
Badanie pokazuje, że uczucie nieszczęścia lub samotności postarza bardziej niż palenie – „nie powinno być ignorowane”.
Badania wykazały, że nasze samopoczucie psychiczne może mieć większy wpływ niż niektóre czynniki fizyczne, jeśli chodzi o długość życia.
Myśląc o tym, jak żyć długo i zdrowo, większość z nas natychmiast rozważy sposoby na utrzymanie ciała w dobrym stanie. Będzie to obejmować na przykład zdrowe odżywianie, dużo ćwiczeń, nie picie zbyt dużej ilości alkoholu i niepalenie. Jednak nowe badanie wykazało, że pod kątem długowieczności powinniśmy również brać pod uwagę nasz stan psychiczny i społeczny.
Artykuł opublikowany w czasopiśmie Ageing-US ujawnił, że czynniki psychologiczne, takie jak uczucie nieszczęścia lub samotności, mogą postarzać osobę o 1,65 lat.
Według ustaleń może to również zwiększyć ryzyko choroby Alzheimera, cukrzycy, chorób serca i innych chorób.
Czytaj: Październik miesiącem seniorek i seniorów w Poznaniu!
„Zbiorczy efekt (czynniki psychologiczne) przekracza wpływ płci biologicznej, miejsca zamieszkania, stanu cywilnego i statusu palenia” – czytamy w badaniu.
„Wnioskujemy, że komponent psychologiczny nie powinien być ignorowany w badaniach nad starzeniem się ze względu na jego znaczący wpływ na wiek biologiczny”.

W ramach badania przeprowadzonego przez naukowców z Chin, Hongkongu i USA zespół przeanalizował dane dotyczące krwi i danych biometrycznych od 12 000 dorosłych Chińczyków, korzystając z zestawu danych China Health and Retirement Longitudinal Study (CHARLS).
Raport pokazał, jak osoby z historią udaru mózgu, choroby wątroby i płuc, palenie tytoniu, a także osoby w wrażliwym stanie psychicznym starzeją się w szybszym tempie.
Odkryli, że samotność, niespokojny sen lub uczucie nieszczęścia są znaczące, jeśli chodzi o tempo starzenia się.
W rzeczywistości zespół zauważył, że poczucie beznadziejności, nieszczęścia i samotności podniosło wiek biologiczny pacjenta bardziej niż palenie.
Czytaj: Dlaczego samotność jest niebezpieczna dla zdrowia?
„Wszystkie czynniki uwzględnione w analizie (z wyjątkiem wdowieństwa) wykazały znaczący wpływ na tempo starzenia się” – czytamy w badaniu.
„Trzy największe wpływy na tempo starzenia się należały do następujących czynników binarnych: palenie (+1,25 roku), bycie w związku małżeńskim (+0,59 roku) i niespokojny sen (+0,44 roku).
„Jednak jeśli osiem zmiennych psychologicznych uzna się za skalę reprezentującą dobrostan psychiczny, bycie na jego dolnym końcu ma wpływ na przyspieszenie starzenia się o 1,65 roku”.
Bycie singlem i mieszkanie na wsi również ma wpływ na starzenie się.

„Ponadto przewiduje się, że ludzie mieszkający na obszarach wiejskich będą o 0,4 roku starsi niż ludzie mieszkający na obszarach miejskich” – czytamy w artykule.
„Niekorzystny wpływ życia na wsi został niedawno wykazany w badaniu wielozachorowalności w Chinach i został przypisany „niższemu statusowi społeczno-ekonomicznemu, gorszym usługom socjalnym i mniejszemu dostępowi do wysokiej jakości usług medycznych”.
„Niedożywienie i praca fizyczna są uważane za kluczowe czynniki przyczyniające się do zwiększonej częstości występowania niektórych schorzeń, takich jak osteoporoza i zapalenie stawów”.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Zespół podkreślił znaczenie rozwoju zdrowia psychicznego.
„W sumie wykazaliśmy, że tempo starzenia się jest w znacznym stopniu związane z cechami psychologicznymi” – podsumowuje artykuł.
„Zaobserwowany wkład stanu psychicznego do wieku biologicznego jest znaczący i porównywalny z efektem palenia.”
„Tak więc promowanie zdrowia psychicznego można uznać za potencjalną interwencję przeciwstarzeniową z możliwymi korzyściami na równi z bardziej namacalnymi, fizycznymi podejściami terapeutycznymi”.