USA cieszy się, że polski rząd poprawi stosunki z UE, mówi ambasador

0
147
Ambasador USA w Polsce wypowiedział się na temat współpracy z nowym rządem. Powiedział też, co sądzi o Donaldzie Tusku. (zdjęcie: RMF, X)

„Waszyngton jest zadowolony, że prawdopodobny nowy rząd Polski będzie mógł poprawić stosunki kraju z UE” – mówi ambasador USA w Warszawie. Dodał, że spodziewa się, że współpraca polsko-amerykańska, już bardzo silna, teraz stanie się jeszcze lepsza.

Mark Brzezinski, który od zeszłego roku jest amerykańskim wysłannikiem w Warszawie, rozmawiał z nadawcą RMF na temat wyniku zeszło-miesięcznych wyborów, w których Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – partia rządząca w Polsce od 2015 roku – straciła większość parlamentarną.

CZYTAJ: Polska otrzyma pierwsze 5 miliardów euro z unijnych funduszy naprawczych

Koalicja trzech ugrupowań opozycyjnych pod przewodnictwem byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska najprawdopodobniej przejmie władzę w ciągu najbliższych tygodni. Do ich głównych celów należy poprawa stosunków z Unią Europejską, które często były napięte pod rządami PiS.

„Bardzo się na to ocieplenie relacji z Brukselą cieszymy” – powiedział Brzeziński. „Powołanie Donalda Tuska na premiera daje strategiczną możliwość znormalizowania i wzmocnienia stosunków z Brukselą. Stosunki Polski z Brukselą znormalizują się od razu. Stosunki Polski z Berlinem poprawią się od razu” – powiedział w RMF Mark Brzezinski.

Donald Tusk jest dobrze znany i szanowany w Ameryce. Jest byłym przewodniczącym Rady Europejskiej. Jego zasady i wartości są znane. Jestem pełen optymizmu, że wartości które my, jako wasi partnerzy, podzielamy pokryją się z tymi, które podziela nowy rząd – podkreślił Brzezinski.

Ambasador USA powiedział, że poprawa stosunków Polski z UE, a także z Niemcami, pomoże także we wzmocnieniu relacji z Ukrainą.

„To coś, z czego nasza administracja jest bardzo zadowolona” – powiedział Brzezinski.

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Gwiazdorskie starcie w Tychach: Mecz Legend z Polską Biznes Ligą

Odnosząc się do relacji amerykańsko-polskich ambasador zauważył, że „już bardzo dobrze nam się współpracuje, a mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej… Ameryka współpracuje z każdym rządem, który wybiorą Polacy. Będziemy mieć tak dobre relacje z nowym rządem, jak mieliśmy z obecnym. To w naszym interesie, i Ameryki, i Polski. Nasze interesy się nakładają.”

Polska cieszyła się bliskimi stosunkami z USA pod rządami PiS, zarówno pod rządami Donalda Trumpa, jak i obecnie Joe Bidena. W zeszłym roku Biden zapowiedział utworzenie pierwszej w historii stałej bazy wojskowej USA w Polsce. Warszawa podpisała także umowy na zakup z USA sprzętu wojskowego o wartości miliardów dolarów.

Czytaj: Polska podpisała z Wielką Brytanią umowę o wartości 20 miliardów złotych

USA są głównym partnerem we wspieraniu planów rządu PiS dotyczących budowy pierwszych w Polsce elektrowni jądrowych. Brzezinski wyraził nadzieję, że będzie to kontynuowane pod rządami nowego rządu.

Nasze interesy się pokrywają. Nasze kraje nigdy nie zrobiły razem tyle, co w 2023 roku” – powiedział Brzezinski w RMF. „Mamy w Polsce tysiące amerykańskich żołnierzy. Polacy otaczają szczególną opieką uchodźców z Ukrainy. Nasze relacje biznesowe są fantastyczne”.

Mark Brzezinski zapewnił także, że Polska jest dziś bezpieczna. „Pracuję dla prezydenta Bidena, który wyraził się wyjątkowo jasno, że będziemy chronić każdy centymetr kwadratowy terytorium NATO” – podkreślał.