UNESCO dodało 2 miejsca w Madrycie do listy dziedzictwa kulturowego

0
495
Park Retiro w Madrycie został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zdjęcie: REUTERS

Jedna z najsłynniejszych ulic Europy, wysadzana drzewami Paseo del Prado w hiszpańskiej stolicy Madrytu, została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – wraz z przylegającym do niej parkiem Retiro.

Organizacja kulturalna ONZ – UNESCO – stwierdziła, że jest to uznanie dla kluczowej roli, jaką oba miejsca odegrały w historii miasta.

Paseo del Prado jest domem dla kilku prestiżowych budynków, w tym Muzeum Prado.

Pomnik Velázqueza przed głównym wejściem do Muzeum Prado na Paseo del Prado.
Zdjęcie: GETTY IMAGES

UNESCO określiło te miejsca jako krajobraz sztuki i nauki.

Organizacja powiedziała, że Paseo zawiera kilka znaczących budowli, w tym place z historycznymi marmurowymi rzeźbami i fontannami, takimi jak Plaza de Cibeles, które opisano jako „symboliczny symbol miasta”.

Pomnik Alfonsa XII zbudowany w 1922 r. w parku Retiro. Zdjęcie: GETTY IMAGES

W niedzielnym oświadczeniu hiszpański rząd podkreślił, że Paseo było pierwszą tego rodzaju ulicą otwartą dla wszystkich obywateli – wcześniej przypominającą park była dostępna tylko dla klas wyższych.

Czytaj: Badacze odkryli zakopany w Hiszpanii liczący 5000 lat kryształowy sztylet

Zdjęcie: REUTERS

Premier Pedro Sanchez powiedział, że uznanie przez UNESCO było „zasłużone”, dodając: „Madryt i cała Hiszpania mają dziś szczęście”.

Czytaj: Madryt bez ściemy. Dziennikarka pokazuje prawdziwe oblicze miasta

Zdjęcie: REUTERS

Jedna z mieszkanek Madrytu, Ana Lanchas, powiedziała, że Park Retiro jest „sercem miasta”, dodając: „Nie znam nikogo, kto przyjeżdża do Madrytu i nie chodzi do Retiro”.

Zabytkowa Puerta de Alcalá w Madrycie, neoklasyczna brama w pobliżu głównego wejścia do parku Retiro. Zdjęcie: GETTY IMAGES

Wpisanie tych miejsc w Madrycie na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO może pomóc przyciągnąć więcej turystów z całego świata.

johannesfloe.com – Art to remember