W Australii żyje ptak, który celowo rozprzestrzenia pożary

0
601
Jastrząb ognisty. Źródło: Twitter

Dlaczego te ptaki przenoszą niebezpieczne płomienie w dziobach?

Rdzenni mieszkańcy Australii od dawna obserwowali „jastrzębie ogniste” rozprzestrzeniające pożary na tropikalnych sawannach kraju.

Od tysięcy lat australijscy Aborygeni śpiewali historie o świętych „jastrzębiach ognistych” — drapieżnikach, które zgodnie z tradycją używają ognia do polowań i wprowadzają ogień do ludzi.

Tak, te australijskie jastrzębie ogniste używają ognia do łapania zdobyczy.

Teraz, łącząc tradycyjną wiedzę, raporty strażaków i inne źródła, międzynarodowy zespół badawczy potwierdził przynajmniej część tych legend. Gatunki drapieżników na sawannach w północnej Australii naprawdę rozprzestrzeniają ogień, aby złapać zdobycz.

„Takie zachowanie było powszechnie obserwowane – w niektórych przypadkach ptaki drapieżne latały wokół ogniska” – powiedział Mark Bonta, główny autor artykułu opublikowanego w Journal of Ethnobiology. „Widzą dym i od razu są w drodze. Wielokrotnie wybierają teren, dopóki nie są w stanie przejąć pożaru przez drogę, rzekę lub pas przeciwpożarowy stworzony przez ludzi. Jest to celowe, ponieważ idą do ognia i robią to, ponieważ potrzeba więcej ofiar.”

„To szał żerowania, bo z tych muraw wychodzą małe ptaki, jaszczurki, owady, wszystko, co ucieka przed ogniem”.

W latach 2011-2017 Bonta — adiunkt nauk o Ziemi na Uniwersytecie Stanowym w Pensylwanii — i jego koledzy przeprowadzili wywiady z rdzennymi mieszkańcami, strażakami, naukowcami i innymi osobami, które były świadkami ognistych jastrzębi na Terytorium Północnym, Queensland i Australii Zachodniej.

Czytaj: Pożary buszu w Australii oficjalnie minęły po ponad 240 dniach

Ich obserwacje wykazały, że jastrzębie ogniste — kanie czarne (Milvus migrans), kanie złotawe (Haliastur sphenurus) i sokoły brunatne (Falco berigora) gromadzą się wokół ognisk sawanny, schodzą, by chwytać płonące kije i transportować je w dziobach lub szponach, indywidualnie lub w małych grupach. Po upuszczeniu patyków w inne miejsca i podpaleniu ziemi, te ptaki zbliżają się i chwytają koniki polne i inne bezkręgowce w powietrzu, gdy ofiara ucieka z tlącej się roślinności.

„Niektóre ptaki są zwolennikami ognia, ponieważ wykorzystują ogień” – powiedział Bonta. „Dostrzegają dym i porywają wypłoszone zwierzęta. Ale kilka ptaków drapieżnych aktywnie rozprasza płomienie po krajobrazie, aby zdobyć pożywienie. Ich poleganie na ogniu kwestionuje konwencjonalne przekonanie, że tylko ludzie mogą nim władać i rzuca światło na ostatnie badania sugerujące, że ptaki mają wyższą inteligencję, niż wcześniej sądzono.

„Jednak ta manipulacja ogniem może narazić na niebezpieczeństwo inne ptaki na sawannie” – powiedział Bonta. Dodał także, że od czasu europejskiej kolonizacji hodowcy bydła tłumili ogień, aby chronić zwierzęta gospodarskie, w tym nielegalnie strzelając do gatunków przypominających jastrzębie ogniste – rzadszych ptaków, takich jak kanie stepowe (Elanus scriptus), kanialec czubaty (Lophoictinia isura) i sokoły wędrowne (Falco peregrinus).

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Dla wielu Australijczyków użycie ognia przez ptaki nie jest nowością. Strażnicy z północnej Australii biorą pod uwagę zdolność tych zwierząt do podtrzymywania pożarów podczas zarządzania ładunkiem paliwa w ekosystemie, powiedział Bonta. Zapisy antropologiczne jastrzębi ognistych rozprowadzających płomienie w celu schwytania zdobyczy sięgają 1963 roku, powiedział Bonta.

„Większość danych, z którymi pracowaliśmy, pochodzi ze współpracy z ludami aborygeńskimi… Wiedzieli o tym prawdopodobnie od 40 000 lat lub dłużej”.

Czytaj: Gdzie pojeździmy na łyżwach w Krakowie?