Upamiętnienie 19. rocznicy śmierci Świętego Jana Pawła II

0
90
19 lat temu odszedł Jan Paweł II. O 21:37 zapalmy świeczkę. (zdjęcie: ks. Marcin Januszkiewicz)

Dziś poświęćmy chwilę na refleksję nad niezwykłym dziedzictwem Świętego Jana Pawła II, papieża-pokoju i przebaczenia, z okazji 19. rocznicy jego śmierci.

Święty Jan Paweł II, polski papież, zaznaczył swój pontyfikat 26-letnim przywództwem. Wybrany w wieku 58 lat, został pierwszym od ponad czterech stuleci papieżem niebędącym Włochem. W jego inauguracyjnym przesłaniu znalazło się wezwanie do otwartości i odwagi, które nadały ton jego kadencji.

CZYTAJ: Jak być szczęśliwym: 10 wskazówek motywacyjnych od Jana Pawła II

Globalny Pielgrzym

Jego pontyfikat wyróżniał się rozległymi podróżami Jana Pawła II, obejmującymi łącznie 104 pielgrzymki do 132 krajów. Od historycznych wizyt w synagogach i meczetach po propagowanie pokoju w strefach konfliktów – jego dyplomacja i ewangelizacja na nowo ukształtowały światowy dialog.

Mistrz Pojednania

Zasięg papieża objął różne wyznania, czego symbolem były jego przełomowe wizyty w kościele luterańskim i synagodze. Jego głębokie gesty przebaczenia, w tym przebaczenie niedoszłemu zabójcy, były przykładem jego zaangażowania na rzecz pojednania.

Nacisk Jana Pawła II na przebaczenie i miłosierdzie, którego uosobieniem była kanonizacja Siostry Faustyny i ustanowienie Niedzieli Miłosierdzia Bożego, pozostawił niezatarty ślad. Jego pontyfikat pozostaje świadectwem potęgi współczucia w podzielonym świecie.

Niezmienne dziedzictwo Jana Pawła II jako światowego rozjemcy i orędownika pojednania w dalszym ciągu inspiruje pokolenia. Beatyfikacja i kanonizacja świadczą o jego głębokim wpływie zarówno na Kościół katolicki, jak i na świat.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Ogromny sukces polskiej kolarki! Stanęła na podium

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Zdeklasował rywali. Polak wygrał Rajd Safari!