W ciągu 24 lat zmniejszono tu zanieczyszczenie powietrza o 78%

0
345
Zdjęcie: Pixabay

W ciągu 24 lat Kalifornia zmniejszyła toksyczne zanieczyszczenie powietrza o 78%, co spowodowało o 82% mniej zgonów związanych ze złą jakością powietrza.

Kalifornijskie standardy kontroli zanieczyszczenia powietrza drastycznie obniżyły ilość cząstek stałych z silników diesla w powietrzu i zgony sercowo-oddechowe, które można przypisać jakości powietrza.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wychwalają stanowe normy dotyczące silników wysokoprężnych i inne środki narzucane przez wiele lat, nawet w obliczu poluzowania przepisów środowiskowych w ostatnich latach.

Jeśli ktoś nigdy nie widział zdjęć miasta Los Angeles przed ustawą o czystym powietrzu, wyglądają one jak coś z filmu Ucieczka z Los Angeles.

Jednak zachęcanie do odchodzenia od paliw o wysokiej zawartości siarki i zamiany statków z silnikami wysokoprężnymi na elektryczne stopniowo przeskalowało ten horror – pomimo faktu, że do dziś w stanie Kalifornia zarejestrowanych jest więcej samochodów niż w jakimkolwiek innym stanie.

„Nasza analiza emisji DPM ze źródeł mobilnych (cząstek stałych w silnikach diesla) sugeruje, że wiele polityk sektorowych Kalifornii było bardzo skutecznych w porównaniu z resztą Stanów Zjednoczonych” – piszą autorzy artykułu opublikowanego w Science.

Czytaj: W Kalifornii można kupić psa tylko ze schroniska!

Okazało się, że od lat 1990 do 2014 ilość DPM na niebie Kalifornii spadła o 78%, podczas gdy zgony z przyczyn sercowo-płucnych i raka związanych z zanieczyszczeniem olejem napędowym spadły o 82%.

Największy spadek nastąpił w przypadku ciągników siodłowych, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że często jeżdżą one na oleju napędowym i pokonują wiele kilometrów. Spadki odnotowano również w pojazdach osobowych i budowlanych, a także w sektorze morskim.

Całkowite zużycie oleju napędowego w Kalifornii faktycznie wzrosło w tym okresie, co sugeruje, że nakazy przejścia na bardziej rafinowane paliwa i doposażenie istniejących pojazdów w filtry zanieczyszczeń są bardzo skutecznymi strategiami (naukowcy z Berkeley zalecają ich wdrożenie w innych stanach).

Przejście w kierunku publicznego i prywatnego transportu elektrycznego, jak np. zarządzenie gubernatora Newsom o zakazie sprzedaży pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi po 2035 roku, powinno znacznie bardziej oczyścić niebo Kalifornii – i będzie doniosłym osiągnięciem jednej z największych gospodarek w kraju.

Czytaj: Do 2035 roku samochody na benzynę nie będą już sprzedawane w Kalifornii

johannesfloe.com – Art to remember