Unikalne owalne ogrody wspólnotowe w Kopenhadze

0
1556
Zdjęcie: Facebook

W podmiejskiej dzielnicy Kopenhagi Naerum w Danii znajduje się jeden z najbardziej atrakcyjnych wizualnie ogródków działkowych na świecie – „okrągłe ogrody”, które są w rzeczywistości owalne.

Søren Carl Theodor Marius Sørensen jest uważany za jednego z największych architektów krajobrazu, jaki kiedykolwiek żył, a owalne ogrody Naerum to jeden z jego najbardziej znanych projektów.

W 1948 roku, 40 owalnych ogródków działkowych, każdy o wymiarach około 25×15 m, zostało założonych na pofałdowanym trawniku, między budynkami użyteczności publicznej po jednej stronie, a bardziej tradycyjnymi działkami po drugiej.

Właściciele mogli swobodnie ustawiać swoje domki, wybierać okoliczne żywopłoty i układać wnętrze swoich działek, ale Sørensen podał kilka wskazówek, podkreślając, że mają one służyć jako przewodnik, a nie zasady.

Siedem dekad później owalne ogrody Naerum są nadal jedną z najpiękniejszych atrakcji stolicy Danii.

Początkowo Sørensen wyobrażał sobie projekt krajobrazu jako regularną siatkę owali rozłożonych na trawniku, ale ostatecznie ustąpiło to luźniejszemu układowi działek i bardziej dynamicznemu wyglądowi.

Zdjęcie: Facebook

Pomimo swobody projektowania, jaką cieszył się każdy właściciel działki ogrodowej przez lata, owalne ogrody zawsze zachowywały pewną spójność pod pewnymi względami, na przykład preferowanie przycinanych na nie przyciętych żywopłotów, co pomagało zachować ich urok.

Czytaj: W Danii zgrano tak domy i ogrody, aby ludzie się ze sobą zżyli

Zdjęcie: Facebook

Jedną z najbardziej imponujących rzeczy w projekcie Sørena Carla Theodora Mariusa Sørensena jest to, że owalne ogrody wyglądają niesamowicie z góry, a jeszcze bardziej z ziemi, gdy się między nimi spaceruje. Taki był właściwie plan architekta krajobrazu.

Czytaj: Dania buduje pierwszą na świecie sztuczną wyspę pełną turbin wiatrowych

Zdjęcie: Instagram

Brak dostępu drogowego do każdej działki może na pierwszy rzut oka wydawać się wadą, ale wynika to z projektu.

Duński architekt krajobrazu chciał zachęcić właścicieli do częstszych spacerów, zaczerpnięcia świeżego powietrza przed wejściem do samochodu, a także powitania, a może i spotkań towarzyskich z sąsiadami. Pomogło im w tym spacerowanie wśród owalnych ogrodów.

Zdjęcie: Facebook
Zdjęcie: Facebook

johannesfloe.com – Art to remember