Ukończono łuk najwyższego na świecie mostu kolejowego

0
582
Główny łuk najwyższego mostu świata wznosi się 359 metrów nad koryto rzeki.

Po latach budowy, która była zarówno zniechęcająca, jak i żmudna, w poniedziałek ukończono budowę największego na świecie mostu kolejowego nad rzeką Chenab w Dżammu i Kaszmirze.

Budowa łuku najwyższego mostu kolejowego na świecie, który wznosi się 359 metrów nad dnem rzeki Chenab w Dżammu i Kaszmirze, została ukończona w poniedziałek, a Koleje Północne określiły to osiągnięcie jako kamień milowy.

PTI

Most o długości 1,3 kilometra ma na celu poprawę łączności z Doliną Kaszmiru i jest budowany za 1486 milionów funtów w ramach projektu połączenia kolejowego Udhampur-Srinagar-Baramulla (USBRL).

Ministerstwo kolei podało, że most jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku ukończenia 111-kilometrowego krętego odcinka z Katry do Banihal.

Oczekuje się, że most, który jest o 35 metrów wyższy niż Wieża Eiffla w Paryżu, zostanie ukończony w ciągu roku, poinformowali urzędnicy.

Czytaj: Ten niesamowity most zamienia się w tunel i łączy Danię i Szwecję

PTI

„To historyczny dzień dla Kolei Północnych i kamień milowy w zakończeniu projektu USBRL, łączącego Kaszmir z resztą kraju. Projekt zostanie ukończony w ciągu dwóch i pół roku” – powiedział agencji prasowej PTI dyrektor generalny Northern Railway, Ashutosh Gangal.

Minister kolei Piyush Goyal obserwował opuszczanie zamykającego segmentu łuku za pomocą dźwigu linowego za pośrednictwem łącza wideo z Delhi. W spotkaniu uczestniczyli wyżsi oficerowie, w tym pan Gangal i Konkan, prezes kolei i dyrektor zarządzający Sanjay Gupta.

„Samonośny łuk jest cudem inżynierii i przybliżył nas do celu, jakim był wymarzony projekt. Po ukończeniu łuku przejdziemy dalej i mamy nadzieję, że most zostanie ukończony w ciągu roku” – powiedział Gangal.

Czytaj: Zapierające dech w piersiach mosty

Twitter

Ministerstwo Kolei poinformowało, że ostatni kawałek metalu o długości 5,6 metra (segment zamykający) został zamontowany w najwyższym punkcie łuku w poniedziałek. Powiedział, że kawałek metalu połączył się z dwoma ramionami łuku, które obecnie rozciągają się ku sobie z obu brzegów Chenabu.

„Dopełniło to kształtu łuku. Po zakończeniu prac łukowych, zostaną podjęte prace związane z demontażem lin odciągowych, zasypaniem betonu w żebrze łuku, montażem estakady stalowej, rozłożeniem wiaduktu i położeniem torów” – powiedział minister.

„Łuk składa się ze stalowych skrzynek, które zostaną wypełnione betonem, aby poprawić stabilność. Linki odciągowe, które obecnie trzymają łuk, zostaną usunięte, ponieważ stał się on samonośny po zamontowaniu ostatniego elementu” – powiedział pan Gangal.

Powiedział, że całkowita waga łuku wynosi 10 619 ton metrycznych, a „montaż elementów łuku za pomocą suwnic linowych po raz pierwszy wykonały Koleje Indyjskie”.

Most może wytrzymać dużą prędkość wiatru do 266 km / godz. I będzie działać przy ograniczonej prędkości 30 km / godz. Nawet po usunięciu jednego pomostu / estakady.

Most został również specjalnie zaprojektowany, aby wytrzymać silne trzęsienia ziemi o największej intensywności w strefie V w Indiach.

„To pierwszy taki projekt w kraju, który może działać przy ograniczonej prędkości 30 km / h po usunięciu jednego pomostu lub estakady” – powiedział Gangal.

„Około 584 km spawania zostało wykonane w celu połączenia różnych części konstrukcji, co odpowiada odległości między Jammu Tawi a New Delhi” – poinformowało ministerstwo.

Prezes Konkan Railways, Sanjay Gupta powiedział, że prawdziwym wyzwaniem była budowa łuku, który został ukończony w poniedziałek.

„Niektórzy obawiali się jego konstrukcji, ale w końcu stało się to przy montażu ostatniego elementu. To jest serce tego projektu” – powiedział.

Na temat budowy łuku ministerstwo powiedziało, że był to jeden z najtrudniejszych odcinków mostu.

„To osiągnięcie jest dużym krokiem naprzód w kierunku ukończenia 111-kilometrowego krętego odcinka z Katry do Banihal. Jest to prawdopodobnie największe wyzwanie inżynierii lądowej, przed jakim stoi każdy projekt kolejowy w Indiach w najnowszej historii” – powiedział.

„Ten most ma 1315 metrów długości i jest najwyższym mostem kolejowym na świecie, mając 359 metrów nad poziomem koryta rzeki. Będzie o 35 metrów wyższy niż słynna Wieża Eiffla w Paryżu (Francja)” – podało ministerstwo.

Wyrafinowane oprogramowanie „Tekla” zostało użyte do detalowania konstrukcji, a stal konstrukcyjna nadaje się do temperatur od -10 stopni Celsjusza do 40 stopni Celsjusza.

A finalnie ma to wyglądać tak:

johannesfloe.com – Art to remember