Unikalna starożytna pół-mumia odkryta w Egipcie zadziwia archeologów

0
329
Zdjęcie: Twitter/Ancient Pages

Archeolodzy prowadzący wykopaliska w Egipcie są przyzwyczajeni do znajdowania starożytnych mumii, ale to odkrycie jest inne.

Dziwna, pół-mumia odkryta na nekropolii w rejonie Al-Asasif w Luksorze wprawiła naukowców w zakłopotanie. Pół-mumia została znaleziona w grobowcu Karabasken (TT 391), gdzie naukowcy natknęli się również wcześniej na cztery słoje kanopskie datowane na 26. dynastię.

Zdumiewającą pół-mumię odkryto kilka lat temu, a teraz poinformowano, że starożytne szczątki czekają na zbadanie przez ekspertów.

Według raportu opublikowanego przez gazetę Al-Sharq al-Awsat, 23 maja amerykańska misja działająca w rejonie Al-Asasif odkryła na cmentarzu mumię składającą się tylko z górnej połowy ciała młodego mężczyzny.

Gazeta powołała się na misję, że cała zawartość cmentarza została zniszczona w wyniku częstych powodzi. Znaleziono trzy trumny, w tym ściętą mumię półczłowieka. Ekspedycja planuje ogłosić wyniki swoich badań w styczniu 2024 roku.

Misja amerykańsko-egipska pracuje w tym miejscu od 2006 roku. Do tej pory naukowcom udało się oczyścić, przywrócić i zrekonstruować grobowce w Karabasken (TT 391), Karakhamun (TT 223) i Irtieru (TT 390). Zespół naukowy znalazł także tysiące fragmentów zawalonej dekoracji grobowców i zrekonstruował drugą salę z filarami oraz część pierwszej sali z filarami na nekropolii Karakhamun.

„Grobowce i cmentarze w rejonie Al-Asasif znane są z niespodzianek i wspaniałych inskrypcji, które mogą konkurować z Doliną Królów i Królowych” – powiedział Al-Monitor Bassam al-Shammaa, badacz egiptologii.

Czytaj: W Poznaniu dokonano niesamowitego odkrycia! Znaleziono kobietę w perłowym czepcu.

Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności podaje, że grobowce pochodzą z 18, 25 i 26 dynastii, obejmujących okres od 1550 do 525 r p.n.e. ale urzędnicy są ostrożni i nie chcą spekulować na temat odkrytej pół-mumii.

Pół-mumia mogła zostać naruszona i obrabowana przez złodziei, wyjaśnił Shammaa. Druga możliwość to „że mężczyznę zjadł podczas polowania hipopotam, krokodyl lub lew. Według literatury faraońskiej w starożytnym Egipcie miały miejsce liczne tego rodzaju wypadki”.

Trzeci scenariusz, jak powiedział, może polegać na tym, że dolna część ciała została utracona w walce, ale uważa, że ​​wyjaśnienie dzikich zwierząt jest najbardziej prawdopodobne. Wezwał amerykański zespół misji, kierowany przez badaczkę Elenę Pischikovą, do szybkiego opublikowania wyników badania, „zwłaszcza, że ​​odkryto je osiem lat temu”.

„Ta mumia to wyjątkowy przypadek. Myślę, że zmumifikowany mężczyzna był wojskowym i stracił dolną część ciała w walce lub został zjedzony przez lwa lub hipopotama” – Hussein Abdel Basir, dyrektor Muzeum Starożytności w Bibliotheca Alexandrina, powiedział Al-Monitor.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Podkreślił również, że „konkretne wyjaśnienie naukowe wymaga długich badań, a zespół archeologiczny przygląda się drzewu genealogicznemu tej mumii za pomocą analizy DNA lub tomografii komputerowej”.

W przeszłości zdarzyło się, że naukowcy odkryli częściowo zniszczone starożytne mumie. Jeden z takich przypadków został opisany wcześniej na AncientPages i dotyczy tajemniczego egipskiego grobowca 10A, w którym ktoś popełnił zbrodnię 4000 lat temu i nadal nie wiadomo, co wydarzyło się wewnątrz pochówku.

Czytaj: Mumia znaleziona w Peru może mieć ponad 1200 lat

Egipskie mumie były kilkakrotnie skradzione lub zniszczone. Rekonstrukcja wydarzeń z odległej przeszłości stanowi wyzwanie dla współczesnej nauki, ale wciąż istnieje nadzieja na poznanie tożsamości pół-mumii znalezionej w grobowcu Karabasken (TT 391).