Uwaga — to są znaki ostrzegawcze przed zawałem serca

0
461
Zawał serca: jak go rozpoznać?

Główną przyczyną zgonów na całym świecie są choroby sercowo-naczyniowe. Ludzie nie śpią wystarczająco dużo, pracują zbyt ciężko, spożywają niezdrowe posiłki i nie ćwiczą wystarczająco dużo, więc nie ma się co dziwić, że tak dużo ludzi na to umiera.

Nasze ciała cały czas wysyłają nam sygnały, których nie jesteśmy świadomi. Albo je przeoczymy, albo zdecydujemy się je zignorować. Zaburzenia serca mogą objawiać się na różne sposoby, dlatego przygotowaliśmy listę sygnałów ostrzegawczych. Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, skonsultuj się z lekarzem. Być może Twoje ciało próbuje Cię ostrzec, że masz poważny problem z sercem.

Zmęczenie

To nie jest po prostu przypadek braku wystarczającej ilości snu. Zmęczenie może czasami wskazywać na stan serca. Objętość krwi w ciele osoby jest obniżona, gdy dochodzi do zatrzymania akcji serca. Wymaga to od serca cięższej pracy, co powoduje zmęczenie w ciągu dnia i nocy. Czy kiedykolwiek czułeś się wyczerpany bez wyraźnego powodu? Powinieneś zasięgnąć porady lekarskiej. Zmęczenie może być objawem różnych zaburzeń.

Szybki przyrost masy

Każdy, kto ostatnio przybrał na wadze, powinien ocenić, czy jest to spowodowane przejadaniem się lub chorobą serca. Jednym z objawów choroby serca jest gromadzenie się płynów w organizmie. Być może zauważyłeś obrzęki i wzdęcia, ale ograniczyłeś je do przybrania na wadze. Śledź, co spożywasz codziennie, jeśli tak się stanie. Będziesz w stanie stwierdzić, czy Twój przyrost masy ciała jest związany z Twoją dietą, czy z problemem chorób serca.

Czytaj: Tylko 1 szklanka tego soku pomoże ci oczyścić tętnice!

Utrata apetytu, nudności

Inne wskaźniki ryzyka chorób serca to utrata apetytu, nudności i niestrawność. Jeśli doświadczasz tych objawów po raz pierwszy, warto mieć je na oku i w razie potrzeby zwrócić się o pomoc lekarską. Inne zaburzenia, takie jak zapalenie żołądka, mogą również powodować te objawy, więc serce nie zawsze jest winne. Na ciążę mogą również wskazywać objawy przedmiotowe i podmiotowe. Lekarz ma największą wiedzę.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Nieregularne bicie serca

Kołatanie serca może wywołać wiele rzeczy. Może to być przypływ adrenaliny lub zmiana nastroju. Jeśli zdasz sobie sprawę, że Twoje serce bije nieregularnie, powinieneś wkrótce uzyskać pomoc medyczną. Arytmia to medyczna nazwa nieregularnego bicia serca. Jest to poważny problem, ponieważ nieleczona arytmia może prowadzić do udaru mózgu. Powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza, jeśli masz ten objaw.

Czytaj: Kraków: Szpital w Prokocimiu zamknął dziecięcą okulistykę

Uporczywy kaszel

Chociaż uporczywy kaszel może być uciążliwy, wiele osób go przeocza. Czy wiesz, że kaszel przez długi czas może wskazywać na chorobę serca? Kiedy serce walczy o dostarczenie krwi do organizmu, płuca mogą zostać zaatakowane, co powoduje uporczywy kaszel. Jeśli masz kaszel, ważne jest, aby zwrócić uwagę na kolor plwociny. Różowo-biała plwocina to objaw, który należy skonsultować z lekarzem. Jeśli kaszel nasila się, gdy kładziesz się w nocy, może to wskazywać na problemy z sercem.

Zimne poty

Zimne poty mogą być oznaką czegoś poważniejszego. Pocenie się jest normalną metodą regulacji temperatury przez organizm. Pocenie się powoduje, że serce pracuje ciężej i pompuje więcej krwi. Jeśli odczuwasz zimne poty, skontaktuj się z lekarzem. Zimne poty mogą być objawem infekcji, choroby neurologicznej lub nowotworu złośliwego. Wizyta u lekarza może pomóc w ustaleniu, jak radzić sobie z zimnymi potami niezależnie od tego, czy są one spowodowane lekami, czy stresem.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Opuchnięte nogi

Opuchnięte nogi to częsty problem, szczególnie latem i jest to nieprzyjemne i uciążliwe. Regularne obrzęki nóg mogą wskazywać na problemy z sercem. Obrzęk jest spowodowany zatrzymaniem płynów, a nogi i stopy są najbardziej dotkniętymi obszarami ciała, ponieważ znajdują się tak daleko od serca. Należy jak najszybciej udać się do lekarza, jeśli obrzęk nie ustąpi lub się pogorszy.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Problemy ze snem

Większość zaburzeń snu jest uleczalna i nie ma negatywnych konsekwencji. Możliwe jednak, że zaburzenie snu jest spowodowane chorobą serca. W rezultacie bezsenność należy traktować poważnie, ponieważ może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Osoby, które mają problemy z zasypianiem, powinny skonsultować się z lekarzem. Możliwe, że trudności z oddychaniem podczas snu są spowodowane płynem w płucach. Dyskomfort w klatce piersiowej jest częstą przyczyną kołatania serca.

Czytaj: Miesiąc przed zawałem serca Twoje ciało zacznie się ostrzegać tymi 8 sygnałami

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł zwykle nie jest powodem do niepokoju, ale jeśli dyskomfort w jamie ustnej staje się nie do zniesienia, należy zwrócić się o pomoc do dentysty. Choroba serca może powodować dyskomfort. Wszystko zaczyna się od bolesnego podniebienia, co wskazuje na obecność drobnoustrojów w krążeniu. To powoduje powstawanie zakrzepów krwi. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zdrowie zębów i układu krążenia są często ze sobą powiązane. Regularna ocena zębów jest niezbędna, ponieważ zdrowie jamy ustnej ma wpływ na całe ciało.

Chrapanie

Przez większość czasu nie jesteś nawet świadomy, że chrapiesz i tylko inni to zauważają. Chrapanie jest znane w medycynie jako bezdech senny i staje się coraz bardziej powszechne. Serce na chwilę zatrzymuje bicie, po czym wraca do normalnego rytmu. Ważne jest, aby zachować ostrożność, ponieważ osoby dotknięte chorobą rzadko coś zauważają. Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z lekarzem. Jeśli choroba serca zostanie wykryta wystarczająco wcześnie, można ją leczyć.

Czytaj: 7 sposobów, w jakie Twoje serce czerpie korzyści z ćwiczeń

Ból w ramionach i górnej części ciała

Większość osób uważa, że napięcie powoduje ból ramion i górnej części ciała. Z drugiej strony ból może oznaczać atak serca. W zależności od dotkniętego miejsca ból może promieniować w lewo lub w prawo. Czasami może również wpływać na prawą rękę. Niektóre osoby po zawale serca skarżyły się na ból w jamie ustnej i plecach. Niestety interpretacja objawów zawału serca u kobiety jest trudniejsza niż odczytanie objawów u mężczyzny.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Duszność

Otyłość często wiąże się z dusznością. Możesz doświadczyć ataku paniki lub zawału serca, jeśli masz brak tchu, mimo że nie robisz nic rygorystycznego. Gdy drogi oddechowe nie działają w harmonii z układem sercowo-naczyniowym, jest to oznaką zbliżającej się lub obecnej choroby serca. Z powodu braku powietrza w płucach oddychanie jest w tej sytuacji utrudnione.

Ból w klatce piersiowej

Ból serca jest częstym objawem zawału serca lub choroby serca. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli odczuwasz dyskomfort lub masz problemy z oddychaniem. Powinieneś natychmiast udać się do szpitala, jeśli ból pojawi się nagle i bez ostrzeżenia. Są wyraźne bóle. Może to być ucisk lub pieczenie. Jeśli objawy zaczynają się, gdy odpoczywasz i utrzymują się przez kilka minut, możliwe jest, że cierpisz na atak serca. Niezbędne jest jak najszybsze uzyskanie pomocy medycznej.

Czytaj: Dr Chris: 3 pokarmy, które obniżają ciśnienie krwi

Otwarte rany

Ponieważ otwarte rany mogą szybko ulec zakażeniu, należy je jak najszybciej leczyć. Jeśli owrzodzenia lub rany są trudne do wyleczenia lub nie goją się same, należy zachować szczególną ostrożność. Może to być spowodowane chorobą aortalno-biodrową lub niedrożnością aorty. To zaburzenie może powodować niedokrwienie lub zmniejszenie dostarczania krwi i tlenu do tkanek. Może to prowadzić do śmierci tkanki lub, w najgorszym przypadku, amputacji kończyny.

Ból palca u stóp

Ból palca może na pierwszy rzut oka wyglądać nieszkodliwie, ale tak nie jest. Ból w spoczynku, który nie jest spowodowany ciasnymi butami, może być oznaką niebezpiecznego zaburzenia zwanego chorobą zarostową aortalno-biodrową. Powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć chorobę serca. Im szybciej zostanie wyleczona poważna choroba, tym większe szanse na pozytywny wynik.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Skurcze pośladków i ud

Skurcze są często spowodowane niedoborem magnezu. Skurcze mogą być również spowodowane aktywnością fizyczną lub zimnem. Możliwe też, że jest to spowodowane problemem kardiologicznym. Jeśli masz znaczne skurcze pośladków, ud lub łydek podczas normalnego chodzenia, powinieneś skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na chorobę zarostową aortalno-biodrową, zgodnie z Centrum Medycznym Uniwersytetu Pittsburgha (UPMC). Lekarz może pomóc ci dowiedzieć się, co powoduje Twoje cierpienie.

Czytaj: Czym jest to przeszywające ostre ukłucie w klatce piersiowej?

Brak wzrostu włosów na nogach

Słaby wzrost włosów lub brak włosów na nogach to oznaki choroby tętnic obwodowych. Ta choroba sercowo-naczyniowa powoduje odkładanie się płytki miażdżycowej w tętnicach, co powoduje ograniczenie przepływu krwi do nóg i stóp. Według McLeod Health Service w Południowej Karolinie wypadanie włosów na nogach jest objawem tego stanu. Jeśli Twoje włosy zaczną nagle wypadać, powinieneś udać się do lekarza, aby wykluczyć problemy z sercem.

Kaszel z plwociną

Objawem jest regularne odkrztuszanie flegmy. Kolor czyjejś plwociny może wiele powiedzieć o ich zdrowiu. Na infekcję bakteryjną może wskazywać ciemnożółto-zielona plwocina. Różowobiała plwocina może wskazywać na gromadzenie się płynu w płucach, co jest typowym objawem choroby serca, według Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego. Zwykle jest to po prostu zwykłe przeziębienie. Jeśli jednak nie masz pewności, skonsultuj się z lekarzem. Zostaną przeprowadzone testy, aby ustalić, dlaczego kaszlesz.

Przerwany sen

Aby uniknąć konieczności korzystania z toalety w środku nocy, nie pij zbyt dużo przed pójściem spać. Jeśli problem nie ustąpi, skonsultuj się z lekarzem. Według Mayo Clinic zwiększone pragnienie oddawania moczu jest jednym z objawów niewydolności serca. O wiele lepiej przebadać się i przekonać się, że wszystko jest w porządku, niż zignorować problem i zająć się nim później.

Czytaj: Ćwierć granatu dziennie ochroni przed atakiem serca i udarem mózgu

Dyskomfort w klatce piersiowej

Wiele czynników może powodować dyskomfort w klatce piersiowej. Może to być spowodowane na przykład refluksem kwasu po spożyciu tłustych potraw. Z drugiej strony uporczywy dyskomfort w klatce piersiowej może wskazywać na zawał serca. Jeśli odczuwasz ból w klatce piersiowej, Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne zaleca skonsultowanie się z lekarzem lub udanie się na oddział ratunkowy. Łatwo zignorować sygnały ostrzegawcze o zawale serca, a pomoc może nadejść zbyt późno.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Zaburzenie erekcji

Ta okoliczność może być niezwykle przygnębiająca dla mężczyzn. Zaburzenia erekcji mogą być spowodowane chorobą serca. Według Harvard Medical School erekcja wymaga dodatkowego ukrwienia. Kiedy tętnice ulegają zwapnieniu, przepływ krwi zostaje zakłócony. Mężczyźni cierpiący na zaburzenia erekcji powinni jak najszybciej zwrócić się o pomoc medyczną. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie można wykluczyć dodatkowe choroby.

Zapomnienie i dezorientacja

Zapomnienie i dezorientacja mogą być spowodowane różnymi okolicznościami. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Kardiologicznego wahania poziomu sodu w organizmie mogą być wywołane zmianami poziomu niektórych substancji we krwi. Może to spowodować dezorientację i utratę pamięci. Niedożywienie, niedobór witamin i minerałów oraz zmęczenie to czynniki, które mogą przyczynić się do tego stanu. Najlepiej udać się do lekarza, aby wykonać odpowiednie badania i wykluczyć problemy z sercem.

Bezdech senny

Budzisz się zmęczony po całonocnym śnie, ponieważ głośno chrapiesz? Te oznaki i objawy mogą wskazywać na bezdech senny. Problem ze snem dotyczy jednej na dwie osoby z migotaniem przedsionków lub niewydolnością serca. Może to być również objaw nadciśnienia. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli głośno chrapiesz, aby wykluczyć bezdech senny.

Atak paniki

Ataki serca i ataki paniki są często źle rozumiane, ponieważ ich objawy są bardzo podobne. Oba powodują duszność, ucisk w klatce piersiowej, panikę, pocenie się i ogólne złe samopoczucie. Wzrost częstości akcji serca, osłabienie fizyczne i zawroty głowy są również wskaźnikami ataku paniki lub zawału serca. Należy wykluczyć niebezpieczeństwo zawału serca. Profesjonalna diagnoza medyczna może pomóc w uzyskaniu opieki, której potrzebujesz w związku z problemem, który może być atakiem paniki lub czymś innym.

Nagły ból piersi

Zbliżający się atak serca może być sygnalizowany uciskiem i bólem w klatce piersiowej. Oznaką migotania przedsionków jest tępy ból w klatce piersiowej. Jeśli tego doświadczasz, wkrótce udaj się do lekarza. Osoba z migotaniem przedsionków jest narażona na zwiększone ryzyko udaru. Nie czekaj dłużej; podejmij działania już dziś. Nawet jeśli problem występuje tylko czasami, powinien zostać zbadany przez lekarza.

Trudności w oddychaniu

Głównym objawem są problemy z oddychaniem, szczególnie podczas snu. Nie powinno być dyskomfortu podczas oddychania, gdy mięśnie są rozluźnione. Jeśli masz problemy z oddychaniem podczas leżenia, snu, a nawet wykonywania łagodnych czynności, skontaktuj się z lekarzem. Krew gromadzi się w żyłach, gdy nie może podążać za żadnym przepływem. Może to prowadzić do gromadzenia się płynu w płucach, co może prowadzić do problemów z sercem.

Nagła migrena

Migrena może wywoływać pulsujący lub silny pulsujący ból po jednej stronie głowy, zwykle po jednej stronie. Migreny dotykają obecnie dużą liczbę osób i mogą być spowodowane różnymi okolicznościami. Migreny mogą wskazywać na stan serca, udar lub zakrzep krwi. Jeśli migrenie towarzyszą nudności, wymioty lub zawroty głowy, należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską. W tej sytuacji liczy się każda sekunda. Lepiej być bezpiecznym niż żałować.