedawno wykazany w badaniu wielozachorowalności w Chinach i został przypisany „niższemu statusowi społeczno-ekonomicznemu, gorszym usługom socjalnym i mniejszemu dostępowi do wysokiej jakości usług medycznych”.

„Niedożywienie i praca fizyczna są uważane za kluczowe czynniki przyczyniające się do zwiększonej częstości występowania niektórych schorzeń, takich jak osteoporoza i zapalenie stawów”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zespół podkreślił znaczenie rozwoju zdrowia psychicznego.

„W sumie wykazaliśmy, że tempo starzenia się jest w znacznym stopniu związane z cechami psychologicznymi” – podsumowuje artykuł.

„Zaobserwowany wkład stanu psychicznego do wieku biologicznego jest znaczący i porównywalny z efektem palenia.”

„Tak więc promowanie zdrowia psychicznego można uznać za potencjalną interwencję przeciwstarzeniową z możliwymi korzyściami na równi z bardziej namacalnymi, fizycznymi podejściami terapeutycznymi”.