W Brazylii powstało Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II

0
208
W Brazylii otwarto Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II. (zdjęcie: pl.freepik.com)

W ramach współpracy dwóch uniwersytetów z obu krajów, w Brazylii otwarto Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II. Instytut będzie także pełnił funkcję centralnego punktu badawczego nad liczną Polonią w Brazylii i pozostałej części Ameryki Łacińskiej.

W zeszłym tygodniu w Porto Alegre otwarto Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II. Zostało ono powołane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) we współpracy z Papieskim Uniwersytetem Katolickim w Rio Grande do Sul (PUCRS).

CZYTAJ: Chińska firma rozpocznie produkcję samochodów elektrycznych w Polsce

Otwarcie Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Brazylii oznacza oddanie miejsca spotkań dla ludzi chcących ubogacać się wzajemnie. KUL jako najstarszy uniwersytet katolicki podejmuje się nauczania języka polskiego, kwerendy archiwów oraz wykorzystania ich zasobów. Nie sposób również pominąć kwestii wsparcia kulturowego, dydaktycznego oraz naukowego dla licznej brazylijskiej Polonii – powiedział rektor uniwersytetu, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Rozpoczęły się już pierwsze zajęcia dla studentów PUCRS w ramach projektu NAWA „Promocja języka polskiego i kultury polskiej w Brazylii”. W przyszłości będą one również otwarte dla wszystkich zainteresowanych uczestnictwem.

Czteromiesięczny kurs obejmuje zajęcia z języka polskiego oraz trzy serie wykładów akademickich: językoznawczych „Specyfika polskości w języku i kulturze” (prof. Magdalena Smoleń-Wawrzusiszyn), historycznych „Historia Polski” (prof. Arkadiusz Stasiak) i socjologicznych „Polska Kultura Sukcesu” (dr Wojciech Wciseł).

CZYTAJ NA PL.SPORTEN.COM – Polacy awansowali na Euro, a kasę za to zgarnie… Fernando Santos!

Jak zaznacza ks. prof. Kalinowski, odbiorcą działań jest każda osoba, która chce podjąć wysiłek związany z nauką języka polskiego, poznaniem historii i kultury Polski, także w kontekście obu państw. – To studenci Uniwersytetu w Porto Alegre, młodzież polonijna, a także inni studenci oraz młodzież brazylijska mająca jakiekolwiek związki z Polską – powiedział rektor KUL.

Ks. prof. Kalinowski wyraził nadzieję, że wśród przyszłych uczestników będą przedstawiciele polskiej diaspory brazylijskiej. Szacuje się, że w Brazylii żyje około 2 milionów osób o polskich korzeniach.

Ich przodkowie przybyli w większości podczas masowej emigracji Polaków, która rozpoczęła się w XIX wieku, kiedy Polska była podzielona między Rosję, Niemcy i Austrię. Porto Alegre było jednym z miast w Brazylii, które w tym czasie przyciągało polskich imigrantów.

Tworząc nowe centrum w mieście, badacze z KUL przeprowadzili także projekt dotyczący historii Polonii w Brazylii, który polegał na identyfikacji i połączeniu odpowiednich archiwów. Powstała książka została opublikowana w języku polskim i brazylijskim.

„Więzy z naszą ojczyzną są wciąż żywe i silne wśród Polonii brazylijskiej, a teraz idą w parze z nauczaniem, jakie można otrzymać” w nowym ośrodku” – mówi jego koordynator, Arkadiusz Stasiak, profesor historii na KUL.

CZYTAJ NA F7SPORT.PL – Prezes PZPN komentuje awans Polski na Euro

W 2022 roku KUL i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS), również mieszczący się w Lublinie, podpisały porozumienie w sprawie stworzenia pierwszych na świecie internetowych studiów polonistycznych dostępnych dla studentów zagranicznych.

W ubiegłym roku KUL powołał także Centrum Polonijne, którego celem jest nawiązywanie kontaktów i tworzenie programów edukacyjnych dla Polonii za granicą. Po wizycie w Brazylii, ks. prof. Kalinowski udał się także do Argentyny, aby omówić możliwości wykorzystania tam takich możliwości.