Uwaga! Te trzy popularne leki wycofane z obrotu. Sprawdź, czy masz je w domowej apteczce.

0
755

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu trzech bardzo popularnych leków. Sprawdź, czy masz je w domowej apteczce. Jeśli tak, czym prędzej pozbądź się ich. W przypadku posiadania paragonu lub faktury możesz zwrócić lek do apteki. 

1. Pierwszym lekiem jest popularny Amol. 

Amol w wielu domach stał się obowiązkowym elementem apteczki. To ziołowy lek, który składa się z różnorodnych cenionych w medycynie olejków naturalnych (cytrynowego, cynamonowego, lawendowego, mięty pieprzowej, goździkowego, cytronelowego) oraz alkoholowego roztworu etanolu. Można go stosować doustnie i zewnętrznie. Jego wcieranie pomaga zwalczać bóle głowy, mięśni, rozgrzewa organizm podczas przeziębienia. Można go pić w przypadku niestrawności lub wzdęć. Jest dostępny bez recepty.

Wszyscy, którzy mają Amol w swojej domowej apteczce mamy ważną informacjęGłówny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję, aby wycofać z obrotu serię leku Amol u numerze 284523, z datą ważności od października 2018 r. Jaki jest powód? Odkrycie w tej serii Amolu niewłaściwej ilości jednej z substancji – aldehydu cynamonowego.

2. Drugim lekiem jest Etopiryna Extra

Etopiryna Extra jest lekiem wieloskładnikowym, który łączy działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe kwasu acetylosalicylowego i paracetamolu. Kofeina nasila działanie przeciwbólowe kwasu acetylosalicylowego i paracetamolu.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję, aby wycofać z obrotu lek Etopiryna Extra o numerze serii 11116, z datą ważności do 30 listopada 2019 r. Jaki jest powód? Powodem wycofania jest otrzymanie wyniku poza specyfikacją, w zakresie parametru „substancje pokrewne”.

3. Trzecim lekiem jest syrop wykrztuśny Ambroksol. 

W domowej apteczki czym prędzej trzeba się także pozbyć syropu wykrztuśnego Ambroksol. Syrop wykrztuśny na kaszel o smaku malinowym, ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Polecany w przypadku: ostrego i przewlekłego zapalenia oskrzeli, stanów zapalnych nosa i gardła, mukowiscydozie.

W przypadku tego leku chodzi o partie: 346164 z datą ważności do marca 2018 r. i 359907 z datą ważności do lipca 2018 r.

Przejrzyjcie swoje apteczki i jeśli macie któreś z wymienionych leków, wyrzućcie je. A jeśli zachowaliście dowód zakupu (paragon lub fakturę) możecie zwrócić leki do apteki.

Udostępnij znajomym. Może oni też będą mieli któreś z tych leków.  

PRZECZYTAJ TAKŻE: NATYCHMIASTOWA POMOC W MIGRENIE! SZYBKO POCZUJESZ ULGĘ W BÓLU.