Ultra rzadki mamut z epoki lodowcowej odkryty zakopany w polu

0
262
Według informacji prasowych rządu Jukonu, górnicy w Kanadzie znaleźli zmumifikowanego małego mamuta włochatego, który według naukowców został zamrożony w epoce lodowcowej ponad 30 000 lat temu. Źródło: Twitter

Odkrycie mamuta włochatego o imieniu Nun cho ga wywołało szum wśród paleontologów po tym, jak został znaleziony przez górników na polach złota Klondike na dalekiej północy Kanady 21 czerwca.

Mały mamut włochaty znaleziony pod polami złota jest „jednym z najbardziej niesamowitych zmumifikowanych zwierząt epoki lodowcowej, jakie kiedykolwiek odkryto na świecie”.

Odkrycie, które budzi entuzjazm wśród paleontologów, zostało dokonane 21 czerwca przez górników na polach złota Klondike na dalekiej północy Kanady.

Według doniesień młody górnik uderzył koparką w cielę przed wszczęciem alarmu.
Zdjęcie: @WaterSHEDLab/Twitter

Według doniesień młody górnik uderzył koparką w cielę, zanim ogłosił alarm.

Czytaj: Niesamowite malowidła jaskiniowe sprzed 12500 lat odkryte w głębi Amazonii

Nun cho ga, jak nazwali go lokalni ludzie, został znaleziony podczas wykopalisk.
Zdjęcie: @WaterSHEDLab/Twitter

Nun cho ga oznacza „duże młode zwierzę”. Paleontolog Grant Zazula jest wniebowzięty tym odkryciem.

W sobotnim oświadczeniu powiedział, że bestia, która zachowała skórę i sierść, „jest piękna i jest jednym z najbardziej niesamowitych zmumifikowanych zwierząt epoki lodowcowej, jakie kiedykolwiek odkryto na świecie”.

„Jestem podekscytowany, że mogę go lepiej poznać” – powiedział.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Uważa się, że zwierzę jest samicą i zmarło w epoce lodowcowej, ponad 30 000 lat temu.

Zazula powiedział dziennikarzom, że zwierzę miało prawdopodobnie około miesiąca, kiedy umarło, najprawdopodobniej po utknięciu w błocie.

Czytaj: Naukowcy odkryli na Syberii ciało 18 000 – letniego szczeniaka

Rząd Jukonu zauważył, że obszar ten ma „znany na całym świecie zapis kopalny zwierząt z epoki lodowcowej”. Zdjęcie: Getty Images

Rząd Jukonu zauważył, że obszar ten ma „znany na całym świecie zapis kopalny zwierząt z epoki lodowcowej, ale zmumifikowane szczątki ze skórą i włosami rzadko są wykopywane”.

„To niesamowite” – powiedziała w oświadczeniu Peggy Kormendy z Jukon. „Zaparło mi dech w piersiach, kiedy zdjęli plandekę”.

Ludzie odprawili ceremonię dla małego mamuta.

Rząd Jukonu powiedział, że będą starać się posuwać się naprzód ze szczątkami „w sposób, który honoruje nasze tradycje, kulturę i prawa”.