Uitwaaien – holenderski sposób na poprawę nastroju i oczyszczenie umysłu

0
475
Przyjrzyjmy się holenderskiemu uitwaaien. Zdjęcie: pixabay.com

Każdy z nas słyszał o hygge – duńskim sposobie na szczęście. Inne kraje także mają swoje metody na poprawę nastroju czy szczęśliwsze życie. Dzisiaj przyjrzymy się holenderskiemu uitwaaien.

Oto psychologiczne korzyści płynące z uitwaaien – holenderskiej filozofii oczyszczania umysłu i poprawy nastroju.

W trudnych czasach stres może nas pokonać. Robi dziwne rzeczy z naszym ciałem – powoduje bóle głowy, zmęczenie, niepokój i problemy trawienne.

Objawy stresu mogą wpływać na Twoje ciało, myśli, uczucia i zachowanie.

Szybko zmieniający się świat oznacza dużo większy stres dla wielu ludzi. Życiowe wymagania mogą odbić się na Twoim zdrowiu, jeśli nie będziesz świadomie podejmować kroków, aby stale oczyszczać głowę.

Czytaj: Lykke – skandynawski trend, który zastąpi hygge?

Okazuje się, że istnieje wyjątkowe określenie – uitwaaien, pochodzące z języka holenderskiego, które może pomóc Ci lepiej radzić sobie ze stresem, poprawić nastrój i poczuć się wypoczętym.

„Uitwaaien” oznacza wychodzenie przy wietrznej pogodzie na łono natury lub do parku, w celu odświeżenia się i oczyszczenia umysłu. Uitwaaien to przyjemność z odczuwania wiatru.

Uitwaaien wywodzi się z koncepcji zamiany „złego powietrza” na „dobre powietrze”.

To holenderski sposób spędzania czasu na łonie natury, aby poczuć się ożywionym, a jednocześnie złagodzić stres i poprawić ogólny stan zdrowia. W większości przypadków dzieje się to nad morzem, ponieważ tam wiatr wieje najsilniej.

„Dosłownie oznacza to „wydmuchiwanie”- wyjaśnia Caitlin Meyer, wykładowca na Wydziale Lingwistyki Holenderskiej Uniwersytetu w Amsterdamie.

„Uitwaaien to coś, co robisz, aby oczyścić umysł i poczuć się odświeżonym – dajesz możliwość wydostać się złemu powietrzu i wciągasz dobre powietrze” – mówi Caitlin Alice Fleerackers z Nautilus.

Uitwaaien znaczy również: „chodzić w wietrze” – praktyka dawania sobie przerwy od powtarzających się, potęgujących się stresorów życia.

„Uitwaaien” opisuje aktywność polegającą na wychodzeniu na spacer. Często wiąże się to ze spacerowaniem po naszych, zazwyczaj dość wietrznych, plażach. „Waaien” oznacza „powiew wiatru”, pisze Berend Harmsen. „A więc„ uitwaaien ”wychodzi tam, gdzie wieje wiatr. To jest dosłowna część – mówi Harmsen.

Nazwa pochodzi od koncepcji zastąpienia „złego powietrza” „dobrym powietrzem”.

Zdjęcie: pixabay.com

Kiedy ćwiczysz uitwaaien, celowo planujesz chodzić, biegać lub spędzać czas na łonie natury lub w miejscu, w którym wieje bez konkretnego celu.

W zależności od okoliczności może to być zaskakująco uspokajające.

Według Jules Pretty, profesora od środowiska i społeczeństwa na Uniwersytecie w Essex, możesz poprawić swoje samopoczucie po spędzeniu zaledwie pięciu minut w naturalnym otoczeniu, co pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości, nastrój i poczucie tożsamości.

Ćwiczenia na siłowni mają swoje zalety, a bieganie na wietrze może być orzeźwiające i radosne.

Badania pokazują, że spędzanie czasu na łonie natury może zwiększyć energię, system odpornościowy, zwiększyć kreatywność, wyostrzyć naszą koncentrację i pomóc Ci poczuć się bardziej zrelaksowanym.

Uitwaaien to niezwykle prosta i użyteczna praktyka, którą możesz łatwo zastosować bez względu na styl życia. Wczesne poranki lub późny wieczór to prawdopodobnie najlepszy czas na ćwiczenie uitwaaien.

Woda, wiatr, słońce i drzewa mogą zdziałać cuda dla dobrego samopoczucia psychicznego. „Woda może działać regenerująco, pomagając ludziom przezwyciężyć negatywne emocje i zmniejszyć cierpienie psychiczne” – pisze Alice.

Zaplanuj spędzanie więcej czasu na łonie natury, aby oczyścić umysł. Możesz zmniejszyć stres w tym procesie. Zwróć uwagę na czas na uitwaaien w swoim kalendarzu.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się chodzić, biegać, jeździć na rowerze czy biegać na wietrze, są szanse, że zarówno Twój umysł, jak i ciało skorzystają na tej praktyce.

Czytaj: Kopenhaga pierwszą stolicą z zerową emisją C02?

Bluelink: TBG- We Go Beyond

johannesfloe.com – Art to remember