Ujawniono wzory banknotów z wizerunkiem króla Karola III

0
276
Wzory brytyjskich banknotów z wizerunkiem króla Karola III zostały ujawnione przez Bank Anglii! Zdjęcie: Bank Anglii

Portret monarchy na 5, 10, 20 i 50 funtach prawdopodobnie wejdzie do obiegu w 2024 roku.

Bank Anglii ujawnił projekty banknotów z wizerunkiem króla Karola III, które mają wejść do obiegu w połowie 2024 roku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ogłaszając projekt po raz pierwszy w okresie poprzedzającym koronację w maju, brytyjski bank centralny powiedział, że portret króla pojawi się na istniejących projektach wszystkich czterech polimerowych banknotów będących obecnie w obiegu – 5, 10, 20 i 50 funtów.

Wizerunek króla pojawi się na awersie banknotów, a także w przezroczystym okienku na banknotach wykonanych z polimerowego tworzywa sztucznego. Banknoty przedstawiające królową Elżbietę II również pozostaną prawnym środkiem płatniczym, umożliwiając społeczeństwu normalne korzystanie z nich.

Plany zostały opracowane zgodnie z wytycznymi rodziny królewskiej, aby zminimalizować wpływ zmiany na środowisko i finanse, drukując tylko nowe banknoty w celu zastąpienia zużytych banknotów i zaspokojenia ogólnego wzrostu popytu na walutę.

Oznacza to, że banknoty przedstawiające królową Elżbietę II i króla Karola III będą „współ-cyrkulować”.

Czytaj: Ujawniono nową monetę króla Karola

Banknoty 5, 10, 20 i 50 funtów wejdą do obiegu w połowie 2024 roku.
Zdjęcie: Bank of England

Król Karol zostanie dopiero drugim monarchą w historii Wielkiej Brytanii, który pojawi się na banknocie. Chociaż Bank Anglii produkuje pieniądz papierowy od końca XVII wieku, podobiznę panującego monarchy po raz pierwszy zaprezentowano w 1960 roku, kiedy banknot jednofuntowy przedstawiający królową Elżbietę II został wprowadzony do codziennego użytku.

Czytaj: Otwarto Muzeum Lecha Poznań. Od kiedy można je zwiedzać?

Głowa królowej pojawia się również na banknotach 20-dolarowych w Kanadzie, na monetach w Nowej Zelandii i niektórych innych krajach Wspólnoty Narodów.

Wykorzystanie waluty fizycznej stale spadało w ostatnich latach w związku ze wzrostem popularności płatności kartowych i zbliżeniowych. Jednak w obiegu pozostaje ponad 4,7 miliarda banknotów Banku Anglii przedstawiających królową, o wartości około 82 miliardów funtów.

Bank Anglii zaprezentował dziś banknoty króla Karola III. Zdjęcie: Bank Anglii

Chociaż projekty banknotów ujawnione przez Bank będą zawierały nowy portret monarchy, rewers pozostanie niezmieniony, z autorką Jane Austen na banknotach 10-funtowych, artystą JMW Turnerem na banknotach 20-funtowych i informatykiem Alanem Turingiem na banknotach 50-funtowych. Zabezpieczenia, w tym hologramy i plastikowe okienka, również pozostaną niezmienione.

Wprowadzenie banknotu będzie jedną z najważniejszych zmian w królewskich symbolach od śmierci królowej we wrześniu; wraz z nowymi monetami, znaczkami i monogramem CR króla do umieszczania na dokumentach państwowych i skrzynkach pocztowych.

Andrew Bailey, prezes Banku, powiedział: „Jestem bardzo dumny, że Bank publikuje projekt naszych nowych banknotów, na których widnieje portret króla Karola III. To ważny moment, ponieważ król jest dopiero drugim monarchą, który widnieje na naszych banknotach. Ludzie będą mogli korzystać z tych nowych banknotów, gdy zaczną wchodzić do obiegu w 2024 roku.”